Prawie 90 tys. kontroli PIP w 2011 r.

04.01.2011AKTUALNE

W 2011 r. PIP planuje przeprowadzenie ok. 88 tys. kontroli, z czego 30% ma dotyczyć skarg pracowniczych i zadań wynikających bezpośrednio z przepisów ustawowych. Różnorodnymi działaniami prewencyjnymi planuje się objąć ponad 100 tys. podmiotów: pracodawców, rolników indywidualnych, pracowników młodocianych, organizacje pracodawców, związki zawodowe, jednostki samorządu terytorialnego.

Przedsięwzięcia prewencyjno-kontrolne, podejmowane w trakcie II etapu działań długofalowych, przyjętych na lata 2010-2012, koncentrować się mają na budownictwie i transporcie drogowym. Działania w budownictwie obejmować będą kontrole:

  • prac budowlanych i rozbiórkowych,
  • robót przy budowie i remontach dróg,
  • inwestycji w związku z EURO 2012.

Przeprowadzona zostanie także kampania informacyjno-prewencyjna.

W odniesieniu do transportu drogowego zaplanowane zostały kontrole:

  • czasu prowadzenia pojazdu,
  • przerw i czasu odpoczynku kierowców oraz
  • kampania prewencyjna: czas pracy a wypadki drogowe.

Wzmożonym nadzorem objęte zostaną zakłady charakteryzujące się największym nasileniem zagrożeń. Będą one typowane przez poszczególne okręgowe inspektoraty pracy. Planuje się zwiększenie przynajmniej o połowę liczby działań kontrolnych realizowanych we współpracy z innymi właściwymi organami. Inspektorzy pracy podejmować będą także interwencje, zgodnie z sygnałami i problemami zgłaszanymi inspekcji przez organy władzy, w tym parlament i rząd.

Priorytetem będzie egzekwowanie poprawy stanu przestrzegania prawa w tych sferach, gdzie naruszenia przepisów przynoszą najbardziej dotkliwe dla pracowników skutki. Idzie o wynagrodzenia i czas pracy, a także przedsiębiorstwa, w których odnotowuje się dużą liczbę wypadków.

W 2011 r. PIP zrealizuje program informacyjno-prewencyjny „Stres w miejscu pracy i inne czynniki związane z pracą w korporacjach (w tym w bankach)”, mający na celu ograniczenie wpływu stresu i innych czynników psychospołecznych na zdrowie pracownicze w zakładach o budowie korporacyjnej.

Poza kontynuacją dotychczasowych form oddziaływania edukacyjnego, takich jak programy:

  • „Kultura bezpieczeństwa”,
  • „Zdobądź dyplom PIP” czy
  • „Ochrona pracy w rolnictwie indywidualnym”
przewiduje się zorganizowanie kampanii informacyjnej „Poznaj swoje prawa w pracy”, której założeniem jest dotarcie do grupy co najmniej 50% osób zatrudnionych w gospodarce narodowej na podstawie umowy o pracę. Z kolei program informacyjny: „Ergonomia stanowisk pracy” służyć będzie zapobieganiu schorzeniom mięśniowo-szkieletowym pracowników korzystających z komputerów osobistych.

W związku z tym, że od 1 lipca 2011 r. Polska ma objąć prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, Państwowa Inspekcja Pracy zamierza podjąć liczne inicjatywy w ramach swoich kompetencji. Przewidywane jest m.in. zorganizowanie międzynarodowego seminarium ergonomicznego.

Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.