Sporządzanie protokołu powypadkowego

Tomasz Zwolak
Tomasz Zwolak
14.04.2014AKTUALNE

Sporządzanie protokołu powypadkowego

Protokół powypadkowy sporządza się w terminie 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku. Jest to zadanie zespołu powypadkowego, który powinien wykorzystać do tego celu wszystkie materiały zgromadzone w toku postępowania powypadkowego, w szczególności te zebrane przez organy prowadzące śledztwo i dochodzenie, pod warunkiem że zostaną udostępnione.

Jeżeli wypadek miał rozmiary katastrofy lub spowodował zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego korzysta się z ustaleń zespołu specjalistów, powołanego przez właściwego ministra, wojewodę lub organ pełniący nadzór określony w art. 23714 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.) do ustalenia przyczyn wypadku, a także wyjaśnienia problemów technicznych i technologicznych.

Kwalifikacja przyczyn wypadków

Przyczynami wypadku są wszelkie braki oraz nieprawidłowości, które w bezpośredni lub pośredni sposób przyczyniły się do jego powstania, związane z czynnikami materialnymi (technicznymi), z ogólną organizacją pracy w zakładzie bądź organizacją stanowiska pracy, a także związane z pracownikiem.

Załącznik nr 2 do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 7 stycznia 2009 r. w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 14, poz. 80 ze zm.) wskazuje kwalifikację przyczyn wypadków przy pracy na potrzeby prewencji przy ustalaniu przyczyn wypadków przy pracy.

Ważne

Nieuznanie w protokole powypadkowym danego zdarzenia (wypadku) za wypadek przy pracy lub stwierdzenie występowania okoliczności, które mogą wpływać na prawo pracownika do świadczeń z tytułu wypadku, wymaga szczegółowego uzasadnienia oraz wskazania potwierdzających dowodów.

Załączniki do protokołu powypadkowego

Do protokołu powypadkowego załącza się:

  • zapis wyjaśnień poszkodowanego i informacji uzyskanych od świadków;

  • pozostałe dokumenty zebrane w toku ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, w szczególności pisemną opinię lekarza, zdjęcia miejsca wypadku;

  • zdanie odrębne członka zespołu powypadkowego (jeżeli takie występuje).

Warto przypomnieć, że każdy członek zespołu powypadkowego, który nie zgadza się z decyzją zespołu, a także z uwagami i zastrzeżeniami poszkodowanego ma prawo złożyć zdanie odrębne.

Zapoznanie z protokołem i pouczenie poszkodowanego

Po sporządzeniu protokołu wypadkowego zespół powypadkowy zapoznaje poszkodowanego z jego treścią oraz poucza o prawie zgłoszenia zastrzeżeń i uwag do ustaleń w nim zawartych. Analogiczne uprawnienie przysługuje członkom rodziny zmarłego pracownika, o czym również należy ich pouczyć. Do uprawnionych członków rodziny należą:

  • małżonek zmarłego – jednorazowe odszkodowanie nie przysługuje małżonkowi w przypadku orzeczonej separacji,

  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione, a także przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki rodzeństwo i inne dzieci, w tym także w ramach rodziny zastępczej, spełniające w dniu śmierci ubezpieczonego lub rencisty warunki do uzyskania renty rodzinnej,

  • rodzice, osoby przysposabiające, macocha oraz ojczym, gdy w dniu śmierci ubezpieczonego lub rencisty prowadzili z nim wspólne gospodarstwo domowe bądź jeśli ubezpieczony lub rencista bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania lub jeśli zostaną ustalone wyrokiem lub ugodą sądową prawo do alimentów z jego strony.

Pracodawca zatwierdza protokół bądź go zwraca

Pracodawca ma 5 dni od sporządzenia protokołu na jego zatwierdzenie. Jeżeli natomiast poszkodowany bądź członkowie rodziny pracownika zmarłego w wyniku wypadku zgłosili zastrzeżenia do protokołu lub sporządzony protokół nie odpowiada warunkom ustalonym przepisami pracodawca ma prawo zwrócić zespołowi powypadkowemu niezatwierdzony protokół w celu wyjaśnienia i uzupełnienia.

Doręczenie protokołu

Protokół należy doręczyć:

  • pracownikowi,

  • członkom rodziny zmarłego pracownika,

  • pracodawcy,

  • Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, gdy poszkodowany składa wniosek o odszkodowanie,

  • właściwemu organowi Państwowej Inspekcji Pracy

dlatego sporządza się go w kilku egzemplarzach.

Okres przechowywania protokołu

Pracodawca ma obowiązek przechowywać protokół powypadkowy oraz pozostałą dokumentację powypadkową przez 10 lat.

Ważne

Wzór protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy zawiera załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 24 maja 2019 r. w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (Dz.U. z 2019 r., poz. 1071)

Autor: 

Tomasz Zwolak

Autor
Tomasz Zwolak
Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Od 2003 r. zajmuje się tematyką prawa pracy, praktyk, pracownik działów personalnych m.in. ZUS, oraz PKO BP S.A., autor licznych publikacji dotyczących prawa pracy i bhp, prowadzi szkolenia otwarte oraz dedykowane z zakresu prawa pracy.