Poleć znajomemu

Solidarność popiera działania PIP w kwestii kontroli bez uprzedzeń

Solidarność popiera działania PIP w kwestii kontroli bez uprzedzeń

NSZZ Solidarność popiera zmianę interpretacji przepisów w zakresie kontroli PIP bez uprzedzania w branży przemysłowej i handlu, jak również w firmach usługowych. "Solidarność" podkreśla, że zdecydowanie zwiększy to skuteczność działań inspekcji pracy. Taka zmiana to powrót do normalności i obowiązujących w całej Europie standardów. Zobacz, co jeszcze zdaniem organizacji związkowej przemawia za zmianą.

Jak poinformowała wyborcza.biz w piątek (15 stycznia br.) szefowa PIP Iwona Hickiewicz podpisała pismo, z którego wynika, że zmianie ulegnie dotychczasowa interpretacja przepisów obowiązująca w inspekcji pracy. Dotyczy ona kwestii prowadzenia kontroli bez obowiązku uprzedzania o jej planowanym przeprowadzeniu.

Przyjęliśmy, zgodnie ze stanowiskiem rządu, że konwencja nr 81 MOP ma zastosowanie do wszystkich przedsiębiorców objętych zakresem działania PIP. Inspektor pracy nie będzie więc musiał stosować niektórych przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – m.in. . zawiadamiać o zamiarze wszczęcia kontroli. Ma to na celu zwiększenie skuteczności działania PIP – wyjaśnia Danuta Rutkowska, rzeczniczka PIP.

Zdaniem ekspertów ta decyzja to powrót do normalności i obowiązujących w całej Europie standardów. W całej Europie inspektorzy pracy wchodzą na kontrole do firm bez uprzedzenia. 

- Przy tak głęboko patologicznym rynku pracy jaki mamy w Polsce należy zdecydowanie wzmacniać PIP – mówi Piotr Duda, szef “Solidarności”. – Oczekujemy kolejnych zmian wzmacniających uprawnienia inspekcji, bo przez ostatnie kilkanaście lat była systematycznie ograniczana, co dzisiaj wręcz uniemożliwia jej skuteczną walkę z nieuczciwymi pracodawcami. 

Trzeba podkreślić, że Stowarzyszenie Inspektorów Pracy RP od wielu lat apelowało, aby wzorem całej Europy kierować się prawem międzynarodowym, które ma prymat nad ustawami krajowymi. Były interpelacje poselskie, stanowisko Rady Ochrony Pracy (ROP), opinie rządu, resortu gospodarki, a nawet prokuratora generalnego. Na korzyść inspektorów orzekł także Naczelny Sąd Administracyjny.