Ranking najbezpieczniejszych kopalni w Polsce

27.02.2015AKTUALNE

Ranking najbezpieczniejszych kopalni w Polsce

Znamy już najbezpieczniejsze kopalnie w Polsce. W rankingu górnictwa węgla kamiennego pierwszą lokatę przyznano kopalni „Jankowice”. 26 lutego 2015 r. w Krakowie ogłoszeni zostali laureaci konkursu „Bezpieczna Kopalnia”, który to konkurs jest podstawą stworzonego rankingu bezpiecznych kopalni. Głównymi kryteriami rankingu są m.in.: 3 kolejne lata bez wypadków śmiertelnych oraz liczba wypadków lekkich.

26 lutego 2015 r. w Krakowie podczas gali ogłoszone zostały wyniki konkursu „Bezpieczna Kopalnia”. W rankingu górnictwa węgla kamiennego pierwszą lokatę przyznano kopalni „Jankowice”. Drugie miejsce otrzymała kopalnia „Brzeszcze”. Na trzecim miejscu znalazły się ex aequo trzy kopalnie: „Bolesław Śmiały”, „Piast” i „Ziemowit”. W kategorii górnictwa rud miedzi nagrody nie przyznano. Zwycięzcy odebrali nagrody z rąk prezesa Wyższego Urzędu Górniczego Mirosława Koziury.

Ranking bezpiecznych kopalń to inicjatywa: WUG, Głównego Instytutu Górnictwa, Fundacji „Bezpieczne Górnictwo” im. W. Cybulskiego, Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach, katowickiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Komitetu Organizacyjnego Szkoły Eksploatacji Podziemnej.

Najbezpieczniejsze kopalnie węgla kamiennego

Kopalnia „Jankowice” – jest na czele rankingu po raz trzeci z rzędu (w ub.r. dzieliła się sukcesem lidera z KWK „Brzeszcze”). Przez 6 kolejnych lat w kopalni KWK „Jankowice” nie było wypadku śmiertelnego. W pierwszej edycji Konkursu „Bezpieczna Kopalnia” w 1996 roku tytuł kopalni pracującej najdłużej bez wypadku śmiertelnego – wówczas 8 lat z rzędu) otrzymała KWK „Janina”. Tytuł ten po niej przejęła w następnych latach KWK „Kazimierz-Juliusz”, do której należy rekord – 12 lat fedrunku bez wypadku śmiertelnego (niestety, w ub.r. ta dobra passa została przerwana).

   Po analizie rankingów z 20-tu ostatnich lat wynika, że miano najbezpieczniejszych kopalni należy do KWK:

  • „Bolesław Śmiały” – 7 razy na podium (dwa razy II miejsce, pięciokrotnie III miejsce);
  • „Kazimierz-Juliusz” – 7 razy na III miejscu;
  • „Jankowice” – 5 razy I miejsce;
  • „Pokój” – 5 razy na podium (dwa razy I miejsce, raz II miejsce, i dwa razy III miejsce);
  • „Ziemowit” – 5 razy na podium (dwa razy I miejsce, raz II miejsce i dwa razy III miejsce);
  • „Brzeszcze” – 5 razy na podium (raz I miejsce, trzy razy II miejsce i raz III miejsce).

Cel konkursu

Celem konkursu „Bezpieczna Kopalnia” jest promowanie osiągnięć w zakresie bezpieczeństwa pracy w polskich kopalniach oraz wyróżnianie załóg wykazujących największą dbałość o przestrzeganie przepisów i zasad BHP.

Kryteria konkursu

W Konkursie „Bezpieczna Kopalnia” oceniane i porównywane są wskaźniki bezpieczeństwa pracy w 31 kopalniach wydobywających węgiel kamienny oraz trzech eksploatujących złoża rudy miedzi.

Głównymi kryteriami rankingu są:

  • 3 kolejne lata bez wypadków śmiertelnych,
  • liczba wypadków lekkich,
  • liczba kolejnych dni bez wypadku w roku konkursu oraz
  • występujące w danym zakładzie zagrożenia naturalne,
  • liczebność załogi i
  • wielkość wydobycia w bieżącym roku.

Bezpieczeństwo pracy w kopalniach rośnie

Wieloletnia strategia nadzoru górniczego zakładała, że wskaźnik wypadkowości (liczba wypadków w przeliczeniu na liczbę zatrudnionych) będzie sukcesywnie malał. Według statystyk cel ten został osiągnięty w ostatnich latach.

W ubiegłym roku, według wyliczeń WUG, wskaźnik wypadków:

  • ogółem na jeden tysiąc zatrudnionych w górnictwie wynosił 11 (w 2010 r. – 16);
  • w górnictwie podziemnym – 14,2 (w 2010 r. – 20,9),
  • w górnictwie węgla kamiennego – 13,5 (w 2010 r. – 19,4);
  • w górnictwie rudy miedzi – 18,2 (w 2010 r. – 32).

To już piąty rok z rzędu, gdy odnotowywany jest w tym zakresie postęp.

Wypadkowość w górnictwie

Niestety, w ostatnich latach nie odnotowano progresu w zakresie wypadkowości śmiertelnej. Aby w tym zakresie osiągnąć lepsze trzeba pracować latami. Wpływ na wypadkowość ma nie tylko zmiana mentalności kierownictwa kopalń i samych górników. Duże znaczenie odgrywają tu również inwestycje sprzyjające bezpieczeństwu, lepsza organizacja pracy i większa konsekwencja oraz sprawność działania kopalnianego nadzoru. Na dobre efekty w zakresie bhp pracuje się latami.


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.