Podejmij działania profilaktyczne zapobiegające dolegliwościom mięśniowo-szkieletowym pracowników

Karolina Główczyńska -Woelke
Karolina Główczyńska -Woelke
06.02.2017AKTUALNE

Podejmij działania profilaktyczne zapobiegające dolegliwościom mięśniowo-szkieletowym pracowników

Pracownicy w Twoje firmie skarżą się na bóle kręgosłupa, i inne dolegliwości mięśniowo-szkieletowe, z tych powodów przebywają na zwolnieniach lekarskich? Zastanawiasz się, co zrobić aby zapobiegać tym dolegliwościom i jak pomóc pracownikom? Oto wskazówki, jak rozwiązać problem ergonomiczny, mogący wystąpić na stanowisku pracy, a przyczyniający się do dolegliwości mięśniowo-szkieletowych pracowników.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • zorganizować komfortowe stanowisko pracy dla pracowników.
  • uchronić pracowników od nieprzyjemnych, a nawet chorobowych dolegliwości.
  • zmniejszy koszty związane z absencją pracowników spowodowaną chorobami układu mięśniowo-szkieletowego.

Czynniki środowiska pracy, wspólnie z indywidualnymi predyspozycjami pracowników (np. ograniczeniami w sprawności fizycznej czy istniejącymi już problemami zdrowotnymi) oraz czynnikami natury społecznej przyczyniają się do rozwoju dolegliwości mięśniowo-szkieletowych (dalej: WMSDs). Dolegliwości te zaś wywierają wpływ na wydajność pracowników, znacznie ją obniżając. A zatem rodzi się pytanie, Jakie działania profilaktyczne można podjąć, aby zapobiegać dolegliwościom mięśniowo-szkieletowym?

Zacznijmy od wskazania rodzajów działań profilaktycznych jakie może podjąć pracodawca aby uchronić pracowników przed dolegliwościami układu mięśniowo-szkieletowego

Warto podkreślić, że powszechnie znaną strategią środków korygujących, również w odniesieniu do ergonomicznych czynników ryzyka, jest trójstopniowa hierarchia, na którą składają się:

-        działania techniczne mające na celu ograniczenie lub usunięcie zagrożenia,

-        działania organizacyjne, polegające np. na zmianie sposobów wykonywania pracy, zarządzania,

-        środki ochrony indywidualnej.

Działania techniczne mające służyć ograniczeniu negatywnego wpływu ergonomicznych czynników ryzyka na pracownika mogą obejmować:

  • zmianę sposobu transportowania surowców, półproduktów lub wyrobów – np. poprzez zastosowanie sprzętu pomocniczego ułatwiającego przewożenie lub podnoszenie ciężkich ładunków, uchwytów przy ładunkach przemieszczanych ręcznie;
  • zmiany w procesie produkcji, poprzez np. utrzymywanie odpowiednich wymiarów form (odlewniczych) w celu zredukowania konieczności ręcznego usuwania nadlewów (wylewek), stosowanie łatwych do przełączania gniazd elektrycznych w celu zmniejszenia siły mięśni;
  • modyfikację pojemników na części, stosowanych w procesie produkcyjnym, w taki sposób, by możliwe były:

-        dostosowanie wysokości powierzchni, na której są ustawione, do (wzrostu) operatora oraz

-        wizualna kontrola posiadanych zasobów materiałowych na obsługiwanym stanowisku;

  • zmianę wyposażenia stanowiska pracy, co może polegać na zastosowaniu stołów roboczych z regulacją wysokości czy rozmieszczenie narzędzi, surowców w zasięgu optymalnym kończyn górnych (zmniejszenie odległość sięgania);
  • zmianę sposobu użytkowania narzędzi lub części, np. zastosowanie wyposażenia (m.in. zaciski, obręcze) do podtrzymywania półproduktów w celu wyeliminowania nienaturalnych pozycji ciała przyjmowanych podczas wykonywania pracy;
  • przeprojektowanie narzędzi, np. uchwytów przy ręcznych nożach w celu zmniejszenia ugięcia nadgarstków (pozycja, którą przyjmuje się podczas użytkowania noży z prostą rękojeścią);
  • przeprojektowanie linii montażowej, np. usunięcie fizycznych i wzrokowych przeszkód występujących podczas montażu komponentów (w celu ograniczenia konieczności przyjmowania wymuszonych pozycji ciała oraz obciążenia statycznego operatora).

Natomiast do działań organizacyjnych zaliczyć można zmiany w procedurach uwzględniające:

  • większą liczbę przerw,
  • wprowadzenie rotacji przy ciężkich pracach fizycznych, a także
  • wyuczenie pracowników, jak można sobie radzić ze stresem oraz obciążeniem występującym w ich pracy.
Uwaga!

Działania organizacyjne mogą stanowić tymczasowe rozwiązanie zanim opracowane zostaną działania techniczne, mające priorytet lub gdy te nie mogą być zastosowane.

Przykładami działań organizacyjnych mogą być:

  • skrócenie czasu pracy (zmiany) lub ograniczenie liczby nadgodzin;
  • wprowadzenie rotacji poprzez pracę na kilku stanowiskach pracy przy różnych wymaganiach stawianych przez zadania robocze w celu zmniejszenia obciążenia kończyn lub innych części ciała;
  • wprowadzenie większej liczby przerw w pracy pozwalających na odpoczynek organizmu;
  • poszerzanie lub urozmaicanie zakresu pracy (zadań roboczych) w celu ograniczenia występowania ergonomicznych czynników, takich jak:

-        wysoka powtarzalność prac,

-        obciążenie statyczne,

-        wymuszona postawa ciała;

  • obniżenie tempa pracy w celu ograniczenia powtarzalności ruchów (cel drugorzędny realizowany tym działaniem, to oddanie kontroli nad procesem pracy pracownikowi).

W zakładzie przetwórstwa mięsnego, podczas wykonywania zadań wykrawania kości oraz porcjowania, w ramach środków profilaktycznych wykorzystano rozwiązania organizacyjne w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia WMSDs. Praca wymagała wymuszonej pozycji nadgarstka, dużych sił do chwytu noża (wzmaganego niską temperaturą otoczenia) oraz znacznego wysiłku fizycznego (wywołanego dużą ilością i gabarytami poszczególnych produktów do przetworzenia). W wyniku obserwacji stwierdzono, że efektywny czas pracy podczas wykrawania kości zajmował 96% całkowitego czasu przeznaczonego na zadanie, pozostawiając zaledwie 4% czasu na odpoczynek. W przeciwieństwie do tej sytuacji efektywny czas porcjowania obejmował 80% czasu przeznaczonego na zadanie, przy 20% przeznaczonych na odpoczynek. Jedna z sugestii zmian na stanowisku pracy mówiła, że pracownicy zajmujący się porcjowaniem mogliby dzielić np. części udźca jeszcze przed usunięciem z nich kości. W ten sposób zmniejszyłoby się obciążenie pracą (obrabianie mniejszych produktów) osób zajmujących się usuwaniem kości.

Trzeba zaznaczyć, że jednym z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień jest skuteczność stosowania sprzętu – środków ochrony indywidualnej (takich jak np.: podparcia pod nadgarstki, pasy wzmacniające odcinek lędźwiowy kręgosłupa, rękawice antywibracyjne) w celu ograniczenia oddziaływania ergonomicznych czynników ryzyka na pracownika. Przez niektórych sprzęt ten jest zaliczany do grupy środków ochrony indywidualnej. Jeśli chodzi o rękawice antywibracyjne, środki ochrony słuchu czy fartuchy kwasoodporne sprawa jest oczywista. Jednak w przypadku np. pasów wzmacniających odcinek lędźwiowy kręgosłupa nie jest to tak jednoznaczne. Pomimo faktu, że sprzęt ten, w określonych sytuacjach, ogranicza np. intensywność narażenia na ergonomiczne czynniki ryzyka, to kwestia jego skuteczności w zmniejszeniu prawdopodobieństwa urazu jest nierozstrzygnięta. Wynika to chociażby z tego, że pracownik musi poradzić sobie z ograniczeniami, jakie niesie ze sobą stosowanie go, by wykonać zadanie. Mniej kontrowersji budzi skuteczność w ograniczaniu narażenia na ergonomiczne czynniki ryzyka podczas stosowania ochraniaczy na kolana przez np. glazurników.

Ważne

Zwróć uwagę, że propozycje działań profilaktycznych mogą pochodzić z różnych źródeł, np. od:

  • przedstawicieli związków zawodowych działających w zakładzie lub innych zakładach borykających się podobnymi problemami,
  • konsultantów lub producentów odpowiedniego rodzaju sprzętu.

Jednak zawsze będą one stanowiły uzupełnienie do propozycji przedstawionych przez pracowników wykonujących konkretne prace, zaangażowanych w rozwiązywanie problemów.

Zanim wdrożysz na stałe jakieś rozwiązanie w postaci działań profilaktycznych najpierw je przetestuj

Podczas wdrażania działań mających na celu ograniczenie oddziaływania ergonomicznych czynników ryzyka, musisz pamiętać o:

  • przeprowadzeniu prób lub testów wybranych rozwiązań,
  • ich przeglądzie i ewentualnych modyfikacjach na „testowym” stanowisku pracy,
  • wdrożeniu wybranych i przetestowanych rozwiązań na wszystkich stanowiskach pracy (gdzie to konieczne),
  • kontroli i ocenie skuteczności zastosowanych rozwiązań.

Pamiętaj o ocenie skuteczności podejmowanych działań profilaktycznych

Musisz pamiętać również, że ocena skuteczności zastosowanych rozwiązań (działań profilaktycznych) jest niezbędna z punktu widzenia:

  1. Faktycznego ograniczenia oddziaływania ergonomicznych czynników ryzyka, przed którymi miały chronić.
  2. Niewywoływania nowych (dodatkowych) zagrożeń.

Taka ocena skuteczności działań profilaktycznych powinna nastąpić nie wcześniej niż 2 tygodnie po wprowadzeniu zmian. Pracownicy musza mieć czas na przyzwyczajenie się do wprowadzonych rozwiązań i wyuczenie nowych sposobów wykonywania pracy lub stosowania sprzętu pomocniczego.

Działaj zanim pojawi się problem – czyli zastosuj proaktywny program ergonomiczny

Podejście proaktywne do programów ergonomicznych na stanowisku pracy akcentuje prewencję dolegliwości mięśniowo-szkieletowych związanych z pracą, uwzględniając:

  • rozpoznanie,
  • przewidywanie oraz
  • eliminowanie lub
  • ograniczanie

oddziaływania ergonomicznych czynników ryzyka w planowaniu procesu pracy.

Najczęściej mamy dotyczenia z podejściem reaktywnym do problemów ergonomicznych na stanowisku pracy.Czyli reagujmy wówczas kiedy problem zaistnieje a my go zidentyfikujemy. Kolejne podejmowane kroki stanowiły plan pozwalający:


Natomiast podejście proaktywne jest nastawione na prewencję tego typu problemów zanim się pojawią. Ergonomia koncepcyjna kładzie nacisk już na etap projektowania procesu pracy, by rozpoznać potrzeby w celu uniknięcia ryzyka (ergonomicznych czynników ryzyka), które może prowadzić do wystąpienia dolegliwości mięśniowo-szkieletowych. W praktyce, chodzi zatem aby już na etapie projektowania określonych operacji, zastosować takie rozwiązania które zapewnią poprawny dobór i stosowanie narzędzi, metod pracy oraz wyposażenia stanowiska pracy. Chroniąc w ten sposób pracowników przed ewentualnymi dolegliwościami układu mięśniowo-szkieletowego.

Autor: 

Karolina Główczyńska-Woelke
specjalista ds. bhp i ergonomii