Nowe znaki ostrzegawcze dla przechowywania substancji niebezpiecznych

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
11.05.2015AKTUALNE

Nowe znaki ostrzegawcze dla przechowywania substancji niebezpiecznych

Od 1 czerwca 2015 r. planowane jest wprowadzenie nowych wzorów znaków ostrzegawczych stosowanych do oznakowania miejsc, rurociągów oraz pojemników i zbiorników służących do przechowywania lub zawierających substancje stwarzające zagrożenie lub mieszaniny stwarzające zagrożenie Do konsultacji publicznych trafił waśnie projekt nowego rozporządzenia w tej sprawie.

Ministerstwo zdrowia przygotowało nowy projekt rozporządzenia w sprawie sposobu oznakowania miejsc, rurociągów oraz pojemników i zbiorników służących do przechowywania lub zawierających substancje stwarzające zagrożenie lub mieszaniny stwarzające zagrożenie. Ma ono od 1 czerwca 2015 r. zastąpić obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 maja 2012 r. w sprawie sposobu oznakowania miejsc, rurociągów oraz pojemników i zbiorników służących do przechowywania lub zawierających substancje niebezpieczne lub mieszaniny niebezpieczne (Dz. U. poz. 601).

Skąd konieczność wydania nowego aktu prawnego?

Wydanie nowego aktu prawnego w tej kwestii konieczne jest z uwagi na zmiany wprowadzone w dyrektywie 92/58/EWG, poprzez dyrektywę 2014/27/UE. Z tej właśnie przyczyny w proponowanym nowym rozporządzeniu następuje tylko częściowe wdrożenie dyrektywy 2014/27/UE. Częściowego bowiem pozostałe dyrektywy zmieniane powyższą dyrektywą 2014/27/UE znajdują się poza zakresem niniejszego projektu rozporządzenia.

Trzeba zaznaczyć, że dyrektywa 92/58/EWG obejmuje swoim zakresem nie tylko znaki ostrzegawcze związane z substancjami chemicznymi i ich mieszaninami, ale także wiele innych, np.

  • oznakowanie sprzętu przeciwpożarowego,
  • znaki używane do oznaczania przeszkód, niebezpiecznych miejsc i tras ruchu,
  • sygnały świetlne i dźwiękowe oraz
  • komunikaty słowne i 
  • sygnały ręczne,

które są wdrażane do prawodawstwa krajowego innymi przepisami.

Co zostanie zmienione?

Porównując nowe projektowane rozporządzenie ze starym w tej sprawie zauważamy różnice polegające na:

  1. zastąpieniu dotychczasowych znaków ostrzegawczych nowymi znakami służących do oznakowania pojemników i zbiorników służących do przechowywania substancji niebezpiecznych lub mieszanin niebezpiecznych oraz pojemników i zbiorników służących do pracy z tymi substancjami lub mieszaninami, rurociągów zawierających substancje niebezpieczne lub mieszaniny niebezpieczne lub służących do ich transportowania, zgodnymi z piktogramami znajdującymi się w dyrektywie 67/548/EWG, piktogramami znajdującymi się w rozporządzeniu nr 1272/2008;
  2. zmianie w dotychczas używanej terminologii, poprzez zastąpienie wyrazu „niebezpieczny” wyrazami „stwarzający zagrożenie”, co zostało wprowadzone dyrektywą 2014/27/UE;
  3. usunięcia z przepisów rozporządzenia znaku ostrzegawczego „ 5) Ostrzeżenie przed substancjami i mieszaninami szkodliwymi lub drażniącymi”

Od 1 czerwca 2015 r. powyższe substancje/mieszaniny będą oznakowane piktogramem (Wykrzyknik).

  1. posługiwania się pojęciem „widoczne rurociągi” – czyli dostrzegalne dla ludzkiego oka. Obowiązek dotyczy bowiem oznakowania tych części rurociągów, które są zauważalne dla pracowników, tak aby ostrzec ich o stwarzanym przez nie zagrożeniu. Nie ma zatem konieczności znakowania tych części rurociągów, które są niewidoczne.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.