Szczególna ochrona zdrowia zatrudnionych młodocianych

Anna Błażejczyk
16.06.2011AKTUALNE


Podczas wakacji wielu pracodawców zatrudnia pracowników młodocianych do wykonywania drobnych prac lub prac sezonowych. Jest to uzasadnione tym, że taki pracownik mniej kosztuje pracodawcę przy zachowaniu dobrej efektywności pracy. Trzeba jednak pamiętać, że zatrudnianie pracowników młodocianych wymaga od pracodawcy zapewnienia im szczególnej ochrony stanu zdrowia.


Przede wszystkim polega ona na takim organizowaniu pracy i zajęć młodocianych na terenie firmy, aby zawsze znajdowali się pod opieką wyznaczonej do tego celu osoby. Należy również przewidzieć właściwą ilość przerw w pracy, aby mogli odpocząć w pomieszczeniach odizolowanych od czynników uciążliwych występujących na ich stanowisku pracy.


Warto wiedzieć, że do szczególnej ochrony zdrowia pracowników młodocianych zalicza się również ograniczenie ich czasu pracy oraz przeprowadzanie instruktażu stanowiskowego, podczas którego poznają podstawy skutecznego stosowania środków ochrony indywidualnej oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w praktyce. Oczywiście przestrzeganie stosowania przez młodocianych właściwych środków ochrony indywidualnej i zasad bhp to również ochrona zdrowia młodocianych pracowników.


Badania lekarskie

Pracownicy młodociani podlegają takim samym badaniom lekarskim jak pracownicy pełnoletni. Analogicznie są one przeprowadzane na podstawie wystawionego przez pracodawcę skierowania i na jego koszt.


Oznacza to, że pracownik młodociany przed przyjęciem do pracy, a także przed przeniesieniem na inne stanowisko podlega wstępnym badaniom lekarskim. Natomiast w czasie zatrudnienia należy kierować go na badania okresowe i kontrolne. Jeżeli w wyniku przeprowadzonych badań okresowych lub kontrolnych lekarz przeprowadzający te badania orzeknie, że dana praca zagraża zdrowiu młodocianego pracownika to pracodawca musi zmienić mu rodzaj wykonywanej pracy. Jeżeli okaże się, że pracodawca nie ma możliwości zmiany rodzaju pracy młodocianemu, to musi rozwiązać z nim umowę o pracę i wypłacić mu odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Autor: 


Anna Błażejczyk
specjalista w Departamencie
Nadzoru i Kontroli Ministerstwa Zdrowia

Autor
Prawnik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Karierę zawodową zaczynała w kancelarii radcy prawnego w Warszawie. Od 1999 r. do 2015 r. pracownik Ministerstwa Zdrowia, specjalista zakresu ochrony zdrowia oraz prawa medycznego, a także w zakresie spraw związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym. Autorką licznych artykułów i publikacji z zakresu ubezpieczeń zdrowotnych oraz bhp w obszarze medycyny.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.