Na wiosnę zacznie obowiązywać nowe rozporządzanie w sprawie bhp w odlewniach metali

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
19.01.2018AKTUALNE

Na wiosnę zacznie obowiązywać nowe rozporządzanie w sprawie bhp w odlewniach metali

Z początkiem roku zostało opublikowane nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w odlewniach metali. Rozporządzenie to określa wymagania bhp w odlewniach stopów żelaza i metali nieżelaznych i jest odpowiedzią resortu rozwoju na potrzebę dostosowywania obecnych warunków pracy do aktualnego stanu techniki i nowoczesnych technologii. Od kwietnia zastąpi ono obecnie funkcjonujące przepisy.

Trzeba przyznać, że przepisy obecnie obowiązującego rozporządzenia Ministra Gospodarki z 30 grudnia 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w odlewniach metali (Dz.U. z 2000 r. Nr 3, poz. 37) są w wielu miejscach nieadekwatne do stosowanych obecnie w przemyśle odlewniczym technologii produkcyjnych. Nie ma się co dziwić rozporządzenie to odnosi się do realiów technologicznych i doświadczeń jeszcze lat 90-tych. Oczywiście nie wszystko się zdezaktualizowało.

Dlatego też nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w odlewniach metali (Dz.U. z 2018 r., poz. 48) stanowi raczej aktualizację i uzupełnienie obecnie obowiązującego rozporządzenia. Jako przykład możemy przywołać uzupełnienie obecnie obowiązującego paragrafu:

  • 6 o dwa dodatkowe ustępy dotyczące załadunku materiałów wsadowych do pieca, a mianowicie:

  1. „ust. 5. Porcje materiału wsadowego do kąpieli metalowej pieca dobiera się w taki sposób, aby nie stwarzały zagrożenia dla bezpośredniego otoczenia poprzez rozprysk stopionego metalu.

  2. „ust. 6. Rodzaj materiału wsadowego oraz wielkość elementów wsadu dobiera się w taki sposób, aby zapobiec zawieszeniu się wsadu w piecu”.

  • 17 o nową treść ustęp 2: „Sprawdzenie stanu technicznego palników i instalacji zasilania w paliwa przeprowadza się zgodnie z zaleceniami zawartymi w instrukcji ich eksploatacji, ze szczególnym uwzględnieniem zaleceń producenta odnoszących się do sposobu kontroli elementów pieca, które mają wpływ na bezpieczeństwo jego użytkowania.” Dodany ustęp ma ścisły związek z ustępem 1 obecnie obowiązującego i nowego rozporządzenia.

Natomiast w paragrafie 11 odstąpiono od wskazywania, jak obecnie, konkretnych wysokości składowania skrzyń formierskich wskazując, że wysokość powinna wynika z instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy opracowanej na podstawie przepisów w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem cech składowanych jednostek.

Paragraf 12 ulega zmianie poprzez rozszerzenie zakresu przedmiotowego urządzeń zawierających stopiony metali pod którymi nie wykonuje się bezpośrednio żadnych prac. W nowym rozporządzeniu według § 12 „Nie wykonuje się jakichkolwiek prac bezpośrednio pod zawieszonymi urządzeniami lub przedmiotami zawierającymi stopiony metal lub w zasięgu ewentualnego rozprysku stopionego metalu podczas przemieszczania tych urządzeń lub przedmiotów.”

Paragrafy 20 i 21, dotyczące doboru właściwego materiału ogniotrwałego tworzącego strukturę wykładziny komory pieca, tygli i kadzi odlewniczych oraz instalacja wykładziny otrzymały nową treść:

  • § 20 ust.1. Dobór właściwego materiału ogniotrwałego tworzącego strukturę wykładziny, o której mowa w § 19, uzależnia się od zastosowania konkretnego procesu wytapiania metalu.

  • § 20 ust. 2. Przy wyborze właściwego materiału ogniotrwałego przeznaczonego na wykładzinę bierze się pod uwagę w szczególności:

  1. rodzaj metalu, który ma być poddany wytapianiu;

  2. temperaturę osiąganą podczas wytapiania metalu;

  3. czas procesu wytapiania metalu;

  4. czas przetrzymywania stopionego metalu w piecu;

  5. intensywność procesu mieszania indukcyjnego;

  6. rodzaj dodatków lub środków stopowych, stosowanych w procesie wytapiania.

  • § 21. 1. Instalacja wykładziny polega na właściwym zestaleniu materiału ogniotrwałego, tak aby nie powstały luki lub obszary o mniejszej gęstości w strukturze wykładziny.

  • § 21 ust 2. Przestrzega się zaleceń producenta materiału ogniotrwałego dotyczących procedur jego suszenia i spiekania w celu zwiększenia odporności wykładziny w momencie kontaktu z ciekłym metalem.

Ponadto paragraf dotyczący środków ochrony indywidualnej przeznaczonych dla pracownika mającego bezpośredni kontakt z ciekłym metalem (§ 29 obecnego rozporządzenia, a § 31 nowego rozporządzenia) uzupełniono o 3 dodatkowe zabezpieczenia osobiste, tj.:

  1. hełmy ochronne, zabezpieczające głowę przed:

a) uderzeniami o niebezpieczne elementy,

b) uderzeniami pochodzącymi od spadających obiektów,

c) rozpryskami stopionego metalu;

  1. odpowiednie obuwie ochronne, którego konstrukcja umożliwia jego łatwe zrzucenie w przypadku dostania się rozprysku stopionego metalu do jego wnętrza;

  2.   odpowiednie rękawice ochronne, wyposażone w długi mankiet ochraniający część przedramienia, całe przedramię lub ramię, zapewniające ochronę przed działaniem czynników gorących i płomienia, wykonane z materiałów termoodpornych.

Ponadto dokonano wiele zmian językowych i stylistycznych, aby nowa ustawa brzmiała współcześnie. Reasumując przepisy nowego rozporządzenia nie są one rewolucyjne, jednak konieczne aby zapewnić bezpieczeństwo pracy i właściwe warunki pracy w sektorze odlewniczym.

Nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w odlewniach metali (Dz.U. z 2018 r., poz. 48) wejdzie w życie 10 kwietnia 2018 r.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, w tym bhp

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.