Sprawny system informacji o bhp w firmie zmniejszy statystyki wypadkowe

Waldemar Krupa
29.01.2015AKTUALNE

Sprawny system informacji o bhp w firmie zmniejszy statystyki wypadkowe

Jak uniknąć wypadków przy pracy? Co zrobić, aby zmniejszyć ich liczbę? Te pytania zadaje sobie nie jeden pracodawca oraz pracownik służby bhp. Kluczem do sukcesu w tej dziedzinie i odpowiedzią na pytania jest skuteczne informowanie pracowników o zasadach, przepisach, procedurach bhp obowiązujących w firmie. Oto kilka wskazówek jak zbudować sprawny system przepływu informacji w zakładzie pracy.

Znajomość przepisów oraz chęć ich przestrzegania przez pracowników, jest kluczem do uniknięcia wypadków przy pracy i powinno skutkować zmniejszeniem ich ilości. Jednak, aby pracownicy znali przepisy i chcieli ich przestrzegać niezbędny jest właściwy system przepływu informacji między służbą bhp, pracodawcą a pracownikami. Do pracowników musi dotrzeć informacja, jakich zasad oraz przepisów bhp i w jaki sposób muszą przestrzegać. Natomiast trzeba pamiętać, że nie powinna być to tylko informacja jednokierunkowa pracodawca – pracownik. Ważna jest również informacja zwrotna od pracowników.

Informowanie pracowników o stanie bhp w zakładzie pracy

Informować pracowników o zasadach, przepisach, procedurach bhp obowiązujących w firmie można na wiele sposobów. Między innymi przez umieszczanie informacji z zakresu bhp na ogólnodostępnej tablicy ogłoszeń w zakładzie pracy.

Hasła BHP

Ważnym elementem ciągle oddziałującym na pracownika może być odpowiednio sformułowany i wkomponowany w otoczenie stanowiska pracy zapis mówiący o skutkach niewłaściwego postępowania w zakresie bhp (może to być np. hasło wyeksponowane na oddziałowej tablicy ogłoszeń, w miejscu, przez które muszą przejść wszyscy pracownicy).

Ważne

Należy pamiętać, aby hasła informacyjne były logiczne, a ich krótka i jasno sformułowana treść skutecznie przemawiał do pracownika.

Pracodawca ma również obowiązek informowania pracowników o zagrożeniach, związanym z nimi ryzyku zawodowym i wynikach pomiarów czynników szkodliwych – nałożony przepisami prawa (art. 226 i 227 kp). Musi również:

  • niezwłocznie, w sposób ustalony w danym zakładzie pracy, poinformować pracowników o wynikach przeprowadzonych badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy,
  • umieszczać aktualne wyniki tych badań lub pomiarów na odpowiednim stanowisku pracy,
  • informacje o wynikach badań i pomiarów przekazywane mogą być pracownikom poprzez umieszczenie ich na tablicach ogłoszeń w miejscach ogólnodostępnych, w pobliżu stanowisk pracy, tam gdzie najczęściej przebywają pracownicy. Wynik pomiaru powinien być umieszczony na każdym stanowisku pracy, na którym taki pomiar wykonano.

Oznakowanie stref niebezpiecznych

Samo oznakowanie stref niebezpiecznych znakami ostrzegawczymi i informacyjnymi oraz barwami bezpieczeństwa jest także już pewnego rodzaju wizualizacją problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest to co prawda działanie obowiązkowe, ale niekoniecznie powszechnie stosowane w zakładach pracy.

Wspomaganie się mediami

Rozwój techniki pozwala też na eksponowanie problematyki bhp z użyciem jej środków. Coraz popularniejszym sposobem rozpowszechniania problematyki bhp jest wewnętrzna sieć internetowa. Zapewnia ona bardzo szybki obieg informacji i pozwala na natychmiastowe poinformowanie, jeśli nie samych pracowników, to przynajmniej ich przełożonych o problemach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy.

Dobre sposoby popularyzacji problematyki bhp to przekazywanie informacji na ten temat w:

  • prasie zakładowej,
  • radiowęzłach zakładowych.

Informacje od pracowników

Równie ważna jest informacja zwrotna w zakresie bhp od pracowników kierowana do pracodawcy, służby bhp. Także sposobów jej przekazywania może być wiele. W niektórych zakładach pracy funkcjonują „skrzynki bhp”, do których pracownicy mogą wrzucać swoje spostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa na stanowisku pracy.

Ważne

Każda, również anonimowa, informacja powinna być wnikliwie rozpatrywana przez służbę bhp i przedstawiona pracodawcy.

Rozpowszechnianie informacji zwrotnej od pracowników

Informacja o treści zgłaszanych postulatów i sposobie ich rozwiązania powinna być okresowo przedstawiana – np. raz w miesiącu w gazetce zakładowej lub w inny sposób.

Doświadczenia z prowadzonych audytów systemów zarządzania bhp przekonują, że w większości zakładów w ramach systemu zarządzania bhp, w celu zmniejszenia ilości wypadków przy pracy, wprowadza się obowiązek informowania o zdarzeniach potencjalnie wypadkowych. Najlepszy skutek w motywowaniu pracowników do wypełniania tego obowiązku odnosi wymierna korzyść dla zgłaszającego pracownika. W zakładzie pracy szybko rozchodzą się informacje o tym, że np. na wniosek służby bhp zwiększono pracownikowi premię lub przyznano nagrodę rzeczową, którą na zebraniu załogi wręczał w imieniu pracodawcy pracownik służby bhp. Motywuje to innych pracowników do zainteresowania się problemami bhp na stanowiskach pracy w ich zakładzie.

Waldemar Krupa
główny specjalista ds. bhp,
ochrony przeciwpożarowej w firmie SEKA S.A.

Podstawa prawna 
Autor
Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu – oficer WP. Przedstawicielem firmy SEKA S.A. Absolwent studiów podyplomowych w zakresie „Organizacji i Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną pracy” w Warszawskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej. Kwalifikowany Audytor systemów zarządzania bhp. Specjalisty ochrony przeciwpożarowej