Poleć znajomemu

Środki ochrony indywidualnej w przemyśle

Środki ochrony indywidualnej w przemyśle

Jak wynika z najnowszych badań firmy produkcyjne preferują odzież ochronną szytą na zamówienie. Producenci coraz chętniej korzystają z usług profesjonalnych szwalni, które szyją odzież ochronną na miarę oraz z firm wynajmujących odzież roboczą ponieważ liczy się jakość  – wynika z najnowszego raportu Instytutu Keralla Research, który badał firmy produkcyjne aktywnie korzystające ze środków ochrony indywidualnej.

Niemal połowa producentów z branż spożywczej i metalowej ubiera pracowników w odzież ochronną dostarczaną przez szwalnie. Głównym powodem takiej decyzji, jak argumentują osoby odpowiedzialne za obszar BHP w firmach, jest niewielki wybór rozmiarów niestandardowych w ofercie odzieży gotowej. Jako problematyczną, wskazują też, jakość oferowanych materiałów, z których produkowane jest gotowe ubranie robocze. Jest to też jeden z powodów, dla którego producenci coraz częściej zamiast kupowania na własność odzieży pracowniczej, decydują się  na jej wynajem. Z przeprowadzonych analiz Keralla Research wynika, że relatywnie duża liczba producentów, bo niemal jedna trzecia, korzysta już z outsourcingu ubrań ochronnych dla pracowników.

Świadomi użytkownicy ŚOI, oczekują odpowiedniej jakości i produktu odpowiadającego ich potrzebom branżowym

Zebrane opinie od producentów wskazują też, że brak jest w ofercie firm sprzedających ŚOI szerszej gamy kolorystycznej ubrań roboczych np. w fartuchach ochronnych używanych w przemyśle spożywczym.

Osoby odpowiedzialne za wybór środków ochrony indywidualnej informują również, że wciąż poszukują dobrych jakościowo butów, które będą nieprzemakalne i odporne na niską temperaturę panującą w chłodniach. Ich zdaniem aktualnie dostępne, mimo zapewnień producentów, niestety nie w pełni gwarantują oczekiwaną funkcjonalność.

Podczas wyboru dostawcy firmy produkcyjne zwracają też uwagę na to, by ubrania pełniły nie tylko funkcję zabezpieczającą, ale pozwalały również odróżnić pracowników produkcyjnych na różnych stanowiskach.

Liczy się wysoki standard użytkowania

Z badania Keralla Research wynika, że najważniejszym kryterium wyboru środków ochrony indywidualnej są dla firm produkcyjnych parametry techniczne ŚOI, rozumiane, jako wytrzymałość i długa żywotność użytkowanych wyrobów BHP. Najmniej ważnym czynnikiem decydującym o zakupie ŚOI okazuje się być natomiast marka, która dla blisko 70 proc. osób odpowiedzialnych za ŚOI jest brana pod uwagę w ostatniej kolejności.

Źródło: Instytut Keralla Research Raport z badania w firmach „Środki Ochrony Indywidualnej W Przemyśle”.