Poleć znajomemu

Pracującym na zewnątrz należą się środki ochrony przed słońcem

W przypadku wykonywania przez pracowników pracy na zewnątrz pomieszczeń, w miejscach o silnym nasłonecznieniu (rolnicy, pracownicy branży budowlanej), należy koniecznie zabezpieczyć takich pracowników przed negatywnym wpływem promieniowania UV.

Pracownicy w miejscach z bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych powinni być wyposażeni i nosić nakrycie głowy. Natomiast jeżeli na stanowisku pracownik powinien korzystać z odzieży roboczej, powinna być ona w miarę możliwości przewiewna i lekka.

W przypadku konieczności stosowania na stanowisku pracy (na zewnątrz pomieszczeń przy wysokich temperaturach powietrza) specjalistycznej odzieży ochronnej, zabezpieczającej pracownika przed czynnikami szkodliwymi (np. biologicznymi) konieczne jest, jak dowodzą badania prowadzone w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy, skracanie czasu pracy w takiej odzieży.

W miejscach i na stanowiskach pracy nasłonecznionych można również ustawiać namioty ewentualnie montować „markizy” lub daszki chroniące pracownika przed promieniami słonecznymi.

Przykładowo, pracodawca może postawić nad wykopem, w którym pracują robotnicy namiot ogrodowy rzucający na nich cień.

Dobre praktyki wskazują także, aby zapewniać możliwości obmycia całego ciała po wykonaniu prac fizycznych wszystkim grupom pracowników, nie tylko tym wskazanym przez przepisy. Należy zauważyć, iż pracodawcy coraz częściej zapewniają tę możliwość swoim pracownikom.

Słowa kluczowe:
BHPlato