Pracodawcy RP pozytywnie o pomyśle usankcjonowania dofinansowania z ZUS działań na rzecz poprawy warunków pracy

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
22.05.2017AKTUALNE

Pracodawcy RP pozytywnie o pomyśle usankcjonowania dofinansowania z ZUS działań na rzecz poprawy warunków pracy

Pracodawcy RP zgadzają się na określenie w ustawie o ubezpieczeniu z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych reguł przyznawania dofinansowania na działania skierowane na utrzymanie zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej. Organizacja ta ma jednak pewne zastrzeżenia i uwagi, którymi podzieliła się z resortem pracy. Zobacz, jakie kwestie dotyczące procedury dofinansowania z ZUS na rzecz poprawy warunków pracy wzbudziły wątpliwości Pracodawców RP.

Pracodawcy RP pozytywnie ocenili propozycje zmian do ustawy o ubezpieczeniu z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych dotyczące unormowania na poziomie przepisów powszechnie obowiązujących zasad i trybu przyznawania dofinansowania przez ZUS na cele poprawy warunków i bezpieczeństwa pracy. Niemniej jednak konsultując przedstawione przez resort pracy propozycje wpisania do przepisów wspomnianej ustawy procedury przyznawania dofinansowania przez ZUS mają do niej pewne zastrzeżenia – jak czytamy w opinii przesłanej do ministerstwa pracy.

Trzeba pamiętać o zasadzie równości podmiotów względem prawa.

Zastrzeżenia Pracodawców RP budzi udział procentowy wysokości dofinansowania, w przypadku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

Według projektu w przypadku pracodawców zatrudniających:

  • od 1 do 9 osób – wynosi do 90% szacowanej wartości projektu;
  • od 10 do 49 osób – wynosi do 80% szacowanej wartości projektu;
  • od 50 do 249 osób – wynosi do 60% szacowanej wartości projektu;
  • od 250 osób – wynosi do 20% szacowanej wartości projektu.

Pracodawcy RP zwracają uwagę na dużą dysproporcję w takim przypadku miedzy mikro i małymi przedsiębiorstwami a dużymi. Zdaniem organizacji pracodawców takie wysokie zróżnicowanie jest nieuzasadnione. Wskazują oni na równość w tym zakresie podmiotów gospodarczych: „Z danych statystycznych wynika, że wypadkom ulegają pracownicy w pierwszych dniach pracy (do 7 dnia pracy) i nie ma to związku z wielkością pracodawcy” – czytamy w opinii. Pracodawcy RP proponują zatem wypośrodkowanie wysokości dofinansowania. Jest to przestrzeganie zasad równości podmiotów gospodarczych.

Natomiast ministerstwo pracy takie zróżnicowanie uzasadnia chęcią większego zmotywowania do działań, na rzecz poprawy warunków pracy, małych i średnich przedsiębiorstw. Takie określenie procentowego udziału w dofinansowaniu, poprzez wniesienie mniejszego wkładu własnego, ma pozwolić na zniesienie potencjalnej bariery przystąpienia do programu dofinansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Uwaga!

Program jest otwarty dla wszystkich płatników składek, przy czym preferencyjne warunki ustawiono dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Resort pracy zwraca również uwagę, że w dużych firmach świadomość zagadnień związanych z bhp jest zdecydowanie większa niż w przypadku małych i średnich podmiotów.

 „Największe firmy działają nie tylko w oparciu o obowiązujące regulacje prawne ale także posługują się wewnętrznymi procedurami, które często są bardziej rygorystyczne niż przepisy ustaw (…). Duże przedsiębiorstwa (…) wykorzystują zarówno narzędzia bezpośredniego wpływu na poprawę warunków pracy (audyt technologiczny, inwestycje materialne, transfer nowoczesnej technologii itp.) oraz pośrednie (działania organizacyjnoproceduralne, zarządzanie świadomością pracowników, budowanie zaangażowania pracowniczego, system szkoleń, motywacji i komunikacji).” – czytamy w raporcie z konsultacji.

Poza tym ministerstwo zwraca uwagę, że taka polityka wpisuje się w politykę Unii Europejskiej wspierającą sektor małych i średnich przedsiębiorstw.

CIOP nie powinien mieć monopolu na ocenianie wniosków.

Pracodawcy RP proponują również rozszerzenie grona recenzentów wniosków składanych przez przedsiębiorców o dofinansowane. Według projektu przedstawionego przez resort pracy takim recenzentem miałby być Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy oraz jego eksperci. Zdaniem przedstawicieli pracodawców recenzentami mogliby być również przedstawiciele przemysłu oraz doświadczeni praktycy zajmujących się problematyką środowiska pracy.

„Poszerzenie kręgu recenzentów mogłoby tylko pozytywnie wpłynąć na ocenę merytoryczną wniosków o dofinansowanie, jak i jakość wydawanych opinii.” – czytamy w opinii.

Wobec tej uwagi Pracodawców RP resort pracy zaznacza, że proponowane zapisy nie wykluczają szerokiego udziału ekspertów z danej dziedziny, osób o odpowiednim poziomie wiedzy i kwalifikacji, którzy w ramach współpracy z Instytutem będą dokonywali ocen wniosków. Jednak, ze względu na konieczność utrzymania wysokiego poziomu merytorycznego dokonywanych ocen oraz jednolitych standardów, to Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy powinien być odpowiedzialny za realizację określonych działań zlecanych przez ZUS w ramach dofinansowania na podstawie zawartej umowy. Tu ministerstwo pracy odwołuje się do wieloletniego doświadczenia, kadry Instytutu oraz zaplecza naukowego. Zachowanie takiego rozwiązania zdaniem ministerstwa jest gwarancją wysokiej jakości przygotowywanych ocen wniosków i sprawozdań z realizacji projektów. Jest to bardzo istotne, ze względu na to że decyduje o przyznaniu bardzo konkretnych środków finansowych.

Jednocześnie eksperci Pracodawców RP wskazali również na konieczność uwzględnienia w projektowanych zmianach procedury odwoławczej w razie odrzucenia wniosku o dofinansowanie. Z tym pomysłem zgodził się resort pracy. Postulat ten zostanie uwzględniony w ostatecznej wersji projektowanych zmian w przepisach.

Procedura legislacyjna jeszcze nie dobiegła końca, niemniej jednak już niebawem możemy spodziewać się wprowadzenia zasad i trybu przyznawania dofinansowania przez ZUS do przepisów prawa powszechnie obowiązującego, czyli do ustawy o ubezpieczeniu z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.