Obowiązki pracodawcy związane z chorobami zawodowymi

24.04.2014AKTUALNE

Jednym z obowiązków pracodawcy w razie rozpoznania u pracownika choroby zawodowej pracodawca jest niezwłoczne usunięcie czynników powodujących powstanie choroby zawodowej i zastosowanie innych niezbędnych środków zapobiegawczych.

Pozostałe obowiązki pracodawcy, gdy rozpozna u pracownika chorobę zawodową to:

  • ustalenie przyczyn powstania choroby zawodowej oraz charakter i rozmiar zagrożenia tą chorobą. Pracodawca działa tu w porozumieniu z właściwym państwowym inspektorem sanitarnym;

  • zapewnienie realizacji zaleceń lekarskich;

  • prowadzenie rejestru obejmującego przypadki stwierdzonych chorób zawodowych i podejrzeń o takie choroby.

Jeżeli decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej stała się ostateczna (także gdy wydana w trybie odwoławczym) organ, który ją wydał, w terminie 14 dni od tej daty, sporządza kartę stwierdzenia choroby zawodowej i przesyła ją do Centralnego Rejestru Chorób Zawodowych prowadzonego przez Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera w Łodzi.

Pracodawca, po zakończeniu postępowania mającego na celu ustalenie uszczerbku na zdrowiu lub niezdolności do pracy w związku ze stwierdzoną chorobą zawodową pracownika ma obowiązek przesłać zawiadomienie o skutkach choroby zawodowej do Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr. med. Jerzego Nofera w Łodzi oraz do właściwego państwowego inspektora sanitarnego.

Pracodawca ma obowiązek prowadzić także rejestr obejmujący przypadki stwierdzonych chorób zawodowych i podejrzeń o takie choroby.

Ważne

Postępowania w sprawie zgłaszania podejrzenia, rozpoznania i stwierdzenia chorób zawodowych, wszczęte i niezakończone przed 3 września 2002 r., są prowadzone na podstawie przepisów obowiązujących w dniu ich wszczęcia.

Autor: 

Jan M. Pióro