Trwa czwarta edycja kampanii na rzecz bezpieczeństwa na budowach

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka
14.09.2012AKTUALNE


Państwowa Inspekcja Pracy prowadzi kolejną, czwartą już edycję kampanii społecznej na rzecz przeciwdziałania wypadkom w budownictwie. Tylko w 2011 roku 130 pracowników straciło życie na placach budów. W pierwszej połowie 2012 r. już 45 osób poniosło śmierć pracując na budowie, a wiele osób doznało trwałego kalectwa.


Kampania odbywa się pod hasłem „Szanuj życie”, a jej celem jest zmniejszenie liczby wypadków na budowach oraz informowanie o zagrożeniach, jakie wiążą się z pracą tego rodzaju.


Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że najczęstszymi przyczynami wypadków na budowach są: zbyt szybkie tempo pracy, związane z często krótkimi terminami oddawania inwestycji do użytku, tolerowanie przez kierowników budów naruszania przepisów bhp, zatrudnienia osób nie posiadających wymaganych kwalifikacji oraz nieprzeprowadzanie szkoleń z zakresu bhp.


Poprzez tegoroczną kampanię PIP chce upowszechnić wzorzec „robotnika-profesjonalisty”, który pracuje fachowo i rzetelnie, ale z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa i zgodnie z obowiązującymi wymaganiami.


Najwięcej wypadków odnotowuje się przy pracy na wysokościach oraz w małych i średnich firmach budowlanych, i to w takich firmach będzie prowadzonych najwięcej kontroli w zakresie przestrzegania przepisów bhp. Wiele nieprawidłowości dotyczy niewłaściwego zabezpieczania placów budowy przed wypadkami.


Kampania „Szanuj życie” ma na celu wypracowanie u pracowników budów dobrych nawyków związanych z bezpieczeństwem pracy, udziału w szkoleniach z zakresu bhp, korzystania ze środków ochrony indywidualnej i zbiorowej oraz zachowania  trzeźwości w miejscu pracy.


Kampania jest prowadzona w mediach - prasie, radiu, telewizji oraz w Internecie, prezentowane będą przygotowane przez PIP publikacje, listy kontrolne, materiały wspomagające szkolenia bhp, program prewencyjny dla pracodawców.


Kampanię wspiera m.in. ZUS, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa oraz największe przedsiębiorstwa branży budowlanej, którzy są sygnatariuszami Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.


W 2011 roku PIP skontrolowała ponad 3 tys. budów, zatrudniających 60 tys. pracowników. Na wielu placach budowy inspektorzy pracy stwierdzili: brak środków ochrony zbiorowej (brak balustrad, brak zabezpieczenia przejść przed upadkiem z wysokości), brak wyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej, głównie chroniących przed upadkami z wysokości.

Autor: 


Aneta Mościcka
dziennikarz, prawnik,
specjalista w zakresie prawa pracy

Autor
Aneta Mościcka
Prawnik z odbytą aplikacją sądową, od 2000 roku dziennikarka. Specjalizuje się w prawie: pracy, cywilnym, gospodarczym oraz prawie, związanym z nieruchomościami.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.