Resort pracy zwleka z ustaleniem nowej karty wypadku przy pracy

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka
06.04.2012AKTUALNE

Resort pracy zwleka z ustaleniem nowej karty wypadku przy pracy


Trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy oraz karty wypadku. Do nowelizacji szereg uwag merytorycznych zgłosili przedsiębiorcy zrzeszeni w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.


Projekt nowelizacji rozporządzenia w  sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzenia (dalej: nowelizacja) został przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej siedem miesięcy temu.


Z informacji dostępnych na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że m.in. Rządowe Centrum Legislacji, kancelaria premiera oraz ZUS nie zgłosili żadnych uwag merytorycznych do nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzenia (dalej: nowelizacja).


Nowelizacja była przesłana do wyrażenia opinii do Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Przedsiębiorcy zrzeszeni w tej organizacji w oficjalnym stanowisku krytycznie odnieśli się do wielu zmian zawartych w propozycji zmian omawianych przepisów.


Przedsiębiorcy z PKPP Lewiatan w w/w stanowisku podkreślili m.in., że zgodnie z projektem rozporządzenia, ZUS będzie prowadzić postępowanie powypadkowe wobec wszystkich osób wskazanych w art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a nie jak dotychczas tylko niektórych. W związku z tym, wszystkie osoby wskazane w w/w przepisie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są uprawnione a zarazem zobligowane do zgłoszenia wypadku odpowiedniej jednostce ZUS. Do zgłoszenia wypadku mają być zobligowani członkowie rodziny poszkodowanego, co nie podoba się przedsiębiorcom, którzy podkreślają, że brak definicji członka rodziny uczyni ten przepis martwym.


Ponadto przedsiębiorcy chcą, aby zapis dotyczący uprzedzenia świadków zeznających w toku postępowania powypadkowego o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań był zawarty w ustawie w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. W innym wypadku świadkowie, którzy zeznają nieprawdę zostaną de facto zwolnieni z odpowiedzialności za przedstawienie nieprawdy w sprawie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.

Autor: 


Aneta Mościcka
dziennikarz, prawnik,
specjalista w zakresie prawa pracy

Autor
Aneta Mościcka
Prawnik z odbytą aplikacją sądową, od 2000 roku dziennikarka. Specjalizuje się w prawie: pracy, cywilnym, gospodarczym oraz prawie, związanym z nieruchomościami.