Nieznaczny spadek liczby osób pracujących w warunkach zagrożenia

28.05.2014AKTUALNE

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że 497 tys. Polaków pracuje w warunkach zagrożenia. Fakt ten stwierdzono na podstawie wyników badania warunków pracy przeprowadzonego w 2013 r. Odnotowano nieznaczny spadek liczby osób pracujących w warunkach zagrożenia, gdyż w 2012 r. było to 506,7 tys. osób.

Warunki pracy są zagadnieniem bardzo istotnym z punktu widzenia zarówno pracodawcy jak i pracownika. Właściwa identyfikacja czynników szkodliwych i ich wpływu na osoby zatrudnione daje podstawę do podejmowania działań profilaktycznych i prowadzenia odpowiedniej polityki w dziedzinie bhp.

Należy mieć na uwadze, aby do wyników badania podchodzić dość ostrożnie, gdyż uzyskanie prawidłowego obrazu zagrożenia zdrowia szkodliwymi substancjami chemicznymi, czynnikami fizycznymi i biologicznymi, wymaga od pracodawcy ustalenia wartości stężeń i natężeń (zgodnych z NDS lub NDN), przy pomocy specjalistycznej aparatury, co niejednokrotnie, w przypadku małych zakładów, przekracza ich możliwości finansowe. Dodatkowo, czynnikiem utrudniającym prowadzenie badań są częste zmiany profilu działalności w takich zakładach.

Warunki pracy kobiet bez zmian

W stosunku do 2012 r. nie zmieniły się natomiast warunki pracy kobiet – nadal 1/6 osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia to kobiety.

Najbardziej niebezpiecznie znów na Śląsku

Najtrudniejsze warunki pracy zanotowano w województwie śląskim gdzie co szósta osoba pracowała w warunkach zagrożenia dla zdrowia (podobnie było w 2012 r.). Najbezpieczniejsze warunki pracy zanotowano w województwie mazowieckim, gdzie co dwudziesta piąta osoba była narażona na pogorszenie stanu zdrowia. W 2012 r. na działanie szkodliwych czynników w województwie mazowieckim narażona była co dwudziesta ósma osoba, zatem sytuacja w tym województwie uległa nieznacznemu pogorszeniu.

Największy spadek, jeśli chodzi o liczbę zatrudnionych w warunkach zagrożenia w przeliczeniu na 1000 zatrudnionych w zbadanych zakładach zanotowano w województwie opolskim. Natomiast wzrost liczby zatrudnionych w warunkach zagrożenia w przeliczeniu na 1000 zatrudnionych zaobserwowano w 4 województwach:

  • lubelskim,

  • mazowieckim,

  • warmińsko-mazurskim i

  • wielkopolskim.

Słowa kluczowe:
warunki zagrożenia


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.