Propozycje ćwiczeń na szkolenia przeciwpożarowe

29.04.2014AKTUALNE

Obowiązujące rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów zobowiązuje właścicieli lub zarządców obiektów przeznaczonych dla ponad 50 osób będących ich stałymi użytkownikami do praktycznego sprawdzania, co najmniej raz na 2 lata, organizacji oraz warunków ewakuacji z całego obiektu.

Ćwiczenia ewakuacji są istotne, ponieważ jej powodem może być nie tylko pożar, ale również:

  • alarm bombowy,

  • wyciek niebezpiecznych substancji,

  • powódź,

  • alarm terrorystyczny i inne.

Do ćwiczeń można wykorzystać prawdziwe zdarzenia

Podczas szkoleń lub rozmów na temat bezpieczeństwa można poruszyć temat zachowania się w nagłych przypadkach, a punktem wyjścia mogą stać się doniesienia medialne dotyczące niebezpiecznych sytuacji, wypadków lub nawet katastrof. Do ich przeprowadzenia można wykorzystać prawdziwe zdarzenia. Oto kilka przykładów takich zdarzeń:

  1. Ewakuacja 500 studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przyczyną ewakuacji był pożar filtrów znajdujących się nad stanowiskiem do cięcia węgla w laboratorium górnictwa i geoinżynierii. Pożar został szybko ugaszony, jednak dym przedostał się kanałami wentylacyjnymi do wielu pomieszczeń.

  2. Do wybuchu gazu doszło w zakładzie fryzjerskim w Warcie, wskutek czego jedna osoba doznała obrażeń ciała. Właściciel zakładu podłączył butlę z gazem do piecyka grzewczego. Najbardziej prawdopodobną przyczyną wybuchu był uszkodzony zawór w butli.

  3. Zawalenie się dachu w hali targowej w Katowicach. Przyczynami katastrofy były nieprawidłowa konstrukcja dachu i jego uszkodzenie oraz zbyt duża ilość śniegu na nim. Świadkowie opowiadali o problemach z zamkniętymi drzwiami ewakuacyjnymi.

Warto wiedzieć, że wykorzystanie autentycznych historii jako punktu wyjścia do rozmowy wpływa pozytywnie na motywację uczestników i zachęca ich do udziału w rozmowie.

Straż pożarna przygotowała specjalne scenariusze do ćwiczeń

Podczas rozmów można wykorzystać również scenariusze zdarzeń przygotowywane i wykorzystywane przez straż pożarną, które dostępne są w Internecie. Są one często rozbudowane, poruszają wiele problemów i stanowią świetną bazę do ćwiczeń. Poniżej 2 przykłady:

  1. W budynku handlowo-magazynowym w Białymstoku w wyniku zderzenia wózka widłowego z regałem dochodzi do wybuchu pożaru, który w krótkim czasie obejmuje materiały składowane w magazynie w kartonowych opakowaniach. Nieudana próba ugaszenia pożaru przez operatora skutkuje poparzeniem jego dłoni. Działania prowadzone były w warunkach upozorowania pożaru magazynu wysokiego składowania materiałów sanitarnych, w tym PCV i akrylowych, które w krótkim czasie powodują bardzo duże zadymienie. Dodatkowym zagrożeniem była możliwość uszkodzenia konstrukcji regałów i spadnięcia towaru ze znacznej wysokości.

  2. Scenariusz ćwiczeń w zakładach Stomil zakładał pożar opon w magazynie, natomiast ogromne zadymienie wymusiło ewakuację budynków biurowych zlokalizowanych w pobliżu.

Przedstawione scenariusze można wykorzystać do przeprowadzenia rozmów z pracownikami. Warto dopasować opisane zdarzenia do własnych realiów i omówić je, stosując techniki aktywnego prowadzenia szkoleń. Poniżej kilka przykładowych pytań:

  1. Co powinniśmy zrobić, gdyby taka sytuacja wystąpiła u nas?

  2. W jaki sposób powinna przebiegać ewakuacja?

  3. Czym możemy ugasić pożar?

  4. Gdzie w firmie znajduje się sprzęt przeciwpożarowy?

  5. Jak udzielić pierwszej pomocy?

  6. W jakim obszarze potrzebujemy dodatkowych szkoleń?

  7. Gdzie widzimy potencjał do poprawy?

Wielu pracowników jest przekonanych, że nigdy nie będą musieli gasić pożaru lub ewakuować się. W przypadku części z nich pewnie tak będzie, jednak nie można być tego pewnym na 100%. Warto podejmować takie tematy częściej, można to zrobić również w formie ćwiczeń lub konkursu.

Justyna Kostka - pedagog, trener

Podstawa prawna 

Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. nr 109, poz. 719).

Słowa kluczowe:
ochrona przeciwpożarowa