Nauczycielom też się należą środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze!

Małgorzata Mądra-Janeda
Małgorzata Mądra-Janeda
22.11.2011AKTUALNE

Nauczycielom też się należą środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze!


Jednym z obowiązków dyrektora szkoły lub placówki oświatowej, w zakresie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy nauczycieli, jest zapewnienie im właściwie dobranych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego. Właściwy dobór oznacza dostosowanie ich do warunków i charakteru pracy tej grupy zawodowej.


Kodeks pracy nakłada na pracodawcę pewne wymogi. Jednym z nich jest obowiązek ustalenia rodzajów odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie jest niezbędne na stanowiskach pracy w związku z rodzajem wykonywanej pracy. Warto pamiętać o tym, że dotyczy to również szkół i placówek oświatowych w stosunku do nauczycieli.


Żaden jednak przepis nie gwarantuje nauczycielom określonego rodzaju i ilości odzieży oraz obuwia roboczego. Kwestie te regulują przepisy wewnątrzzakładowe, czyli: regulaminy pracy (układy zbiorowe pracy), zarządzenia pracodawcy oraz obwieszczenia o uzgodnionym wyposażeniu w odzież i obuwie robocze.


Środki ochrony indywidualnej przysługują nauczycielowi zawsze, gdy na jego stanowisku pracy występują szkodliwe czynniki środowiska pracy, nawet jeśli pracodawca nie ustalił przepisów wewnątrzzakładowych w tym zakresie.


Jeśli chodzi o odzież i obuwie robocze, to asortyment i stanowiska pracy, na których przysługują określają przepisy wewnątrzzakładowe.


Obowiązki dyrektora


Tak, jak każdy pracodawca, dyrektor szkoły lub placówki oświatowej musi dostarczyć swoim wszystkim pracownikom nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej. Ich celem jest zabezpieczenie pracowników przed niebezpiecznym bądź szkodliwym działaniem czynników występujących w środowisku pracy. Obowiązkiem dyrektora jest również wyposażenie pracowników w odzież i obuwie robocze. Oba powyżej wskazane obowiązki należy spełnić wtedy, gdy stosowanie środków ochrony indywidualnej, a także odzieży i obuwia roboczego jest niezbędne ze względu na charakter pracy na danym stanowisku pracy.


W tym miejscu może paść pytanie - skąd dyrektor ma wiedzieć, czy na danym stanowisku pracy przysługują pracownikowi odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej? Otóż wiedzę tę posiądzie dokonując rozpoznania, a następnie oceny zagrożeń występujących na tym stanowisku. Prawidłowa identyfikacja i ocena zagrożeń pozwoli mu określić poziom zagrożenia oraz podjąć decyzję o konieczności zastosowania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej na danym stanowisku pracy.


Cały artykuł przeczytasz w kwartalniku „NORMAbhp.pl” nr 01/2011 (październik - grudzień).

Autor: 


Małgorzata Mądra-Janeda
specjalista ds. Karty Nauczyciela i przepisów
wykonawczych do niej, wykładowca w zakresie
wymagań bhp wynikających z dyrektyw
Unii Europejskiej