Różnice w definicji śmiertelnego wypadku przy pracy

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
03.11.2015AKTUALNE

Różnice w definicji śmiertelnego wypadku przy pracy

W myśl krajowych przepisów za śmiertelny wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku. Natomiast w rozporządzeniu Komisji (UE) czas ten jest wydłużony do 1 roku. Rodzi się zatem pytanie czy i jaki wpływ ma ta różnica na definicję śmiertelnego wypadku przy pracy. O pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii zwróciliśmy się do ministerstwa pracy.

Jakiś czas temu jedna z naszych Czytelniczek zwróciła uwagę na rozbieżność pojęcia śmiertelnego wypadku przy pracy między ustawą z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r., poz. 1242) a Rozporządzeniem Komisji (UE) nr 349/2011 z 11 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania, w odniesieniu do statystyk dotyczących wypadków przy pracy, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1338/2008 w sprawie statystyk Wspólnoty w zakresie zdrowia publicznego oraz zdrowia i bezpieczeństwa w pracy. Zapytywała ona wówczas, która definicja jest wiążąca i czy planowane są zmiany w przepisach krajowych i ujednolicenie definicji wypadku śmiertelnego przez przedłużenie okresu w którym może nastąpić zgon poszkodowanego.

Różne definicje wypadku śmiertelnego

W myśl ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych „Za śmiertelny wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku."

Natomiast w myśl przepisów unijnych rozporządzenia Komisji (UE) „wypadek śmiertelny" oznacza wypadek, w wyniku którego nastąpił zgon poszkodowanego w okresie nieprzekraczającym jednego roku od dnia wypadku.

Wyjaśnijmy więc kwestię rozbieżności oraz odpowiedzmy na pytania zadane przez Czytelniczkę. W kwestii ustalenia wpływu przepisów unijnych na przepisy krajowej ustawy zwróciliśmy się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Relacje przepisów unijnych i krajowych

Jak wyjaśnia ministerstwo Celem Rozporządzenia Komisji (UE) nr 349/2011 z 11 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania, w odniesieniu do statystyk dotyczących wypadków przy pracy, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1338/2008 w sprawie statystyk Wspólnoty w zakresie zdrowia publicznego oraz zdrowia i bezpieczeństwa w pracy, jest ustanowienie wspólnych ram dla systematycznego tworzenia europejskich statystyk w zakresie zdrowia publicznego oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Natomiast ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych nie odnosi się do zasad prowadzenia statystyki publicznej. Tak jak regulacje dotyczące statystyk nie ingerują w zasady systemu ubezpieczeń społecznych.

Zatem przepisy rozporządzenia Komisji (UE) nie naruszają prawa poszczególnych krajów członkowskich UE do indywidualnego określenia definicji „śmiertelnego wypadku przy pracy” w przepisach krajowych.

Tak więc, zgodnie z powyższym, na kanwie przepisów krajowych za „śmiertelny wypadek przy pracy” (na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych) uznaje się wypadek, w którego wyniku nastąpiła śmierć nie tylko jako bezpośredni skutek wypadku, lecz w znacznym odstępie czasowym, nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku.

Mając na uwadze powyższe nie ma zatem potrzeby, ani potrzeby, ani planów zmiany przepisów ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r., poz. 1242) w zakresie odstępu czasowego od zaistnienia wypadku przy pracy a śmierci na jego skutek poszkodowanego. Określony czas 6 miesięcy pozostaje obowiązujący.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.