Procedury uznawania kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa, technika pożarnictwa lub strażaka nabytych w państwach UE

25.10.2016AKTUALNE

Procedury uznawania kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa, technika pożarnictwa lub strażaka nabytych w państwach UE

Będą nowe wytyczne uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa, technika pożarnictwa lub strażaka. MSWiA przygotowało w tej sprawie projekt rozporządzenia określającego warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego i przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny posiadanych przez wnioskodawcę umiejętności.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia ws. stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu inżynier pożarnictwa, technik pożarnictwa lub strażaka.

Przygotowany projekt jest realizacją obowiązku wynikającego z ustawy z 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65). Realizują obowiązki wynikające z przepisów tej ustawy Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia, które określa:

1)      warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad jego odbywaniem oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb pobierania i zwrotu opłaty za jego odbywanie,

2)      warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny posiadanych przez wnioskodawcę umiejętności, sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb pobierania i zwrotu opłaty za jego przeprowadzenie

– w toku postępowania w sprawie uznania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym kwalifikacji do wykonywania zawodu:

  • inżynier pożarnictwa,
  • technik pożarnictwa lub
  • strażak

w Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekt pozwala osobie, która chce uznania nabytych przez nią uprawnień do wyżej wskazanych zawodów (dalej: Wnioskodawca) samemu zdecydować o tym, czy chce odbywać staż adaptacyjny, czy też chce przystąpić do testu umiejętności.

Nieobowiązkowy staż adaptacyjny

Staż adaptacyjny powinien odbywać się w wybranej przez wnioskodawcę:

  • jednostce ochrony przeciwpożarowej,

lub

  • jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej.

We wniosku wnioskodawca powinien sprecyzować:

  • w jakim podmiocie będzie odbywał staż adaptacyjny i
  • czy będzie go wykonywał w ramach stosunku pracy, czy na podstawie umowy cywilnoprawnej.

Przygotowanie do wykonywania zawodu będzie podwójnie kontrolowane.

1)      przez opiekują stażu oraz

2)      przedstawiciela organu prowadzącego.

Po odbyciu stażu adaptacyjnego, wnioskodawca otrzymuje ocenę stażu adaptacyjnego sporządzoną przez zespół i potwierdzoną również przez kierownika jednostki organizacyjnej lub szkoły, w której wnioskodawca odbył staż. Dokonana ocena będzie podstawą otrzymania zaświadczenia o zaliczeniu stażu adaptacyjnego.

W projekcie rozporządzenia określony zostały również tryb pobierania i zwrotu opłaty za odbywanie stażu.

Obowiązkowy test umiejętności

Natomiast jeżeli wnioskodawca zrezygnuje ze stażu może wybrać od razu przystąpienie do testu umiejętności. Taki test przeprowadzany będzie przez komisje egzaminacyjne.

Uwaga!

Według założenia projektowanego rozporządzenia testy umiejętności dla każdego z zawodów będą przeprowadzane dwa razy w roku. Jednak ministerstwo przewiduje możliwość częstszego przeprowadzania testów odpowiadającą potrzebom zainteresowanych wnioskodawców.  

Test przeprowadzany będzie w języku polskim, w dwóch częściach:

         I.            teoretycznej podzielonej na

a)       etap pisemny składający się z 30 do 50 zadań i

b)      etap ustny polegający na odpowiedzi na wylosowany przez wnioskodawcę zestaw, składający się nie mniej niż z 3 i nie więcej niż z 5 zadań egzaminacyjnych oraz

       II.            praktycznej obejmującej wykonanie nie mniej niż 3 i nie więcej niż 5 zadań sprawdzających przygotowanie do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa, technika pożarnictwa lub strażaka.

Aby zdać test umiejętności trzeba będzie uzyskać minimum 70% punktów.

Ponadto, projektowane rozporządzenie zawiera regulacje odnoszące się do kwestii trybu pobierania i zwrotu opłaty za przeprowadzenie testu umiejętności i odbycie stażu adaptacyjnego.

MSWiA przewiduje, że projektowane rozporządzenie wejdzie w życie od 1 stycznia 2017 r. Również wnioski złożone i nierozpatrzone przed tą data będą podlegały już przepisom tego rozporządzenia.

Opr. red.


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.