Przyczyny wypadku w kopalni „Mysłowice - Wesoła” Ruch „Wesoła”

06.02.2015AKTUALNE

Przyczyny wypadku w kopalni „Mysłowice - Wesoła” Ruch „Wesoła”

Jak pokazują ekspertyzy, przedstawione na posiedzeniu Komisji do zbadania wypadku w kopalni „Mysłowice - Wesoła” Ruch „Wesoła”, 4 lutego b.r., prawdopodobną przyczyną wypadku było zapalenie metanu w wyniku pożaru endogenicznego. W kopalni nie prowadzono również profilaktyki pożarowej zgodnie z założeniami projektu technicznego ściany. Wizja lokalna będzie możliwa nie wcześniej jak we wrześniu.

4 lutego 2015 r. odbyło się czwarte posiedzenie, Komisji do zbadania przyczyn i okoliczności zapalenia metanu oraz wypadku zbiorowego w Katowickim Holdingu Węglowym S.A., Kopalni Węgla Kamiennego „Mysłowice - Wesoła” Ruch „Wesoła” w Mysłowicach. Zdarzenie miało miejsce 6 października 2014 r. W porządku obrad były kwestie dotyczące: stanu badań przyczyn i okoliczności zdarzeń; wstępna ocena akcji ratowniczej; stanu realizacji zleconych ekspertyz.

O poszkodowanych

W wypadku tym poszkodowanych było 30 górników, 5 zmarło, jeden w dalszym ciągu jest hospitalizowany w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, 20 jest objętych rehabilitacyjną lub specjalistyczna opieką medyczną, a czterech przebywa w domach.

Akcja ratownicza

Jak wynika z ustaleń przedstawionych komisji Komisja w akcji ratowniczej kilku górników wykazało wręcz heroiczną postawę. Z narażeniem własnego życia udzielali pomocy w ewakuacji bardziej od nich poszkodowanym osobom.

Nieprawidłowości w kopalni

Na podstawie zeznań świadków stwierdzono nieprawidłowości w KWK „Mysłowice - Wesoła”, Ruch „Wesoła”, w zakresie profilaktyki pożarowej. Mianowicie nie prowadzono jej z częstotliwością jaką zakładał projekt techniczny ściany, czyli minimum jeden raz w tygodniu. Profilaktykę taką, zastosowano tylko raz (5 października 2014 r.) od uruchomienia ściany (18 lipca 2014 r.) do zaistnienia wypadku. 

Przyczyna wypadku

Wizja na miejscu tragicznego zdarzenia, jak wynika z przeprowadzonych ekspertyz, będzie możliwa nie wcześniej jak we wrześniu b.r. Badania atmosfery w rejonie zdarzenia wykazują, że wygaszanie pożaru przebiega wolniej niż wstępnie przypuszczano.

Eksperci, po analizie dotychczasowych wyników badań, skłaniają się do przypuszczeń, że wypadek zbiorowy był spowodowany zapaleniem metanu, którego inicjałem prawdopodobnie był pożar endogeniczny. Na tym etapie prowadzonych dochodzeń nie ma dowodów potwierdzających wstępną hipotezę o wybuchu metanu.

Po wypadku zbiorowym w KWK „Mysłowice-Wesoła” zostały przeprowadzone kontrole w zakresie działania drużyn ratowniczych, w tym stanu aparatów ratowniczych, w kopalniach w Katowicach, Gliwicach, Rybniku. Kontrole nie wykazały zasadniczych nieprawidłowości.


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.