Stres w pracy? Znajdź rozwiązanie

Magdalena Pokrzycka-Walczak
Magdalena Pokrzycka-Walczak
23.08.2018AKTUALNE

Stres w pracy? Znajdź rozwiązanie

Jednym z najbardziej szkodliwych czynników w miejscu pracy jest stres. Oprócz konsekwencji zdrowotnych, do których należą np. częste zwolnienia lekarskie, istotne są także koszty pracodawcy, związane z koniecznością zastępstwa pracownika i płaceniem za zwolnienie przez określony, zgodnie z przepisami prawa, czas. Jak ograniczyć stres i skutecznie z nim walczyć – podpowiada psycholog z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie.

Pani Anna Kucharska, psycholog z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie, w czasie wybranych szkoleń, u konkretnych pracodawców, rozdaje zainteresowanym pracownikom bezpłatne płytki pt. „Stres w pracy? Znajdź rozwiązanie. Relaks w minutę”. Płytki są po prostu rozchwytywane, jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki”, bo po pierwsze – to wydawnictwo bezpłatne, a po drugie – wiele zestresowanych osób dotychczas nie wiedziało o tym, że są metody, które pozwalają na krótki, efektywny relaks, w ciągu zaledwie kilku minut i to w miejscu pracy.

To propozycja dla każdego pracownika – zwłaszcza tego, który spędza osiem godzin przy biurku i komputerze – odczuwającego stres związany z nadmiarem obowiązków lub złymi relacjami w zespole. – tłumaczy Anna Kucharska. - Płytka zawiera zestaw krótkich, prostych treningów i ćwiczeń, które można wykonać samodzielnie, korzystając z regulaminowej przerwy.Wystarczy minuta, by wykonać jedno, maksymalnie dwa ćwiczenia z zestawu dwudziestu czterech, które zamieszczone są na płytce.

Ważne

Do odtworzenia płytki potrzebny jest komputer z głośnikami i oddzielnie pomieszczenie, np. pokój socjalny, gdzie pracownik na minutę, dwie, może pobyć sam i wykonać jedno lub dwa ćwiczenia, zgodnie ze wskazówkami lektora.

Relaksująca muzyka, spokojny głos lektora… - to działa!

Teoretycznie już sam fakt odsłuchania kilku ćwiczeń działa uspokajająco. Lektor spokojnie, powoli, objaśnia ćwiczenie, a w tle słychać przyjemną, relaksującą muzykę, która sprzyja wyciszeniu. Lepiej jednak wykorzystać kilka minut przerwy w pracy i wykonać nawet kilka z polecanych zadań.

Oczywiście należy pamiętać, że to kwestia indywidualna, które ćwiczenie się spodoba, a które raczej nie będzie dla Ciebie odpowiednie. Warto jednak się z nimi zapoznać i wybrać te, które Cię przekonują.

Niektóre ćwiczenia trwają 60 sekund, inne czasem zaledwie 20, 30 sekund, jednak to wystarczy, by przez chwilę oderwać się od pracy.

Zadania, które spokojnym głosem objaśnia lektor, nie są trudne, wymagają jednak skupienia i wykonywania powoli kolejnych poleceń. W pierwszej chwili mogą wydać się śmieszne, natomiast jeżeli podejdziemy do nich na poważnie, zdecydujemy się na ich powtarzanie, dopiero wtedy będziemy mogli zobaczyć efekty.

Wykonywanie ćwiczeń wymaga uruchomienia wyobraźni. Jedną z propozycji relaksu jest np. „odpychanie ścian bocznych”, przy czym ściany ćwiczący musi sobie zwizualizować, a potem – odpychać od siebie kolejno jedną, a później drugą ręką. Kolejnym ciekawym ćwiczeniem jest „wkręcanie żarówek”, wymagające rozciągnięcia się i wyprostowania. Także „policjant na skrzyżowaniu”, „malowanie głową”, „katalog dźwięku”, „piłka do skakania”, czy „zapach łąki” to propozycje angażujące w dużym stopniu nie tylko wyobraźnię, ale praktycznie pozwalające złapać oddech, nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie, efektywnie kierując na kilka minut myśli na inne tory.

Dodatkowo ważnym elementem walki ze stresem jest aktywność fizyczna. Jak podkreśla Anna Kucharska, każda aktywność fizyczna, nawet trwająca kilka minut w czasie ośmiogodzinnego dnia pracy, wpływa na produkcję hormonów, takich jak dopamina i serotonina.

Dopamina jest hormonem, który działając w mózgu, odgrywa ważną rolę, m.in. w motywacji oraz procesach poznawczych, a to oznacza przede wszystkim możliwość koncentracji, zapamiętywanie, ale także efektywne rozwiązywanie problemów – tłumaczy A. Kucharska – Z kolei serotonina reguluje sen, apetyt oraz temperaturę ciała, zaś jej niedobór może powodować agresywność, zmęczenie, a nawet zaburzenia depresyjne.

Jeżeli nie ma możliwości skorzystania z ćwiczeń relaksacyjnych, z powodu braku odpowiednich warunków (nie ma pokoju socjalnego, lub głośników w komputerze), warto wykorzystać warunki, w których pracujemy.

Pracując w wysokim, szesnastopiętrowy budynku biurowym możemy wykonać przynajmniej jeden szybki spacer z góry na dół i z powrotem, np. z 14. piętra. Takie energiczne przejście zajmie około ośmiu minut, a korzyści dla organizmu są olbrzymie – poprawia się krążenie krwi, mózg jest dotleniony, układ mięśniowo-szkieletowy rozciągnięty, wreszcie – oczy odpoczywają od komputera.

Nawet po krótkotrwałym wysiłku fizycznym uwalniają się endorfiny, które potocznie zwane są hormonami szczęścia – wywołują dobre samopoczucie, zadowolenie z siebie, a nawet stany euforyczne. Jak zapewnia A. Kucharska aktywność fizyczna, pośrednio, w sposób wprost niedostrzegalny, może minimalizować poziom stresu pracowników – motywować ich do większej aktywności, ale także poprawiać nastrój. Dodatkowo, wszelkie sporty sprawiają, że przez czas ich uprawiania, skupiamy się na czymś innym, mamy tym samym okazję „przewietrzyć głowę” i spojrzeć na różne sprawy z innej perspektywy. Po takim wysiłku, mimo zmęczenia, z nową energią i siłą wracamy do naszej codzienności.

Ważne

Zachęta i wspieranie aktywności fizycznej u pracowników to zysk dla pracodawcy. Choć nie da się go zmierzyć, ani zaobserwować, to zadowolenie pracowników, uczestniczących np. w grach zespołowych, jak siatkówka, koszykówka lub piłka nożna lub fitness, oczywiście po godzinach pracy, może pozytywnie wpływać na dobre relacje w zespole, które są wartością bezcenną, bezpośrednio wpływającą na efekty pracy.

Autor: 

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dziennikarz

Autor
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Ekonomistka, dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół zagadnień psychologicznych w zakresie bhp, głównie w obszarach ochrony zdrowia i transportu.