Od czego zależy skuteczna profilaktyka po ocenie ryzyka?

Krzysztof Goldman
05.03.2015AKTUALNE

Od czego zależy skuteczna profilaktyka po ocenie ryzyka?

Przeprowadzamy ocenę ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy i … okazuje się, że nie wypada ona idealnie. Trzeba podjąć działania profilaktyczne, ale jakie? Co wziąć pod uwagę? Nad czym się zastanowić? Co może wpłynąć na skuteczność działań profilaktycznych? Oto kilka wskazówek, które pozwolą znaleźć odpowiedzi na zadane pytania.

Wybierając działanie profilaktyczne, należy rozważyć kolejno możliwość:

  • całkowitej eliminacji zagrożenia,
  • zmiany zagrożenia na mniejsze,
  • ograniczenia możliwości kontaktu pracowników z zagrożeniem,
  • lepszego przygotowania pracowników,
  • zastosowania środków ochrony indywidualnej,
  • zapewnienia nadzoru nad wykonywaniem prac.

Błędy w ocenie ryzyka a profilaktyka

O tym, czy obrane działania profilaktyczne będą skuteczne zadecydują w dużej mierze błędy w ocenie ryzyka zawodowego.

Wśród tych błędów największy wpływ będą miały:

  • nieprawidłowa identyfikacja istotnych zagrożeń (brak znajomości zagrożenia powoduje całkowite jego lekceważenie),
  • nieprawidłowe oszacowanie ryzyka zawodowego związanego z zagrożeniami (najczęściej wynika to z błędnej wyceny, że prawdopodobieństwo zaistnienia zdarzenia jest dużo niższe od faktycznego),
  • akceptowanie zbyt wysokiego poziomu ryzyka zawodowego (osoby odpowiedzialne za stan bhp z różnych względów akceptują wysokie ryzyko zawodowe i nie podejmują właściwych działań profilaktycznych).

Innym aczkolwiek równie częstym błędem w metodyce oceny ryzyka zawodowego jest prowadzenie oceny ryzyka zawodowego związanego z pracą, jaką sobie wyobraża przeprowadzający ocenę, a nie która jest faktycznie wykonywana. Taka sytuacja ma miejsce gdy oceniający nie ma dostatecznej wiedzy na temat ocenianej pracy i nie dokona wysiłku oględzin stanowiska pracy oraz nie zbierze informacji od pracowników. W takim przypadku działania prewencyjne mogą być równie wyimaginowane jak i same zagrożenia przy takiej wyobrażanej pracy. Zatem wobec realnego stanu rzeczy z całą pewnością działania profilaktyczne będą nieskuteczne.

Ważne

Ocena ryzyka zawodowego należy oprzeć na obserwacji wykonywanej pracy. Należy przeprowadzić ją z udziałem zainteresowanych pracowników, którzy stanowią źródło wiedzy o zdarzeniach potencjalnie wypadkowych, bądź o występujących problemach w procesie pracy.

W ocenie ryzyka uwzględniamy wszelkie zdarzenia także te, które nie spowodowały urazu. Je także analizujemy pod kątem stwarzanego ryzyka zawodowego. Ich rozpatrzenie, wnioski jakie wyciągniemy powinny wpłynąć także na naszą decyzję o środkach prewencyjnych.

Pamiętajmy też, że wszystkie plany działań profilaktycznych powinny być konsultowane z pracownikami lub ich przedstawicielami.

Na skuteczność działań profilaktycznych wpływać będzie również brak działań i rozwiązań systemowych. Jednorazowe usunięcie nieprawidłowości może okazać się niewystarczające.

Odgrywa to znaczącą rolę w przypadku stanowisk pracy, na których występują poważne zagrożenia. Tu bowiem profilaktyka musi opierać się na stałej kontroli poziomu ryzyka zawodowego – zapewnieniu systematycznych kontroli przestrzegania podstawowych elementów ograniczających ryzyko zawodowe.

Należy mieć jeszcze na uwadze kwestie poziomu ryzyka. Bardzo ważne jest aby działania profilaktyczne odpowiadały, były dostosowane do poziomu ryzyka określonego w ocenie. Dlatego po wprowadzeniu zmian zawsze trzeba ponownie ocenić ryzyko zawodowe i zadecydować, czy teraz można je zaakceptować.

Pamiętajmy, że celem oceny nie jest stworzenie dokumentu, ale kontrolowanie ryzyka zawodowego na możliwie najniższym poziomie.

Autor: Krzysztof Goldman
Okręgowy Inspektorat Pracy
Państwowej Inspekcji Pracy
w Lublinie