Przygotowanie do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku w laboratorium chemicznym

Grażyna Jarosiewicz
04.06.2014AKTUALNE

Laboratorium chemiczne musi być przygotowane do udzielenia pierwszej pomocy w razie wypadku na podstawie przepisów rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Organizacja pierwszej pomocy w laboratorium chemicznym powinna obejmować, w szczególności, zapewnienie punktów pierwszej pomocy (w zależności od wielkości zakładu pracy jest to pomieszczenie lub wyodrębnione miejsce o wystarczającej powierzchni umożliwiającej wniesienie noszy, wyposażone w umywalki z ciepłą i zimną wodą, niezbędny sprzęt oraz inne środki do udzielania pierwszej pomocy).

Należy również zapewnić apteczki pierwszej pomocy – liczbę, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy oraz apteczek w laboratorium chemicznym ustala się w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.

Kolejnym krokiem jest przeszkolenie wyznaczonych pracowników w zakresie udzielania pierwszej pomocy (najlepiej całego personelu – zwłaszcza w niewielkich laboratoriach, zatrudniających kilka osób) oraz wywieszenie w widocznych miejscach przy apteczkach i w punktach pierwszej pomocy instrukcji o udzielaniu takiej pomocy oraz wykazu osób w tym przeszkolonych.

Właściwe zorganizowanie pierwszej pomocy w laboratorium wymaga także zapewnienia:

  • odpowiednich środków neutralizujących,

  • urządzeń do mycia oczu (tzw. oczomyjek),

  • natrysku ratunkowego.

 

Podstawa prawna 

§ 2 pkt 14, § 44 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).

Autor: 

Grażyna Jarosiewicz - ekspert ds. technicznego bezpieczeństwa pracy