Na kopalni WK „Mysłowice - Wesoła” miały miejsce uchybienia

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
10.04.2015AKTUALNE

Na kopalni WK „Mysłowice - Wesoła” miały miejsce uchybienia

8 kwietnia br. odbyło się kolejne – już 5 – posiedzenie Komisji do zbadania przyczyn i okoliczności zapalenia metanu oraz wypadku zbiorowego, który miał miejsce 6 października 2014 r. w Katowickim Holdingu Węglowym S.A., w Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice - Wesoła”, Ruch „Wesoła” w Mysłowicach. Poznaj pierwsze wnioski i nieprawidłowości, jakie przyczyniły się do wypadku.

O końcu prac Komisji do zbadania przyczyn i okoliczności zapalenia metanu oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych 6 października 2014 r. w Katowickim Holdingu Węglowym S.A., w Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice - Wesoła”, Ruch „Wesoła” w Mysłowicach, nie ma jeszcze mowy. Jednak na światło dzienne wychodzą coraz wyraźniej uchybienia w kwestii bezpieczeństwa, jakie maiły miejsce w kopalni. Prace komisji wchodzą bowiem w etap formułowania pierwszych wniosków.

Przypomnijmy w katastrofie poszkodowanych zostało łącznie 30 osób. 5 górników zmarło. 15 osób odniosło ciężkie obrażenia, 10 zostało lekko rannych. Obecnie w szpitalu nadal przebywają dwaj górnicy, którzy doznali ciężkich poparzeń. 

Na podstawie dotychczasowych badań Komisja ustaliła już kilka nieprawidłowości, które mogły przyczynić się do zaistnienia tragicznego w skutkach zdarzenia. Jak podaje WUG stwierdzono m.in., że:

  • w kopalni nie prowadzono profilaktyki pożarowej z częstotliwością minimum jeden raz w tygodniu, jak zakładał projekt techniczny ściany (od uruchomienia ściany w lipcu 2014 r. do czasu zdarzenia przeprowadzono ją pierwszy raz dopiero 5 października 2014 r.);
  • nie rozpoczęto akcji przeciwpożarowej w związku z zaistniałym pożarem endogenicznym w zrobach pokładu 510 w rejonie ściany 560, który stwierdzono już 5 października 2014 r.;
  • od 5 października 2014 r. dopuszczono – niezgodnie z zasadami sztuki górniczej – do aktywnego gaszenia pożaru w zrobach pokładu 510 w rejonie ściany 560;
  • 6 października 2014 r. utrzymywano chodnik XIa wsch. za frontem ściany na odcinku większym niż maksymalnie 4 m, jak zakładał projekt techniczny ściany;
  • nie wycofywano ludzi z rejonu ściany 560 w pokładzie 510 podczas przekroczeń zawartości 2 %. metanu stwierdzanych metanomierzami indywidualnymi;
  • tolerowano brak stanowiska pompowego w rejonie skrzyżowania frontu ściany z chodnikiem XII wsch., co było niezgodne z ustaleniami zawartymi w projekcie technicznym ściany 560.

I tym razem eksperci Komisji przychylają się, na podstawie wykonanych dodatkowych badań w zakresie gazometrycznym, do przypuszczeń, że wypadek zbiorowy był spowodowany zapaleniem metanu, którego inicjałem prawdopodobnie był pożar endogeniczny. Po przeprowadzeniu owych dodatkowych badań nadal, nie potwierdza się wstępna hipoteza o wybuchu metanu.

Mimo wstępnych ustaleń i wykrycia nieprawidłowości, prace Komisji nie mogą być jeszcze zakończone. Do sformułowania ostatecznego raportu, kończącego pracę Komisji, konieczne jest zakończeniu całego postępowania, a to z kolei może nastąpić dopiero po wizji lokalnej na miejscu wypadku. Przeprowadzenie wizji na dzień dzisiejszy jest jeszcze niemożliwe. Najwcześniej, jak wynika badań i ekspertyz, będzie to możliwe dopiero we wrześniu br. A zatem na ostateczne ustalenia musimy jeszcze poczekać. 

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.