Pomimo elastycznego czasu pracy nadal przysługuje wynagrodzenie za nadgodziny

Marek Kalman
16.04.2014AKTUALNE

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że z możliwości, które dają nowe przepisy o elastycznym czasie pracy do końca marca 2014 r. skorzystało 707 firm. Głównie były to firmy z Katowic, Rzeszowa, Krakowa i Olsztyna.

23 sierpnia 2013 r. weszły zmiany w Kodeksie pracy dotyczące elastycznego czasu pracy (opublikowane w Dz.U. z 2013 r. poz. 896), które dały pracodawcom 2 nowe możliwości:

  1. Wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy do maksymalnie 12 miesięcy. Wcześniej nie mogło to być więcej niż 4 miesiące.

  2. Wprowadzenie w firmie ruchomego czasu pracy. Pracownicy mogą dzięki temu zaczynać pracę np. w poniedziałek, środę i piątek o godzinie 9 rano, a we wtorek i w czwartek o 10. Mogą również rozpoczynać dzień np. między godziną 7 a 10. Takie zmiany są jednak możliwe za zgodą związków zawodowych działających w zakładzie pracy. Jeśli ich nie ma – pracodawca musi porozumieć się z przedstawicielami pracowników.

Duże firmy korzystają najczęściej

Elastyczny czas pracy wprowadziły głównie duże przedsiębiorstwa zatrudniające od 50 do 249 osób (248). Nieco mniej jest średnich firm zatrudniających do 49 pracowników (198) oraz największych powyżej 250 pracowników (124). Najchętniej z nowych rozwiązań korzystają przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem przemysłowym (37%), handlem i naprawami (18%) oraz budownictwem (11%).

Z danych wynika też, że z tej możliwości korzystają głównie firmy, które naprawdę potrzebują tego rozwiązania. Elastyczny czas pracy to rozwiązania sprawdzone w czasie kryzysu. Obecnie takie przepisy z powodzeniem stosowane są w wielu państwach Unii m.in. Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach czy na Słowacji.

Nadal zagwarantowany jest odpowiedni odpoczynek

Nawet po wprowadzeniu elastycznego czasu pracy pracownikom nadal przysługuje wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny. Tak jak do tej pory pracodawca może rekompensować podwładnym dłuższą pracę czasem wolnym. Zmiany wprowadzone w Kodeksie pracy oznaczają jedynie dopasowanie czasu pracy pracowników do wielkości zamówień lub liczby zleceń w firmie. W Kodeksie pracy zostały gwarancje odpowiedniego czasu odpoczynku dla pracowników. Zachowane zostało prawo do 11-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby oraz do 35-godzinnego w ciągu tygodnia. Pod szczególną ochroną ciągle pozostają m.in. kobiety w ciąży, rodzice małych dzieci czy pracownicy młodociani.

Korzyści z wprowadzenia elastycznego czasu pracy

Elastyczny czas pracy pozwala na bardziej racjonalną organizację czasu pracy, wpływa na zwiększenie konkurencyjności firm, a przez to ułatwia zachowanie dotychczasowych miejsc pracy i tworzenie nowych. Ponadto umożliwia pracownikom łatwiejsze godzenie życia zawodowego z osobistym, zwiększa przestrzeń porozumień zawieranych przez pracodawców i reprezentację pracowników.

Autor: 

Marek Kalman


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.