Nowy wykaz prac zakazanych dla kobiety w ciąży i karmiących piersią

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
14.04.2015AKTUALNE

Nowy wykaz prac zakazanych dla kobiety w ciąży i karmiących piersią

Szykują się kolejne zmiany w zakresie przepisów bhp. Już niebawem wykaz prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet, ma zostać zastąpiony nowym wykazem prac zakazanych dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Prace uciążliwe, niebezpieczne, szkodliwe dla zdrowa kobiet w ciąży i karmiących piersią dostaną ściśle określone i zebrane w nowym rozporządzeniu. Poznaj szczegóły.

W związku z projektowanymi przez resort pracy zmianami w Kodeksie pracy w zakresie nowego brzmienia upoważnienia zawartego w art. 176 § 2 Kodeksu pracy planowane są również zmiany w zakresie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet. Wykaz ten ma zostać zastąpiony nowym wykazem prac zakazanych dla kobiety w ciąży i karmiących piersią. Innymi słowy rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. nr 114, poz. 545, ze zm.) ma zostać zastąpione nowym rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowa kobiet w ciąży lub karmiących dziecko piersią.

Co jest przyczyną zmian w przepisach?

Zmian przepisów, jest konieczna z kilku przyczyn. Oczywiście w głównej mierze wynika z konieczności zmiany art. 176 Kodeksu pracy (informujemy o tym w artykule „Zatrudnianie kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych – zmian przepisów”), którego przepisy zostały uznane za niezgodne z dyrektywą 2006/54/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 lipca 2006 r. w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy. W obecnym brzmieniu ten przepis kodeksu pracy odnosi się do wszystkich kobiet, nie zależnie od tego czy są w ciąży, czy nie, czy karmią piersią, czy też nie.

Ponadto nowe rozporządzenie konieczne jest aby móc wdrożyć również przepisy dyrektyw Parlamentu Europejskiego I Rady 2014/27/UE z 26 lutego 2014 r. zmieniającej dyrektywy Rady 92/58/EWG, 92/85/EWG, 94/33/WE, 98/24/WE oraz dyrektywę 2004/37/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w celu dostosowania ich do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin. Zmiany tej dyrektywy powinny być wdrożone do 1 czerwca 2015 r., stąd też planowany termin wejścia w życie nowego rozporządzenia Rady Ministrów właśnie na 1 czerwca 2015 r.

Tak więc, zgodnie z nowym, planowanym art. 176 § 2 Kodeksu pracy, konieczne staje się określenie nowego wykazu prac zakazanych dla kobiety w ciąży i karmiących piersią – czyli wykazu odnoszącego się tylko do tej grupy pracowników.

Jak zatem zmieni się wykaz prac zakazanych?

Nowe projektowane rozporządzenie zawierać będzie wykaz prac mogących mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiet, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią:

  • związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów,
  • ze względu na sposób i warunki wykonywania tych prac, z uwzględnieniem rodzajów czynników środowiska pracy i poziomu ich występowania. 

Nowe rozporządzeni będzie jednak nawiązywało do obecnie obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. nr 114, poz. 545, ze zm.). Mianowicie zaczerpnięte z niego zostaną dopuszczalne wielkości narażenia, kobiet w ciąży lub karmiących piersią, na czynniki uciążliwe, niebezpieczne lub szkodliwe dla zdrowia.

Miejmy na uwadze, że po zmianie przepisów katalog prac zakazanych generalnie kobietom – nie będącym w ciąży i nie karmiących piersią – związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym przemieszczaniem ciężarów, określony obecnie przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz.U. nr 114, poz. 545, ze zm.) zostanie przeniesiona do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz.U. nr 26, poz. 313, ze zm.).

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.