Nowe zasady finansowania prewencji wypadkowej – konkurs ogłosi ZUS

Magdalena Pokrzycka-Walczak
Magdalena Pokrzycka-Walczak
11.01.2018AKTUALNE

Nowe zasady finansowania prewencji wypadkowej – konkurs ogłosi ZUS

Z początkiem roku weszły w życie nowe zasady finansowania przez ZUS prewencji wypadkowej, określone na mocy zmian wprowadzonych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Mają one rozwiązać problemy ZUS z przydzielaniem funduszy na działania w zakresie poprawy bhp w firmach. Przypomnijmy sobie zatem jak teraz będzie wyglądała procedura ubiegania się o dofinasowanie z ZUS projektów wpływających na poprawę warunków i bezpieczeństwa pracy.

Obecnie to ZUS jest zobowiązany m.in. do dofinansowania działań, których celem jest zwiększenie poziomu wiedzy w zakresie bhp w zakładach pracy, co ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie liczby wypadków przy pracy. Dotychczas obowiązujące przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych nie definiowały sposobu wydatkowania funduszy ZUS na cele finansowania prewencji wypadkowej. Od 1 stycznia 2018 r. na mocy ustawy nowelizacyjnej, unormowaniu uległ tryb i zasady dofinansowania.

Im mniejsza firma, tym wyższe dofinansowanie

Konkurs na dofinansowanie projektów, służących prewencji wypadkowej, ogłasza prezes ZUS, raz w roku, przy czym wyboru projektów do dofinansowania ZUS dokonuje nie później, niż 31 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy, w którym ma zostać udzielone dofinansowanie.

Ogłoszenie o konkursie musi zostać opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej oraz udostępnione w centrali ZUS oraz jego terenowych jednostkach organizacyjnych.

Ważne

Termin składania aplikacji nie może być krótszy niż miesiąc od dnia opublikowania ogłoszenia o konkursie.

Maksymalna wysokość dofinansowania z ZUS jest uzależniona od liczby osób, za które opłacane są składki na ubezpieczenie społeczne w zakładzie pracy – na dzień złożenia wniosku o dofinansowanie projektu. Dofinansowanie może wynieść od 20 do 90 procent planowanej wartości projektu, przy czym im mniejsza firma tym wysokość przyznanych środków jest wyższa – w firmie zatrudniającej od 1 do 9 ubezpieczonych pracowników dofinansowanie może wynieść do 90 procent zakładanych kosztów przedsięwzięcia.

Istotne spełnienie kryteriów, charakterystycznych dla projektów UE

Każdorazowo, w ramach konkursu, dostępny będzie regulamin, ustalony przez prezesa ZUS, po uprzedniej konsultacji z radą nadzorczą ZUS. Regulamin, podawany do wiadomości publicznej, ustala kwestie dotyczące m.in.

  • kwoty przeznaczonej na dofinansowanie projektów w roku budżetowym, w którym ma zostać udzielone dofinansowanie,
  • maksymalnej dopuszczalnej kwoty dofinansowania projektu,
  • rodzaju obszarów technicznych, w ramach których możliwe jest ubieganie się o dotację,
  • terminu, miejsca i formy składania wniosków o dofinansowanie projektu,
  • wzoru umowy o dofinansowanie,
  • szczegółowych kryteriów oceny merytorycznej propozycji projektowej

Podmiot ubiegający się o dotację, nie może:

  • zalegać z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne,
  • zalegać z opłacaniem podatków,
  • znajdować się w stanie upadłości, pod zarządem komisarycznym, w toku likwidacji, postępowania upadłościowego lub postępowania układowego z wierzycielem.
Ważne

Niezbędnym dokumentem, który musi znaleźć się przy wniosku o dofinansowanie, jest informacja, która wskazuje poziom czynników uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia na stanowiskach pracy oraz opisuje ryzyko zawodowe.

Wniosek o dofinansowanie musi spełniać wymogi formalne

W składanym wniosku o dofinansowanie działań na rzecz poprawy warunków i bezpieczeństwa pracy muszą znaleźć się następujące informacje:

  • imię i nazwisko lub nazwę płatnika składek oraz numer rachunku bankowego,
  • liczba pracowników-osób zgłaszanych do ubezpieczenia,
  • rodzaj, opis, cel i sposób realizacji planowanych działań, w ramach dotacji,
  • oświadczenie płatnika składek o spełnieniu warunków udziału w konkursie

Ocena formalna wniosku, przeprowadzona przez ZUS, obejmuje spełnienie warunków udziału w konkursie oraz kompletność i prawidłowość złożenia aplikacji. W sytuacji, gdy wniosek zawiera uchybienia formalne płatnik wzywany jest do ich usunięcia w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji o koniecznych poprawkach, Jeżeli braki nie zostaną usunięte – aplikacja nie podlega dalszej ocenie. Po przeprowadzeniu oceny formalnej wniosków te, które ją przeszły pozytywnie, przekazywane są do Centralnego Instytut Ochrony Pracy.

Konieczne merytoryczne uzasadnienie realizacji projektu

Ocena merytoryczna, przeprowadzana przez CIOP, obejmuje m.in. sprawdzenie:

  • czy wskazane cele są szczegółowo opisane, mierzalne i możliwe do osiągnięcia w określonym czasie,
  • adekwatność proponowanych działań bhp do poziomu czynników ryzyka, występujących u płatnika,
  • zgodność rozwiązań z obowiązującymi przepisami w zakresie bhp,
  • niezbędność i efektywność wydatków projektu,
  • sposób osiągnięcia celów projektu, który powinien wpłynąć bezpośrednio na poprawę warunków bhp na stanowiskach pracy.

Lista rankingowa projektów z pozytywną oceną merytoryczną przygotowywana przez ZUS, udostępniana jest w Biuletynie Informacji Publicznej. Dofinansowanie projektu możliwe jest po podpisaniu umowy o dofinansowanie między ZUS i płatnikiem.

Ważne

Płatnik może ubiegać się o dotację więcej niż jeden raz, ale kolejną aplikację można złożyć dopiero po trzech latach od wypłaty przez ZUS całości ostatniego dofinansowania. Natomiast firma, która została zobowiązana do zwrotu przyznanego dofinansowania nie będzie mogła ubiegać się o dofinansowanie – karencja trwa trzy lata od dnia zwrotu środków.

Autor: 

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Autor
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Ekonomistka, dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół zagadnień psychologicznych w zakresie bhp, głównie w obszarach ochrony zdrowia i transportu.