Skąd się biorą błędy w ocenie ryzyka zawodowego

Lesław Zieliński
Lesław Zieliński
24.07.2014AKTUALNE

Błędy w ocenie ryzyka zawodowego pojawiają się, jeżeli w procesie szacowania ryzyka zawodowego zadowalający wynik został osiągnięty na skutek nieprawidłowości w procesie oceny poszczególnych parametrów mających wpływ na wynik końcowy.

Błędy mogą pojawić się, gdy:

  • niedoszacowano strat zdrowotnych, np.:

– praca na wysokości, upadek z wysokości – zapisano ciężkie urazy ciała, zamiast – śmierć wskutek odniesionych obrażeń,

– narażenie na hałas – zapisano ubytek słuchu, zamiast – utrata słuchu, trwałe kalectwo,

– źle określono ekspozycję na zagrożenie, np.: przy narażeniu na czynniki chemiczne w powietrzu czy na hałas zapisano – ekspozycja sporadyczna, mimo, że narażenie występuje stale, codziennie,

– nieprawidłowo, za nisko oceniono prawdopodobieństwo zaistnienia zdarzenia – chociażby z braku doświadczenia czy nawet wiedzy wynikającej z analizy wypadków w podobnych okolicznościach czy branżach przemysłu,

– dobrano nieprawidłowe, nieskuteczne środki ochronne, zabezpieczenia;

  • nie uwzględniono w stopniu wystarczającym wpływu czynnika ludzkiego na możliwość zaistnienia wypadku;

  • nie wprowadzono skutecznych sposobów monitorowania, kontrolowania stanowisk pracy.

Czynnik ludzki

Częstą przyczyną wypadków, która wynika z niewłaściwego realizowania obowiązków w zakresie ochrony zdrowia, jest również brak kontroli nad skutecznością i stosowaniem środków ochrony, środków ochrony technicznych, organizacyjnych czy tzw. ludzkich.

Na czynnik ludzki mający wpływ na zaistnienie wypadku składają się:

  • wiek,

  • płeć,

  • staż pracy,

  • przygotowanie i doświadczenie zawodowe oraz

  • cechy osobowe charakteryzujące każdego człowieka, a także

  • chwilowy stan emocjonalny spowodowany różnymi czynnikami wewnętrznymi czy zewnętrznymi (nawet niezwiązanymi z zatrudnieniem).

Niedopuszczalna praktyka

Zdarza się niestety również stosowanie takiej niedopuszczalnej praktyki, że podczas procesu oceny ryzyka zawodowego dopasowuje się poszczególne parametry metody oceny ryzyka w taki sposób, aby uzyskać z góry założony, odpowiednio niski poziom ryzyka końcowego (resztkowego).

Autor: 

Lesław Zieliński, były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy, rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

Autor
Lesław Zieliński
Od 1997 roku zajmuje się tematyką oceny ryzyka zawodowego, zarządzania bhp, pracy służby bhp. Były główny inżynier zarządzania bezpieczeństwem pracy w KGHM Polska Miedź SA - O/ZG ”Lubin” . Rejestrowany audytor pomocniczy SZBP wg ISRS. Autor wielu opracowań kart oceny ryzyka zawodowego, instrukcji i programów szkoleń bhp dla różnych stanowisk pracy w przemyśle i usługach. Prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zagadnień bhp.