Prawo do świadczeń wypadkowych, gdy przyczyn śmierci pracownika jest kilka

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka
29.05.2013AKTUALNE

Dla uznania, że śmierć ubezpieczonego nastąpiła na skutek choroby zawodowej, wystarczy ustalenie, że stwierdzona choroba zawodowa stanowiła jedną z przyczyn jego zgonu – orzekł Sąd Apelacyjny w Lublinie.

W sprawie, rozpoznanej przez Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z 4 października 2012 r., sygn. akt III AUa 793/12 ZUS odmówił żonie zmarłego pracownika prawa do renty rodzinnej na podstawie przepisów ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r., nr 167, poz. 1322 ze zm.), ponieważ komisja lekarska ustaliła, że jego śmierć nie pozostaje w związku z chorobą zawodową.

Żona zmarłego złożyła odwołanie od decyzji ZUS do sądu okręgowego, który stwierdził, że śmierć męża wnioskodawczyni nie miała związku ze stwierdzoną chorobą zawodową, t.j. zaćmą hutniczą lecz była spowodowana innymi chorobami. Zmarły za życia nie zgłaszał roszczenia o uznanie innych chorób, poza zaćmą, za chorobę zawodową.

Żona zmarłego złożyła apelację od tego wyroku. Podkreślała w niej, że decyzja jest dla niej krzywdząca, ponieważ lekarze orzecznicy pominęli orzeczenie lekarskie z 21 stycznia 1995 roku dotyczące schorzeń, jakich doznał mąż podczas wykonywania pracy kowala od 2 stycznia 1958 roku.

Sąd Apelacyjny w Lublinie uchylił wyrok sądu okręgowego i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania. Sąd podkreślił, że z art. 17 ust. 5 ustawy wypadkowej wynika, że dla uznania, iż śmierć ubezpieczonego nastąpiła wskutek choroby zawodowej wystarczy ustalenie, że stwierdzona choroba zawodowa stanowiła jedną z przyczyn jego zgonu.

Sąd podzielił w tej kwestii podgląd wyrażony przez Sąd Najwyższy, który w wyroku z 28 października 1978 r., sygn. akt III URN 27/78 orzekł, że jeżeli zgon pracownika nastąpił wskutek różnych chorób, z których przynajmniej jedna była chorobą zawodową, to członkom jego rodziny przysługuje renta rodzinna na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Co prawda w/w orzeczenie Sądu Najwyższego zostało wydane na podstawie przepisów poprzednio obowiązującej ustawy wypadkowej, ale zachowuje swoją aktualność także na podstawie obecnie obowiązujących przepisów.

W omawianej sprawie śmierć pracownika nastąpiła nie tylko z powodu zaćmy, ale wielu innych chorób. Oznacza to, że choroba zawodowa mogła stanowić jedną z przyczyn śmierci.

Przy ponownym rozpoznaniu sprawy sąd okręgowy będzie musiał przeanalizować dokumentację medyczną zmarłego, a następnie przeprowadzi dowód z opinii biegłych lekarzy specjalistów w celu ustalenia, czy choroba zawodowa stanowiła jedną z przyczyn jego śmierci.

Autor: 

Aneta Mościcka

dziennikarz, prawnik,

specjalista w zakresie prawa pracy

Słowa kluczowe:
świadczenia wypadkowe

Autor
Aneta Mościcka
Prawnik z odbytą aplikacją sądową, od 2000 roku dziennikarka. Specjalizuje się w prawie: pracy, cywilnym, gospodarczym oraz prawie, związanym z nieruchomościami.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.