Schronienie przed deszczem dla pracownika

Marcin Papierz
19.07.2011AKTUALNE


Pogoda ostatnio nie rozpieszcza pracowników wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz pomieszczeń. Albo jest upalnie i bardzo duszno, albo burzowo i deszczowo. W związku z tym pojawia się pytanie: jak pracodawca powinien zapewnić ochronę przed deszczem dla pracownika?


Zgodnie z § 44 załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni lub w nieogrzewanych pomieszczeniach, należy zapewnić pracownikom w pobliżu miejsc pracy pomieszczenia umożliwiające im schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się oraz zmianę odzieży. Pomieszczenia te powinny być zaopatrzone w urządzenia do podgrzewania posiłków.


Zdaniem WSA we Wrocławiu wyrażonym w wyroku z 26 kwietnia 2006 r. (IV SA/Wr 305/05) zwrot „w pobliżu miejsca pracy” oznacza nakaz umieszczenia pomieszczeń umożliwiających pracownikom schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się oraz zmianę odzieży blisko przestrzeni, w której pracownicy wykonują powtarzające się działania ze względu na przyjęty w danej jednostce podział zadań. Funkcję pomieszczeń umożliwiające im schronienie się przed opadami atmosferycznymi, ogrzanie się oraz zmianę odzieży mogą zatem spełniać tylko takie pomieszczenia, do których każdy pracownik może dotrzeć samodzielnie, nie narażając się m.in. na to, że opady atmosferyczne nie tylko go „zmoczą”, ale „przemoczą” - co narazi go na konsekwencje zdrowotne lub będzie wymagało przerwania pracy w celu zmiany odzieży.


Pogląd powyższy potwierdza również wyrok NSA z 8 kwietnia 2011 r. (I OSK 1968/10). W orzeczeniu tym wskazano, że pomieszczenia te winny być umieszczone blisko przestrzeni, w której pracownicy wykonują pracę, w taki sposób, aby mogli oni do nich dotrzeć samodzielnie.


źródło: Dziennik Gazeta Prawna nr 134 z 13.07.11 - strona D3

Autor
Prawnik, redaktor PortaluBHP.pl, redaktor naczelny kwartalnika NORMAbhp.pl.