Porozumienie na gruncie UE w zakresie maksymalnych stężeń substancji rakotwórczych lub mutagennych w miejscu pracy

03.07.2017AKTUALNE

Porozumienie na gruncie UE w zakresie maksymalnych stężeń substancji rakotwórczych lub mutagennych w miejscu pracy

Jest porozumienie państw członkowskich UE i Parlamentu Europejskiego w sprawie regulacji prawnych dotyczących maksymalnych stężeń rakotwórczych lub mutagennych substancji chemicznych w powietrzu w miejscu pracy – poinformowała Rada UE. Nowe regulacje prawne mają jeszcze lepiej chronić pracowników i przyczynić się do zmniejszenia liczby pracowników zapadających na choroby nowotworowe.

Porozumienie zawarte między negocjatorami Państw UE i Parlamentem Europejskim dotyczy zmiany przepisów w zakresie określenia nowych maksymalnych stężeń substancji rakotwórczych lub mutagennych w powietrzu w miejscu pracy.

"Dzięki temu porozumieniu możemy lepiej chronić miliony unijnych pracowników przed wywołującymi raka substancjami w miejscu pracy. To szczególnie ważne biorąc pod uwagę fakt, że rak jest pierwszą przyczyną zgonów związanych z pracą w UE" – oświadczyła w cytowana w komunikacie Rady UE Helena Dalli, minister ds. europejskich Malty.

Osiągnięte porozumienie dotyczy uwzględnienia w nowych przepisach m.in. takich substancji, jak krzemionka krystaliczna w formie tzw. pyłu respirabilnego. Powoduje on choroby płuc, w tym krzemicę i raka płuc. Jest to substancja, na którą narażeni są np. pracownicy sektora budowlanego, czy górnicy.

Zawarte porozumienie zakłada, że Komisja Europejska weźmie pod uwagę zmianę limitu wartości ustalonego dla tej substancji. Dodatkowo Komisja zbada możliwość włączenia do listy substancji reprotoksycznych, czyli takich które mają negatywny wpływ na rozrodczość kobiet i mężczyzn. Substancje te mogą prowadzić do zmian w narządach rozrodczych, uszkadzać komórki rozrodcze, a także powodować niepłodność u nienarodzonych jeszcze dzieci, jeśli kobieta będąc w ciąży była narażona na ich działanie. Substancje mogą być szkodliwe także dla dzieci już narodzonych, bo wchłonięte przez ciało matki zakłócają proces laktacyjny.

Ponadto osiągnięty kompromis zakłada również stopniowe zmniejszanie stężenia pyłu drzewnego. Ma ono wynosić do 3 mg na metr sześcienny przez pięć lat po wejściu w życie dyrektywy, a następnie ma być obniżone do 2 mg/m3.

Zawarte porozumienie aby być wdrożonym do przepisów prawa UE musi zostać jeszcze potwierdzone przez unijnych ambasadorów, przegłosowane przez Parlament Europejski i przyjęte przez państwa członkowskie w Radzie UE.

Opr. red.