Obuwie robocze czy ochronne? Który rodzaj obuwia stosować w pracy?

19.10.2011AKTUALNE

Obuwie robocze czy ochronne? Który rodzaj obuwia stosować w pracy?


Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczające go przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla jego zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. W myśl tych samych przepisów pracodawca powinien również dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w polskich normach. W tym miejscu możnaby zadać pytanie: Czy zawsze pracodawca i sam pracownik, a niekiedy też i producent obuwia roboczego i ochronnego właściwie rozróżniają obydwa wymienione rodzaje obuwia? Zdarza się też, że obuwie jest nazywane jednocześnie obuwiem ochronnym i roboczym.


Stąd pojawiają się dalsze pytania: Czy obuwie robocze to jest to samo co obuwie ochronne? Jeśli nie, to jaka jest różnica między nimi? Czy ma znaczenie, że zastosujemy obuwie robocze, czy ochronne? Może to tylko kwestia terminologii, która utrudnia życie pracodawcom i pracownikom? W niniejszym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytania i wykazać, że obuwie robocze to jednak nie to samo, co obuwie ochronne i że bardzo ważne jest, który z wymienionych rodzajów obuwia zastosujemy w konkretnych sytuacjach w pracy.


Definicje obuwia roboczego i ochronnego


Zacznijmy od początku, czyli od zdefiniowania, czym są obydwa rodzaje obuwia i jakie jest w związku z tym ich przeznaczenie.


Obuwie robocze to obuwie przeznaczone do stosowania w pracy w zastępstwie obuwia własnego pracownika, które mogłoby ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu podczas wykonywania czynności zawodowych. Obuwie robocze nie pełni żadnych funkcji ochronnych, można je zatem stosować tylko wówczas, jeśli nie zostały zidentyfikowane żadne zagrożenia na stanowisku pracy, przed którymi należałoby ochronić nogi i stopy pracownika. Obuwie robocze nie jest zatem zaliczane do środków ochrony indywidualnej.

W niektórych przypadkach obuwie robocze może stanowić element stroju pracownika, charakterystyczny dla danego zawodu, czy dla przedsiębiorstwa.


Inaczej sytuacja wygląda w przypadku obuwia ochronnego. Jest ono zaliczane do środków ochrony indywidualnej, gdyż zapewnia ochronę nóg i stóp lub tylko stóp przed różnymi czynnikami zagrożenia, które mogą występować podczas wykonywania czynności zawodowych na danym stanowisku pracy. W tym miejscu należy przypomnieć ważną zasadę, że obuwie ochronne, podobnie jak i inne środki ochrony indywidualnej należy stosować w sytuacjach, gdy nie udało się wyeliminować lub znacząco ograniczyć zagrożeń poprzez podjęcie innych działań.


Cały artykuł przeczytasz w kwartalniku „NORMAbhp.pl” nr 01/2011 (październik - grudzień).

Autor: 


Agnieszka Stefko
Centralny Instytut Ochrony Pracy -
Państwowy Instytut Badawczy