Ochrona przeciwpożarowa podczas prac spawalniczych

Zygmunt Wieczorek
21.07.2014AKTUALNE

Prace spawalnicze zaliczane są do prac niebezpiecznych pod względem pożarowym i wybuchowym. Zagrożenie pożarowe powodowane jest głównie wytwarzaniem przez urządzenia spawalnicze bardzo wysokich temperatur, powstawaniem odprysków metali i żużla oraz przewodnictwem cieplnym metali.

Najwięcej pożarów odnotowuje się przy pracach spawalniczych wykonywanych poza wyznaczonym na stałe do tego celu i odpowiednio wyposażonym miejscem (spawalnią czy kabiną spawalniczą).

Ważne

Pożar może powstać nie tylko w czasie prowadzenia prac spawalniczych, ale nawet również po upływie kilkudziesięciu godzin od ich zakończenia.

Chcąc uniknąć niebezpieczeństwa powstania pożaru i wybuchu przy pracach spawalniczych, trzeba przestrzegać ogólnych wymagań ppoż. przed rozpoczęciem prac, w trakcie ich wykonywania oraz po ich zakończeniu.

Przed rozpoczęciem prac spawalniczych:

  1. Oceń zagrożenie pożarowe w miejscu, w którym prace będą wykonywane.
  2. Ustal rodzaj przedsięwzięć mających na celu niedopuszczenie do powstania i rozprzestrzeniania się pożaru lub wybuchu.
  3. Wskaż osoby odpowiedzialne za odpowiednie przygotowanie miejsca pracy, przebieg samej pracy oraz zabezpieczenie tego miejsca po zakończeniu prac.
  4. Zapewnij, aby prace były wykonywane wyłącznie przez osoby do tego upoważnione, posiadające odpowiednie kwalifikacje.
  5. Zaznajom osoby wykonujące prace z zagrożeniami pożarowymi występującymi w rejonie wykonywania prac i przedsięwzięciami mającymi na celu niedopuszczenie do powstania pożaru lub wybuchu.

W trakcie wykonywania prac należy:

  1. Zabezpieczyć przed zapaleniem materiały palne występujące w miejscu wykonywania prac oraz w rejonach przyległych, w tym również elementy konstrukcji budynku i znajdujących się w nim instalacji technicznych.
  2. Prowadzić prace w pomieszczeniach (urządzeniach) zagrożonych wybuchem lub też w pomieszczeniach, w których wcześniej wykonywano inne prace związane z użyciem łatwo palnych cieczy lub palnych gazów, jedynie wtedy, gdy stężenie par cieczy lub gazów w mieszaninie z powietrzem w miejscu wykonywania prac nie przekracza 10% ich dolnej granicy wybuchowości.
  3. Mieć w miejscu wykonywania prac sprzęt umożliwiający likwidację wszelkich źródeł pożaru.
  4. Używać do wykonywania prac wyłącznie sprzętu sprawnego technicznie oraz zabezpieczonego przed możliwością wywołania pożaru.

Po zakończeniu prac należy poddać kontroli miejsce, w którym prace były wykonywane, a także jego przyległe rejony.

Autor: 

Zygmunt Wieczorek
specjalista ds. analiz i prewencji
zagrożeń zawodowych

Autor
Specjalista ds. analiz i prewencji zagrożeń zawodowych