Nowoczesna technologia, wynalazki z myślą o poprawie bezpieczeństwa

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
23.03.2015AKTUALNE

Nowoczesna technologia, wynalazki z myślą o poprawie bezpieczeństwa

Wszyscy wiemy jak ogromny jest wkład techniki w poprawę warunków i bezpieczeństwa pracy. To co na dzień dzisiejszy wydaje się kosmiczną technologią już niebawem może być używane przez nas na co dzień. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku twardniejącej cieczy/płynu. Substancję o tak niezwykłych właściwościach opracowali polscy naukowcy, a ich praca może mieć zastosowanie również w bhp.

To nad czym obecnie pracuje się w laboratoriach – nowe materiały, substancje – już niebawem może mieć zastosowanie w codziennym życiu, w wielu jego obszarach. Tak właśnie może stać się w przypadku najnowszego wynalazku zespołu naukowców z Politechniki Warszawskiej, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex w Łodzi. Zespół ten stworzył, opracował bowiem inteligentną substancję, która pod wpływem silnego uderzenia zmienia swoją konsystencję i błyskawicznie twardnieje.

Owa nowa substancja pozwala na zwiększenie elastyczności tworzyw. Materiał z wykorzystaniem tej substancji dzięki swoim właściwościom rozpraszania energię i z całą pewnością znajdzie zastosowanie w kamizelkach kuloodpornych. Jego twórcy działali właśnie z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa żołnierzom. Jednak substancja i materiał może być również wykorzystany w odzieży sportowej, czy ochronach przeciwuderzeniowych.

Wynalazek cieszy ogromnym zainteresowaniem firmy z całego świata. Ma on bowiem bardzo szerokie zastosowanie od wspomnianych kamizelek kuloodpornych przezodzież sportową, czy przeciwuderzeniowe ochrony, po podkłady stosowane przy budowie mostów, czy zderzaki montowane w pociągach. Sami twórcy materiały zakładają, że do końca 2015 roku trafi on do produkcji.

Nas oczywiście najbardziej interesuje możliwość zastosowania wynalazku w środkach ochrony indywidualnej, pod kontem właśnie uderzenia przedmiotem znajdującym się ruchu. Wyobraźmy sobie, że pracownik ma na sobie środki ochrony z zastosowaniem owej „cudownej” cieczy twardniejącej. W przypadku uderzenia, kontaktu z poruszającym się przedmiotem materiał pochłania energię uderzenia i dzięki temu zmniejsza ewentualne ryzyko uszkodzenia organów wewnętrznych pracownika.

Zapewne firmy zajmujące się produkcją środków ochrony indywidualnej są również zainteresowane cieczą twardniejącą i już myślą o jej zastosowaniu w tego rodzaju środkach. Wynalazek powstawał bowiem z myślą o człowieku, w celu zapewnienia mu bezpieczeństwa oraz komfortu. .

Badania nad nową substancją pochłonęły ponad 5 mln zł. większość kosztów, tj. 4 mln zł pochodziły z Programu Innowacyjna Gospodarka.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.