Przypominamy złóż do ZUS druk IWA – masz czas do 31 stycznia

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
23.01.2024AKTUALNE

Przypominamy złóż do ZUS druk IWA – masz czas do 31 stycznia

31 stycznia 2024 r. upływa termin na złożenie do ZUS „Informacji do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe" za 2023 r., czyli druku ZUS IWA. Obowiązek złożenia tej informacji mają płatnicy, którzy byli zgłoszeni w ZUS nieprzerwanie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2023 r., i co najmniej 1 dzień w styczniu 2024 roku. Tak więc, nie każdy pracodawca musi składać informację do ZUS, jednak Ci zobowiązani mają już coraz mniej czasu.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • sprawdzić czy obejmuje Cię obowiązek sprawozdawczy złożenia do ZUS druku IWA,
  • dopełnić w terminie obowiązku sprawozdawczego,
  • upewnić się co do formy złożenia druku ZUS IWA.

Czytaj także: Jakie wypadki należy uwzględnić w informacji ZUS IWA?>>>

Kto musi złożyć druk IWA do ZUS?

Obowiązek złożenia takiej informacji ciąży na pracodawcach, którzy:

  • zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego, w roku za który składana jest informacja, co najmniej 10 ubezpieczonych;

  • byli zgłoszeni w ZUS nieprzerwanie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia roku, za który składana jest informacja i co najmniej 1 dzień w styczniu roku, w którym składana jest informacja;

  • byli wpisani do rejestru REGON według stanu na dzień 31 grudnia roku, za który składana jest informacja.

Czyli w tym roku taką informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe na druku ZUS IWA składają pracodawcy, którzy w roku 2023 zgłosili do ubezpieczenia wypadkowego, co najmniej 10 ubezpieczonych. Byli zgłoszeni w ZUS nieprzerwanie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2023 roku i co najmniej 1 dzień w styczniu 2024 roku. Jak również byli wpisani do rejestru REGON według stanu na dzień 31 grudnia roku 2023.

Kto nie musi składać druku IWA do ZUS?

Wśród warunków, jakie muszą spełniać pracodawcy zobowiązani do składania informacji, jest mowa o pracodawcy, który był zgłoszony w ZUS nieprzerwanie, jako płatnika składek na ubezpieczenie wypadkowe. Należy przez to rozumieć, że w każdym z miesięcy roku, za który składana jest informacja, przynajmniej jeden ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu. Obowiązku złożenia informacji ZUS IWA nie mają więc ci płatnicy, którzy choć w jednym miesiącu tego roku nie byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe, tj. ani jeden ubezpieczony nie podlegał temu ubezpieczeniu.

Warto podkreślić, że w pewnych sytuacjach, płatnicy zgłaszający co najmniej 10 ubezpieczonych samodzielnie ustalają stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Odczytują w załączniku do Rozporządzenia na podstawie dwóch pierwszych cyfr kodu rodzaju działalności wg PKD, do której płatnik został zakwalifikowany właściwą stopę procentową składki. Dotyczy to płatników składek podlegających wpisowi do rejestru REGON, którzy nie byli zobowiązani do przekazania Informacji ZUS IWA za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe. Zasada ta ma również zastosowanie do płatników, którzy rejestrują się po raz pierwszy w ZUS, a którzy w poprzednim roku kalendarzowym nie byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe, lub byli skreśleni z krajowego rejestru podmiotów REGON na dzień 31 grudnia poprzedniego roku.

W jakiej formie składać druku IWA do ZUS?

Płatnicy uprawnieni do składania informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe na druku ZUS IWA w formie papierowej przekazują informację do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek. Informację ZUS IWA płatnik składek przekazuje w takiej samej formie, jaka obowiązuje płatnika. Natomiast jeżeli płatnik składek zobowiązany jest do przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych poprzez teletransmisję danych w formie dokumentów elektronicznych, to również informacja ZUS IWA powinna być przekazana w tej formie.

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.