Poznaj najnowsze dane o wypadkach przy pracy w 2016 r.

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
24.03.2017AKTUALNE

Poznaj najnowsze dane o wypadkach przy pracy w 2016 r.

W 2016 roku ogólna liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy, była niewiele wyższa niż w roku 2015 roku. Tak wynika z danych GUS. Pozytywną informacją płynącą z danych jest mniejsza niż 2015 r. liczba osób które uległy wypadkom przy pracy ze skutkiem ciężkich obrażeń ciała. Zmniejszyła się również liczba wypadków śmiertelnych. Poznaj pełen obraz danych o wypadkach w 2016 r. – możesz wykorzystać te informacje podczas szkoleń bhp.

Jak wynika z danych GUS, zebranych na podstawie złożonych formularzy Z-KW Statystyczna karta wypadku, liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy w 2016 r. wyniosła ogółem 87886 osób i była o 0,3% (o 264 zdarzenia)większa w stosunku do liczby poszkodowanych w 2015 r. Owy kliku procentowy wzrost ogółu wypadków odnosi się do wzrostu liczby wypadków przy pracy ze skutkiem lekkim – 87183 osoby uległy takim wypadkom w 2016 r. Jest to o 0,4% więcej takich wypadków niż w 2015 roku.

Natomiast optymistyczne dane dotyczą wypadków przy pracy ze skutkiem ciężkich obrażeń ciała i skutkiem śmiertelnym. Jak wynika z raportu GUS:

  • 464 osoby doznały ciężkich obrażeń ciała w wyniku wypadku przy pracy (to o 7,6% mniej niż w 2015 r.),
  • 239 osób to śmiertelne ofiary wypadków przy pracy (to o 21,4% mniej niż w 2015 r.).

Ile może kosztować pracodawcę wypadek przy pracy?

Trzeba jednak zauważyć, że bez względu na skutek wypadku przy pracy pracodawca zawsze ponosi jego koszty. Dla przykładu choćby koszty absencji chorobowej spowodowanej skutkami wypadku przy pracy. Jak wynika z danych GUS zwolnienie lekarskie po tego typu zdarzeniu w 2016 roku trwało średnio 34,6 dnia. Natomiast koszt jednego dnia absencji chorobowej w Polsce, który ponosi pracodawca, wynosi średnio 373 zł. Oczywiście kwota ta zależy kilku czynników, np. od tego, czy:

  • został zatrudniony pracownik na zastępstwo,
  • praca została rozdysponowana pomiędzy zespół, który otrzyma wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny.

Zatem średnio pracodawca z porodu samego zwolnienia lekarskiego pracownika na skutek wypadku przy pracy poniosił koszt rzędu 12 867 zł., a nawet wyższy.

Jakie branże należą do najbardziej wypadkowych i niebezpiecznych?

Natomiast w kwestii branż o największej liczbie wypadków nadal nic się nie zmieniło. Zatem wciąż najbardziej wypadkowymi branżami są:

  1. Przetwórstwo przemysłowe (28921 wypadków ogółem, w tym aż 50 wypadków śmiertelnych i 228 ciężkich) – tu najwięcej wypadków miało miejsce przy:

a)       produkcji artykułów spożywczych – 5047 wypadków ogółem, w tym aż 12 wypadków śmiertelnych i 26 ciężkich,

b)      produkcji wyrobów z metali – 4086 wypadków ogółem, w tym 8 wypadków śmiertelnych i 38 ciężkich,

c)       produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – 2523 wypadki ogółem, w tym 1 wypadek śmiertelny i 15 ciężkich,

d)      produkcji mebli – 2262 wypadki ogółem, w tym 9 ciężkich zaś wypadków śmiertelnych nie odnotowano,

e)      produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – 2170 wypadków ogółem, w tym 2 wypadki śmiertelne i 12 ciężkich,

f)        produkcji maszyn i urządzeń – 1769 wypadków ogółem, w tym 1 wypadek śmiertelny i 16 ciężkich,

g)       produkcji wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – 1683 wypadki ogółem, w tym aż 7 wypadków śmiertelnych i 32 ciężkie.

2. Handel; naprawa pojazdów samochodowych (11808 wypadków ogółem, w tym 17 wypadków śmiertelnych i 35 ciężkich).
3. Opieka zdrowotna i pomoc społeczna (9476 wypadków ogółem, w tym 6 wypadków śmiertelnych i 9 ciężkich).
4. Transport i gospodarka magazynowa (6347 wypadków ogółem, w tym aż 37 wypadków śmiertelnych i 33 ciężkie).
5. Budownictwo (5468 wypadków ogółem, w tym aż 51 wypadków śmiertelnych i 70 ciężkie).

Patrząc zatem na te dane można powiedzieć, że nadal najbardziej niebezpieczne, z uwagi na ciężkość wypadków przy pracy, są:

  • branża budowlana,
  • przetwórstwo przemysłowe i
  • transport i gospodarka magazynowa.

Jakie były najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy w 2016 r.?

Jeżeli chodzi o najczęstsze przyczyny wypadków to również nadal człowiek jest tu najsłabszym ogniwem. To z powodu nieprawidłowego zachowania się pracownika nastąpiła ponad połowa wypadków przy pracy (60,1%). Zaś niewłaściwe samowolne zachowanie pracownika to przyczyna 6,8% wypadków. Nieco więcej, bo 8,4%, wypadków przy pracy powstało na skutek niewłaściwego stanu czynnika materialnego.

Natomiast z powodu braku lub niewłaściwego posługiwania się czynnikiem materialnym przez pracownika (np.: niewłaściwe zastosowanie maszyny) było przyczyną 7,8% wypadków przy pracy. Także niewłaściwa organizacji stanowiska pracy przyczyniła się do zaistnienia wypadków przy pracy (5,3% ).

Na podstawie tych danych wyraźnie widać, jak ważne jest więc prowadzenie szkoleń bhp i jak wielką rolę odgrywają one dla bezpieczeństwa pracowników, skoro to ciągle pracownik, jego zachowanie stanowi najczęściej źródło zagrożenia.  

Co takiego zatem najczęściej pracownicy robili w chwili wypadku?

Poszkodowani pracownicy w chwili wypadku najczęściej:

  • byli w ruchu i przemieszczali się;
  • operowali przedmiotami;
  • dokonywali transportu ręcznego;
  • pracowali narzędziami ręcznymi;
  • obsługiwali maszyny.  

Natomiast wydarzeniem powodującym uraz najczęściej było zderzenie z/uderzenie w obiekt nieruchomy (25,7 % wypadków) bądź ruchomy (20,8%wypadków). Pracownicy doznawali urazów również w wyniku kontaktu z przedmiotem ostrym, szorstkim czy chropowatym (18,3% wypadków). 

Ważne

Wydarzeniem powodującym uraz było również często obciążenie psychiczne lub fizyczne pracownika (12,9% wypadków). Wskazuje to jak ważne jest branie pod uwagę zagrożeń psychofizycznych podczas oceny ryzyka na danym stanowisku pracy.

Jak pokazują więc dane GUS liczba wypadków, przyczyny, branże, w których występują wypadki przy pracy w 2016 r. niewiele różnią się lub wręcz pokrywają z danymi a rok 2015. Czy to oznacza, że nie potrafimy wyciągać wniosków, wprowadzić skutecznych działań naprawczych i zapobiegających wypadkom przy pracy?

Tak czy inaczej w 2017 r. musimy podejmować, we wszystkich branżach, wszelkie możliwe działania, które pozwolą nam znacznie zmniejszyć liczbę wypadków przy pracy i poprawiać niechlubne statystyki.

Źródło danych: GUS

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.