Poleć znajomemu

Patrol-15 – ćwiczenia na wypadek ataku terrorystycznego, epidemii i skażenia

Patrol-15 – ćwiczenia na wypadek ataku terrorystycznego, epidemii i skażenia

W daniach 17-19 listopada 2015 r. zostaną przeprowadzone skoordynowane ćwiczenia Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. To już po raz trzeci współpracować ze sobą będą wojsko, strażacy oraz służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i cywilne centra zarządzania kryzysowego. W scenariuszu ćwiczeń znalazł się atak terrorystyczny na stację metra oraz epidemia. Zobacz co i gdzie będzie się działo.

Celem ćwiczeń jest sprawdzenie współpracy i skuteczności jednostek zaangażowanych w działanie Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. W szkoleniu udział weźmie wojsko, policja, straż pożarna oraz ratownicy medyczni, inspektorzy sanitarni i pracownicy Państwowej Agencji Atomistyki.

Ćwiczenia ‘PATROL-15’ odbędą się na terenie całego kraju, scenariusz składa się z szczęściu epizodów.

17 listopada br.:

1)    w Karczewie, z wywróconej cysterny wpływa do Wisły nieznana substancja – strażacy i ratownicy przećwiczą ograniczanie skażeń po wycieku z beczek.

2)    w okolicy Hotelu Miłomłyn, turyści, którzy wrócili z Chin są nosicielami dżumy – ratownictwo medyczne sprawdzi reagowanie na chorobę zakaźną.

18 listopada br.:

1)    w Zakładach Chemicznych Siarkopol w Tarnobrzegu, dojdzie do wycieku amoniaku z instalacji produkcyjnej – tu również strażacy przećwiczą swoje umiejętności.

2)    w nocy z 18 na 19 listopada br. na stacji metra ‘Stadion’ w Warszawie nastąpi atak terrorystyczny w wyniku, którego dojdzie do skażenia.

Scenariusz ataku terrorystycznego na stacji metra, przy obecnych wydarzeniach na świecie ma szczególne znaczenie. Jest to najistotniejszy epizod dla wojska. Zadaniem żołnierzy będzie pobranie próbek, identyfikacja skażenia i likwidacja jego skutków. „Ważną rolę w tym epizodzie odegra też straż pożarna. Jej funkcjonariusze zajmą się ratownictwem i ewakuacją skażonych” – zaznaczył płk Bogusław Kot, dowódca Centralnego Ośrodka Analizy Skażeń. Ten epizod ma przetestować współdziałanie służb w miejscu publicznym, jakim jest stacja metra. Cała akcja zostanie rozegrana po północy 19 listopada, podczas przerwy w kursowaniu pociągów. Przewidziane jest, że weźmie w niej udział ponad 200 osób, w tym 80 statystów.

19 listopada br.

1)    w Centrum Badań Jądrowych w Świerku, gdzie dojdzie do ataku terrorystycznego i nastąpi wycieku substancji promieniotwórczej z reaktora – tu sprawdzać się będzie Państwowa Agencja Atomistyki.

2)    na przejściu granicznym z Białorusią w Połowcach, gdzie Straż Graniczna wykryje w ciężarówce źródło promieniowania, a zadaniem służb zadysponowanych na miejsce będzie znalezienie źródła promieniowania i zneutralizowanie skutków.

Wszystkie informacje z całego kraju, z prowadzonych działań, będą zbierane i przetwarzane w centrum dyspozycji ćwiczenia, czyli w Centralnym Ośrodku Analizy Skażeń w Warszawie, a stamtąd dane będzie można przekazywać do Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. 

W całym ćwiczeniu Patrol-15 weźmie udział ponad 3000 osób z różnych służb tworzących Krajowy System Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Poprzednie takie ćwiczenia przeprowadzono w roku 2009 oraz w 2012 w ramach zabezpieczenia mistrzostw piłkarskich Euro 2012.