Nowy Kodeks Pracy nie tak szybko

11.09.2018AKTUALNE

Nowy Kodeks Pracy nie tak szybko

Nowy Kodeks pracy jest potrzebny, a propozycje przedstawione w marcu br. nie pójdą do kosza – twierdzi wiceminister pracy Stanisław Szwed. Jednak zmian nie należy się spodziewać zbyt szybko. W przypadku przepisów dotyczących bhp to dość dobra wiadomość. Być może przyszłe projekty Kodeksu pracy poświęcą więcej uwagi na aktualizację zapisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.

Na temat zmian w Kodeksie Pracy wypowiedział się wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

„Jestem przekonany, że nowy Kodeks pracy w Polsce jest potrzebny, odpowiadający na większą elastyczność, na takie kwestie, które powinny być uregulowane, ale nie przeregulowane. To jest przed nami, w tej kadencji parlamentu już to się nie uda, ale myślę, że następna kadencja do tego wróci" - powiedział wiceminister.

Wiceminister zapowiadał również, że praca Komisji Kodyfikacyjnej nie pójdzie na marne, a propozycje zmian, jakie przedstawiła w marcu tego roku, nie pójdą w całości do kosza. Niektóre pomysły mają szansę na wejście w życie. Jednak zmiany mają być przeprowadzane etapowo.

Biorąc pod uwagę, że Komisja w swoich propozycjach nie poświęciła zbyt wiele uwagi problematyce bhp i w większości przyjęła dotychczasowe rozwiązania, przedłużenie prac nad przygotowaniem i przedstawieniem projektu nowego Kodeksu pracy wydaje się pozytywną informacją.

Zmiany w urlopach i nadgodzinach w Kodeksie pracy 

Warto również podkreślić że, choć o rychłych zmianach (z początkiem 2019 r.) w przepisach obecnej ustawy Kodeks pracy – szczególnie w odniesieniu do kwestii urlopów czy wynagrodzenia za nadgodzin – jest coraz więcej doniesień w mediach ministerstwo pracy zaprzecza jakoby prowadziło jakiekolwiek prace legislacyjne w tym zakresie.

16 sierpnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało komunikat następującej treści: "W związku z pojawiającymi się w mediach doniesieniami na temat urlopów wypoczynkowych MRPiPS informuje, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są prowadzone obecnie żadne prace dotyczące urlopów wypoczynkowych".

Natomiast do kwestii zmian w zakresie wynagradzania za nadgodziny resort pracy odniósł się na Twitterze, zaprzeczając że trwają pracę nad nowelizacją przepisów w tym zakresie, choć pojawiły się one w początkowym projekcie zmian przedstawionych przez Komisję Kodyfikacyjną.

Opr. Red.