Pracownicy skarżą się do PIP na warunki pracy w upalne dni

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
27.06.2019AKTUALNE

Pracownicy skarżą się do PIP na warunki pracy w upalne dni

Jak wynika z najnowszych danych PIP coraz więcej pracowników skarży się na warunki pracy latem. Upały dają się we znaki wielu pracownikom, niezależenie od zawodu i branży. Natomiast inspektorzy PIP muszą na każdą taką skargę zareagować. W niektórych przypadkach może wiązać się to z kontrolą i nakazem, a nawet karą dla pracodawcy. Pamiętaj zatem o obowiązku zapewnienia pracownikom napojów.  

Jak podaje PIP do 18 czerwca br. do PIP wpłynęło już 150 skarg od pracowników związanych z warunkami pracy podczas upałów. Wśród nich było:

  • 106 skarg związanych w niewywiązywaniem się pracodawcy z obowiązku zapewnienia i wydawania napojów,
  • 44 skargi dotyczące zbyt wysokich temperatur w pomieszczeniach pracy.
Ważne

Skargę związaną z naruszeniem praw pracowniczych (do których należy niezapewnienie odpowiedniej ilości wody i napojów oraz nieprawidłowych warunków pracy) pracownik może złożyć za m.in. za pomocy formularza e-skargi.

Składanie skarg przez pracowników

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że skargi składane do inspekcji pracy powinny być podpisane, a skargi i wnioski niezawierające imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresu wnoszącego pozostawia się bez rozpoznania – taki jest wymóg rozporządzenia Rady Ministrów z 8 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków.

Ważne

Jednak dopuszczamy sytuację, w której okręgowy inspektor pracy może podjąć decyzję o rozpatrzeniu anonimowej skargi. Może się tak stać, przykładowo, gdy z treści skargi wynika, że w sposób rażący naruszane są przepisy prawa pracy i występuje bezpośrednie zagrożenie zdrowia bądź życia pracowników albo gdy istnieje znaczne prawdopodobieństwo że opisane naruszenia przepisów prawa mają miejsce.

W tym miejscu zaznaczmy, że inspektor pracy ma obowiązek zachować w tajemnicy fakt, iż kontrola jest następstwem skargi, chyba że składający skargę wyrazi pisemną zgodę na jej ujawnienie.

Podkreślmy też, że żadna ze złożonych skarg nie może zostać bez odpowiedzi i reakcji ze strony PIP. Zatem jeżeli zaniedbujesz swoje obowiązki w zakresie np. dostarczania pracownikom wody, czy napojów możesz spodziewać się kontroli inspektora PIP.  

Uwaga!

Niezapewnienie przez pracodawcę napojów pracownikom stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. złotych.

Obowiązek zapewnienia pracownikom wody i zimnych napojów

Przypomnijmy, że obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie wszystkim pracownikom wody zdatnej do picia. Natomiast pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych należy zapewnić, oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Tak więc, niezależnie czy zatrudniasz pracowników w klimatyzowanym biurze, czy na otwartej przestrzeni musisz zapewnić im minimum wodę zdatną do picia.

Ważne

Obowiązek zapewnienia pracownikom wody zdatnej do picia odnosi się do wszystkich pracowników niezależnie od tego czy pracownikom zapewniasz klimatyzację w pomieszczeniu pracy.

Kwestia zapewnienia dodatkowych napojów (odpowiednio zimnych lub gorących) jest natomiast obwarowana pewnymi obostrzeniami. Pracodawca powinien zapewnić – oczywiście z uwagi na temat i porę roku – zimne napoje pracownikom:

  • wykonującym pracę w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25oC,
  • przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25oC,
  • przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,
  • na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28oC.

W przypadku napojów dla pracowników wykonujących pracę w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25oC powinny być one wzbogacone w sole mineralne i witaminy.

Kolejnym istotnym problemem w wydawaniu napojów pracownikom jest ich dostępność. Powinny być one dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej. Oznacza to, że nie wystarczy zakupić i wręczyć pracownikom rozpoczynającym pracę po butelce wody mineralnej. Kolejna i następne butelki, schłodzonej wody mineralnej, powinny być dla nich dostępna w ciągu całego dnia pracy i na każdej zmianie. Zwróćmy uwagę na przytoczony już wcześniej zapis, że ilość napojów powinna być dostosowana do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Zatem jeden pracownik wypije dwie butelki 1,5 l. w ciągu zmiany roboczej, a drugi 3 butelki. Nie możemy więc przypisywać, że w ciągu zmiany roboczej na jednego pracownika przypada jedna butelka 1,5 l. wody mineralnej.

Uwaga!

Według norm żywienia na stronie Instytutu Żywności i Żywienia, dorosły mężczyzna powinien spożywać 2,5 l płynów na dobę (z napojów i produktów żywnościowych), zaś dorosła kobieta 2 l. Jednak eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia zalecają w czasie upałów pić ok. 1 l płynów więcej niż normalnie.

Wysokie temperatury w pomieszczeniach pracy.

Niestety w przypadku wysokich temperatur w pomieszczeniu pracy, sprawa nie jest tak klarowna, jak w przypadku wody czy napojów. Chodzi o to, że przepisy nie wskazują górnej granicy temperatur w pomieszczeniu pracy. Mówią natomiast o mikroklimacie gorącym.

Uwaga!

Wyjątkiem jest praca pracowników młodocianych, którzy nie mogą pracować w pomieszczeniach, w którym temperatura przekracza 30°C, a wilgotność względna powietrza przekracza 65%. Należy zwrócić również uwagę na kobiety w ciąży.

Oczywiście pracownicy mogą odnieść się do temperatury powyżej 28oC panujących na ich stanowiskach pracy, a spowodowanych warunkami atmosferycznymi. W takim przypadku nawet Główny Inspektor Pracy apeluje do pracodawców o zmiany godzin pracy lub o skracanie czasu pracy podczas trwających upałów.

Źródło: www. pip.gov.pl

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

prawnik specjalizujący się w prawie pracy
w tym w zagadnieniach związanych z bhp

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.