Polacy najbardziej zestresowanymi pracownikami na świecie

Marcin Papierz
05.05.2011AKTUALNE


Z badań przeprowadzonych przez firmę Extended DISC wynika, że najbardziej stresująca jest praca w Polsce. Za nami jest Korea Płd., a trzecie miejsce zajmuje Dania. Na największym luzie pracują Brazylijczycy.


Romeo Grzębowski, prezes Extended DISC Polska uważa, że powodów, dla których Polacy są najbardziej zestresowaną nacją, jest kilka, a do kluczowych należą: wielkie ambicje i aspiracje, m.in. by w szybkim czasie mieć jak najwięcej. Grzębowski twierdzi, że w wielu polskich firmach pracuje się bardzo długo, znacznie dłużej niż w krajach zachodnich. Jednocześnie powołuje się on na badania Talent Club, z których wynika, że tylko 22% menedżerów jest w firmie w pełni zaangażowanych, reszta markuje pracę, np. przeglądając zasoby Internetu.


Poszukiwani odporni na stres

Beata Szilf-Nitka, dyrektor generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl, twierdzi, że umiejętność radzenia sobie z napięciem staje się coraz częstszym wymogiem stawianym przez polskich pracodawców. Na dowód podaje następujące dane: z początkiem lutego 2011 r. ponad 8 proc. rodzimych firm (na 25 tys. ofert opublikowanych na giełdzie pracy infoPraca.pl) w swoich oczekiwaniach podało wymóg radzenia sobie ze stresem. W porównaniu do ubiegłego roku jest to 5,5-procentowy wzrost.


Duże miasto, duży stres

Wpływ na poziom stresu w pracy ma także miejsce zamieszkania - na co zwraca uwagę Aleksandra Strojek z firmy Sedlak&Sedlak, autorka raportu "Stres - nowy współpracownik". Powołując się na wyniki badań z kilku ośrodków, podaje, że bardziej podatni na stres są mieszkańcy dużych aglomeracji. Stres w ich przypadku jest związany nie tylko z wykonywanymi obowiązkami, relacjami z przełożonymi, ale też długim dojazdem do pracy, korkami.


Czynniki powodujące stres

Największe obciążenie stresem zawodowym występuje wówczas, gdy pracownik musi sprostać dużym oczekiwaniom i nie ma przy tym zapewnionej odpowiedniej pomocy ze strony przedsiębiorstwa - podkreśla Aleksandra Strojek.


Objawy stresu

Katarzyna Bukol-Krawczyk, internistka z Centrum Medycznego ENEL-MED, tłumaczy: najpierw pojawiają się objawy wyczerpania, zmęczenia i częste bóle głowy, a sen nie daje odpoczynku. Narażenie na długotrwały stres objawia się najczęściej w postaci wrażliwości na bodźce, nierównomiernej pracy serca, bólów w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu i podwyższonego ciśnienia krwi. Niebezpiecznym następstwem bywa także zwiększone ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.


Źródło: Dziennik Polski, 5 maja 2011 r., Włodzimierz Knap.

Autor: 


Marcin Papierz
Redaktor
Portalbhp.pl

Autor
Prawnik, redaktor PortaluBHP.pl, redaktor naczelny kwartalnika NORMAbhp.pl.