Podczas upałów pamiętajmy o odpowiedniej odzieży roboczej i ochronnej

30.07.2019AKTUALNE

Podczas upałów pamiętajmy o odpowiedniej odzieży roboczej i ochronnej

Przeszło 150 skarg związanych z upałami wpłynęło do Państwowej Inspekcji Pracy do połowy czerwca. Dotyczyły one nieprawidłowości w zakresie wydawania napojów (106) oraz niewłaściwych temperatur w pomieszczeniach pracy (44). Ale oprócz obowiązku zapewnienia pracownikom napojów, czy dbania o klimatyzację, pracodawca powinien jeszcze pamiętać o odpowiedniej odzieży roboczej i ochronnej dla pracowników?

Nie tylko napoje

Zobowiązanie pracodawcy do prawidłowej organizacji pracy w czasie upałów nie ogranicza się jedynie do dostarczenia zimnych napojów czy zadbania o klimatyzację. Upały nie zwalniają z obowiązku przestrzegania przepisów bhp, choć wysokie temperatury często stwarzają ku temu okazję. Zdarza się, że w niektórych branżach pracodawcy przymykają oko, kiedy podczas upałów pracownicy przychodzą do pracy w krótkich spodenkach i koszulkach. Niestety są zawody, w przypadku których podczas najwyższych temperatur bezwzględnie trzeba nosić ubrania ochronne i robocze zgodnie z przepisami bhp. Czy istnieją zatem rozwiązania, które zapewniają pracownikom fizycznym komfort pracy na świeżym powietrzu, nawet kiedy termometry pokazują powyżej 30°C?

Komfortowa odzież robocza i ochronna

Prace szczególnie niebezpieczne wymagające wysokiej sprawności psychofizycznej znajdują się grupie prac wymagających wyjątkowej uwagi pracodawcy podczas upalnej pogody. Przy takich zawodach pracodawca powinien pamiętać o tym, że nieodpowiednio dobrana odzież może powodować dodatkowe obciążenie cieplne organizmu.

- Zgodnie z art. 237(6) Kodeksu pracy dostarczenie pracownikowi nieodpłatnych środków ochrony indywidualnej pracownikowi jest obowiązkiem pracodawcy, również podczas upałów. Niestety doświadczenie pokazuje, że często podczas gorących dni pracownicy korzystają z takiej samej odzieży, jak przy wiosennych czy nawet zimowych temperaturach, dlatego niejednokrotnie ją zdejmują i pracują bez zabezpieczenia. Właśnie dlatego tak ważny jest przemyślany wybór odzieży ochronnej i roboczej w oparciu o wywiad stanowiskowy, tak by zapewniała pracownikowi nie tylko ochronę, ale również komfort użytkowania – mówi Ewa Gawrysiak, menadżer ds. klientów końcowych na Europę Wschodnią i Rosję w firmie TenCate Protective Fabrics, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Bawełna najlepszym materiałem na upały?

Podstawowym warunkiem zminimalizowania dyskomfortu pracownika związanym z obfitym poceniem się jest wybór obuwia wyposażonego w stosowne wkładki termiczne oraz odzieży wykonanej z materiałów przepuszczających parę wodną.

 – Przede wszystkim trzeba obalić mit, że bawełna jest najlepszym materiałem na upały. Tak naprawdę, mimo że uchodzi za przewiewną, to bardzo szybko chłonie wilgoć i długo ją oddaje. W efekcie pracownik bardzo długo chodzi w wilgotnych ubraniach – mówi Ewa Nowak, Marketing Manager z CWS, członek Koalicji Bezpieczni w Pracy.

Ważne

Zdaniem ekspertów podczas wysokich temperatur dużo lepiej sprawdzą się ubrania wykonane z mieszanki bawełny z poliestrem, który szybko schnie i jest bardziej elastyczny. Latem warto postawić również na odzież wykonaną z włókna bio-celulozowego.

 – Odzież wykonana z tego włókna (bio-celulozowego – dopisek red.) jest miękka i oddychająca oraz ma wysoką zdolność regulacji wilgotności. Dzięki temu w porównaniu do tradycyjnych włókien bawełny, absorbuje nawet 50%. więcej wilgoci, którą następnie odparowuje. W praktyce oznacza to tyle, że zamiast chodzić w wilgotnym ubraniu, pracownik ma na sobie chłodną i suchą odzież – tłumaczy Ewa Gawrysiak.

Latem serwis odzieży jest szczególnie istotny

Latem odzież szczególnie szybko traci swoją świeżość, co wpływa negatywnie nie tylko na higienę osobistą czy odpowiedni wygląd pracownika, ale przede wszystkim na komfort pracy.

 – Podczas upałów warto zainwestować w profesjonalny serwis wynajmu odzieży roboczej. Pracodawca ma wówczas gwarancję, że odzież jest regularnie prana i konserwowana, zapewnia świeżość i higienę pracownikom, zachowując w pełni właściwości odzieży ochronnej – mówi Ewa Nowak.

Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla tych firm, które chcą oszczędzić sobie pracy związanej z zarządzaniem procesem wydawania i serwisu odzieży roboczej, potrzebują odzieży dostosowanej do wysokich temperatur lub dla tych, dla których profesjonalna odzież ochronna jest wyjątkowo istotna.

– W niektórych zawodach nieodpowiednie dobrana i serwisowana odzież może negatywnie wpływać nie tylko na standard wykonywanej pracy, ale również na stan zdrowia pracownika – dodaje Ewa Nowak.

Źródło: Koalicji Bezpieczni w Pracy