Oczekiwane innowacje w bhp

Magdalena Pokrzycka-Walczak
Magdalena Pokrzycka-Walczak
18.08.2016AKTUALNE

Oczekiwane innowacje w bhp

Jeszcze do 31 sierpnia 2016 r., do Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy, można zgłaszać opracowania, których celem jest ulepszenie istniejących rozwiązań technicznych i organizacyjnych, ale także naukowych w obszarze bhp. Cel jest jeden – ułatwić pracę pracownikom, a pracodawcom – wskazać możliwości wdrażania ciekawych pomysłów dla dobra firmy i osób w niej zatrudnionych.

To już 44. edycja Konkursu, którego organizatorem jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przy wsparciu m.in. Naczelnej Organizacji Technicznej i Państwowej Inspekcji Pracy.

Przedsięwzięcie nie tylko wyróżnia interesujące i innowacyjne pomysły w zakresie rozwiązań technicznych i technologicznych, prac naukowo-badawczych oraz działań organizacyjnych i edukacyjnych, ale przede wszystkim – promuje je i zachęca do stosowania, w jak najszerszym zakresie przez inne firmy i instytucje, także nie biorące udziału w konkursie. Co istotne – w centrum zainteresowania musi być człowiek i jego ochrona w środowisku pracy, również o charakterze psychologicznym, dlatego można i należy zgłaszać także propozycje z zakresu przeciwdziałania mobbingowi.

Wśród kryteriów oceny są m.in. efekty techniczne dotyczące poprawy bezpieczeństwa i funkcjonalności urządzeń lub technologii, liczba osób, których dotyczy poprawa warunków pracy, zakres zastosowania i możliwość upowszechniania, ale także efekty ekonomiczne i wpływ na tworzenie kultury bezpieczeństwa.

Prace można zgłaszać w trzech kategoriach:

Kategoria A – rozwiązania techniczne i technologiczne – wdrożone rozwiązania autorskie, ograniczające zagrożenia dla człowieka w środowisku pracy (np. sposób poprawy akustyki sali szkolnej lub wykładowej poprzez zastosowanie metod służących zrozumiałości mowy przez słuchaczy);

Kategoria B - prace naukowo-badawcze – opracowania naukowe związane z poprawą bezpieczeństwa i warunków pracy, które mogą być zastosowane w praktyce, w tym prace doktorskie (np. temat pracy doktorskiej „Metodyka humanizowania telepracy” i analiza naukowo-badawcza obciążenia pracą fizyczną z wykorzystaniem monitoringu pracy serca);

Kategoria C – przedsięwzięcia organizacyjne i edukacyjne – opracowania, rozwiązania lub działania z zakresu organizacji pracy, edukacji i popularyzacji bezpieczeństwa pracy, w tym prace dyplomowe – np. inżynierskie, licencjackie, magisterskie, wydawnictwa (np. opracowanie i upowszechnienie gry edukacyjnej dotyczącej zagrożeń związanych z pracą w górnictwie, czy program redukcji stresu dla pracowników na stanowiskach górniczych).

Pracownicy są najlepszym źródłem pomysłów na usprawnienie warunków bhp

Wśród dotychczasowych uczestników konkursu byli nie tylko przedstawiciele służb bhp, ale także zespoły pracowników, tak naukowych, jak i administracyjnych. Dlatego warto rozpropagować ideę i tematykę konkursową w możliwie największym gronie pracowników. Warto zorganizować spotkania, ale także np. przyjmować propozycje usprawnień w zakresu bhp przez pracowników odpowiednich służb. Choć czasu do zamknięcia konkursu nie jest zbyt wiele są możliwości rozwiązań edukacyjno-promocyjnych, których wdrożenie nie jest związane z kosztami finansowymi, czy pozafinansowymi. Wiele miejsca ostatnio w bhp zajmuje tematyka mobbingu i dyskryminacji. Coraz więcej spraw – jako skarg ze strony pracowników – wpływa do PIP, czy Sądów Pracy. A może warto – wraz z radcami prawnymi – zastanowić się nad poza proceduralnymi metodami redukcji stresu np. wśród pracowników administracji najbardziej narażonych na konflikty wewnątrz zespołu?

Ocena konkursowych prac i ogłoszenie wyników nastąpi do końca br.

Informacje na temat Konkursu można uzyskać w jego Sekretariacie, w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym, e-mail: [email protected]

Autor: 

Magdalena Pokrzycka-Walczak
dziennikarka specjalizująca się w tematyce ochrony zdrowia

Autor
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Ekonomistka, dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół zagadnień psychologicznych w zakresie bhp, głównie w obszarach ochrony zdrowia i transportu.