Pracodawcy RP proponują likwidację niepotrzebnych obowiązków z zakresu bhp

03.07.2014AKTUALNE

26 czerwca 2014 r. Kodeks pracy obchodził 40. urodziny. Jednak mimo aż 83 nowelizacji nadal nie przystaje on w pełni do nowych warunków społeczno-gospodarczych. Dlatego też Pracodawcy RP przedstawili 10 postulatów, których realizacja umożliwi dostosowanie Kodeksu pracy do obecnych warunków społeczno-gospodarczych.

Zdaniem Pracodawców RP, Kodeks pracy powinien w większym stopniu uwzględniać potrzebę stymulowania zatrudnienia poprzez racjonalizację przepisów. Nieprzyjazne i mało elastyczne regulacje oraz nadmierne obciążenia nakładane na pracodawców to główne przyczyny zjawiska „ucieczki od prawa pracy”. Prowadzi to do większego zainteresowania zatrudnieniem pozapracowniczym i do rozrostu szarej strefy – co ma negatywne konsekwencje zarówno dla rynku pracy, jak i gospodarki. Dlatego też jako największa i najstarsza organizacja pracodawców w Polsce przedstawiła swoje postulaty.

Jednym z proponowanych postulatów, stricte dotyczącym bezpieczeństwa i higieny pracy, jest likwidacja zbędnych i niepotrzebnych obowiązków. Kodeks pracy zawiera obowiązki, które wyrastają z poprzedniego ustroju – dostosowanego do warunków funkcjonowania dużych przedsiębiorstw produkcyjnych (np. obowiązek zapewnienia przez pracodawcę posiłków i napojów regeneracyjnych, art. 232 k.p.). Ponadto z uwagi na rozwój sektora usług i powszechną informatyzację procesów pracy nie ma już potrzeby stosowania tak szczegółowego obostrzenia przepisami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (np. ochrona przed czynnikami mutagennymi – art. 222 k.p.). Zbyt rygorystyczne wymogi dotyczące bhp są również barierą dla rozwoju telepracy. Pracodawca bowiem odpowiada przykładowo za temperaturę i wilgotność powietrza oraz środki higieny w domu telepracownika.

Pozostałe postulaty:

  • Ułatwienia w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy i zatrudniania w oparciu o umowę o pracę.

  • Ułatwienie elastycznego zarządzania kadrami.

  • Złagodzenie obowiązków związanych ze stosunkiem pracy.

  • Obniżenie kosztów zatrudnienia.

  • Dostosowanie Kodeksu pracy do warunków funkcjonowania małych firm.

  • Przeniesienie części regulacji na poziom zakładów pracy. Ożywienie prawa układowego.

  • Dostosowanie Kodeksu pracy do nowych technologii.

  • Ograniczenie zbędnej papirologii.

  • Nowoczesne kształtowanie czasu pracy w ramach flexicurity (elastyczność i bezpieczeństwo zatrudnienia).