Nowe kierunki PIP z nowym Głównym Inspektorem Pracy

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
17.02.2016AKTUALNE

Nowe kierunki PIP z nowym Głównym Inspektorem Pracy

Nowy Główny Inspektor Pracy na swojej pierwszej konferencji prasowej zapowiedział podjęcie działania zmierzających do opracowania taryfikatora kar i ich usystematyzowania. Roman Giedrojć planuje również odformalizowanie kontroli m.in. poprzez zniesienie obowiązku dostarczania upoważnienia do przeprowadzania kontroli. Zapowiada też ocieplenie stosunków miedzy inspektorami PIP a przedsiębiorcami.

Roman Giedrojć, już podczas prezentacji swojej osoby na posiedzeniu ROP, wskazał kierunek swoich działań. Na konferencji 16.lutego br. w wielu miejscach powtarzał zapowiadane wówczas i niezbędne jego zdaniem działania dla prawidłowego funkcjonowania PIP.

Przede wszystkim nowy szef PIP chce wprowadzić program 3xS, czyli skuteczność, samodzielność i specjalizację inspektora pracy. Program ten był realizowanego w latach 2006-2008 za kadencji Bożeny Borys – Szopy jako Głównego Inspektora Pracy.

Nowe relacje z przedsiębiorcami

Nowy kierunek działań PIP pod okiem nowego GIP zmierza także do zmiany relacji inspektorów z mikro, małymi i średnimi przedsiębiorcami. Roman Giedrojć proponuje aby kontrole u tych podmiotów miała charakter audytu. Inspektorzy przeanalizują kompleksowo z udziałem pracodawcy wszystkie obszary prawnej i technicznej ochrony pracowników leżące po stronie pracodawcy. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości przedsiębiorca nie będzie za nie karany. Oczywiście od tej zasady będą wyjątki np. ujawnione wykroczenia zagrażające życiu lub zdrowiu pracowników, niewypłacanie im wynagrodzeń, praca na czarno, a także gdy pierwsza kontrola jest następstwem wypadku przy pracy.

Nowy taryfikator kar

Zdaniem nowego Głównego Inspektora Pracy wysokość kar za naruszanie praw pracowniczych powinna być podniesiona i zróżnicowana w zależności od liczby zatrudnionych w podmiocie dopuszczającym się naruszania praw pracowniczych. Zaproponował on ponadto odstąpienie od sankcjonowania naruszeń prawa w trybie postępowania w sprawach o wykroczenia i zastąpienie go nakładaniem kar w trybie postępowania administracyjnego.

Odformalizowanie kontroli

Szef PIP zamierza również podjąć działania, których skutkiem będzie odformalizowanie kontroli, a co za tym idzie poprawa skuteczności PIP. Chodzi o możliwość przeprowadzania kontroli bez zapowiedzi, bez konieczności dostarczania upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Czyli jest to kontynuacja zapoczątkowanego przez Iwonę Hickiewicz zmiany kierunku interpretacji przepisów. Jak podkreślał nowy szef PIP uprzedzanie o planowanej kontroli to „czasochłonny obowiązek nie dość, że obniża efektywność i skuteczność podejmowanych kontroli to generuje znaczne koszty.”

Walka z nielegalnym zatrudnieniem

Roman Giedrojć zapowiadał również walkę z pracą na czarno. Kontrole dotyczące legalności zatrudnienia będą prowadzone wspólnie z policją, Strażą Graniczną, ZUS-em i urzędami skarbowymi. Mając to na uwadze Główny Inspektor Pracy będzie podejmował działania zmierzające do nadania inspektorom PIP uprawnień do wydawania nakazów przekształcających umowy cywilnoprawne w umowy o pracę i wprowadzenia do Kodeksu pracy zasady domniemania stosunku pracy.

Postulat o zwiększenie budżetu PIP

Na spotkaniu szef PIP mówił również czekających Inspektorów nowych zadaniach. Już niebawem inspektorzy będą mieli nowe zadania i obowiązki, bowiem 22 lutego br. zadaniem inspekcji będzie rejestracja i weryfikacja umów terminowych w sytuacji, gdy obowiązujące limity 3 umowy/max 33 miesiące nie będą przestrzegane – z powodu obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Ponadto inspektorom ma być powierzona kontrola minimalnej stawki godzinowej na podstawie umów cywilnoprawnych i ewidencji godzin przepracowanych przez zleceniobiorców.

Jednak po mimo zwiększania obowiązków prawdopodobnie zmniejszy się budżet PIP. Roman Giedrojć mając to na uwadze zapowiedział, że zwróci się do Rady Ochrony Pracy o zmniejszenie zaplanowanego na 80 tys. planu kontroli na 2016 r. jeśli tych środków nie będzie. Decyzje ostatecznie podejmie na ten temat Senat.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.