Uszkodzenie urządzenia lub nieszczęśliwy wypadek a czynności z zakresu dozoru technicznego

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
19.10.2017AKTUALNE

Uszkodzenie urządzenia lub nieszczęśliwy wypadek a czynności z zakresu dozoru technicznego

Eksploatacja urządzenia technicznego przez pracownika spełniającego właściwe wymogi kwalifikacyjne, mimo wykonywania prawidłowych i rutynowych czynności może wiązać się z sytuacjami takimi jak uszkodzenie urządzenia lub nieszczęśliwy wypadek związany z jego eksploatacją. Zastanawiasz się, co wówczas zrobić, jakie ciążą na Tobie obowiązki, a także co Ci grozi za ich niedopełnienie? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Korzyści 

Dzięki informacją zawartym w tym artykule:

  • Unikniesz kary za niedopełnienie obowiązków związanych z eksploatacją urządzeń technicznych;
  • Zapewnisz bezpieczeństwo swoim pracownikom obsługującym urządzenia podlegające dozorowi techniczne;
  • Będziesz wiedzieć jak postąpić w przypadku uszkodzenia maszyny lub nieszczęśliwego wypadku przy jej eksploatacji.

Poruszając zagadnienia związane z nieprzewidzianymi sytuacjami jakie mogą mieć miejsce w ramach eksploatacji urządzeń technicznych, warto na wstępie przypomnieć, że zgodnie z art 2093 Kodeksu Pracy rolą pracodawcy jest umożliwienie pracownikom w przypadku wystąpienia bezpośredniego zagrożenia dla ich zdrowia lub życia albo dla zdrowia lub życia innych osób, podjęcie działań w celu uniknięcia niebezpieczeństwa – nawet bez porozumienia z przełożonym – na miarę ich wiedzy i dostępnych środków technicznych.

Miejmy na uwadze również, że uszkodzenie urządzenia technicznego może wiązać się ze prawem pracownika do powstrzymania się od pracy. Sytuacja taka nakazuje ponadto pracownikowi wypełnić obowiązek wynikający z art 211 pkt 6 Kodeksu pracy dotyczący niezwłocznego zawiadomienia przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego oraz ostrzeżenia współpracowników, a także innych osób znajdujących się w rejonie zagrożenia o grożącym im niebezpieczeństwie.

Wracając jednak do kwestii zdarzeń uszkodzenia urządzenia czy nieszczęśliwego wypadku z związanego z jego użytkowaniem, trzeba zwrócić uwagę na obowiązek spoczywający na eksploatującym urządzenie techniczne. Jest on zobowiązany niezwłocznie zawiadomić organ właściwej jednostki dozoru technicznego o każdym niebezpiecznym uszkodzeniu urządzenia lub nieszczęśliwym wypadku związanym z jego eksploatacją (art 19 ustawy z 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym; Dz.U. z 2017 r. poz. 1040; dalej ustawa o dozorze technicznym).

Co kryje się pod pojęciem niebezpieczne uszkodzenie urządzenia oraz nieszczęśliwy wypadek?

Problematyczna w kontekście obowiązku zawiadomienia UDT może być kwestia oceny przesłanek jakimi są niebezpieczne uszkodzenie urządzenia oraz nieszczęśliwy wypadek. Przepisy ustawy o dozorze technicznym nie definiują bowiem powyższych zdarzeń, tym samym eksploatujący urządzenie w zakresie prawidłowej oceny sytuacji może mieć problem – zgłaszać sprawę do UDT czy nie.

Chcąc dokonać oceny czy w przypadku danego urządzenia technicznego doszło do niebezpiecznego jego uszkodzenia czy do nieszczęśliwego wypadku należy odwołać się do przepisów szczegółowych w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego danego rodzaju urządzenia. Przepisy zawarte w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy o dozorze technicznym definiują pojęcie zarówno niebezpiecznego uszkodzenia jak i nieszczęśliwego wypadku – w kontekście konkretnych urządzeń.

Przykład 1
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 9 lipca 2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń ciśnieniowych (Dz.U z 2003 nr 135 poz. 1269). Zgodnie z § 2 pkt 25  powyższego rozporządzenia, niebezpiecznym uszkodzeniem jest „nieprzewidziane uszkodzenie urządzenia ciśnieniowego, w wyniku którego urządzenie nie może być eksploatowane albo przy istnieniu którego dalsza jego eksploatacja stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego oraz mienia i środowiska”. Natomiast nieszczęśliwym wypadkiem, uregulowanym w § 2 pkt 26 przywołanego rozporządzenia jest „zdarzenie nagłe, które spowodowało śmierć, trwałą lub czasową niezdolność do pracy osoby lub osób, w związku z badaniem lub eksploatacją urządzenia ciśnieniowego”.

  Przykład 2

Natomiast zgodnie z przepisami rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego (Dz.U. z 2018 r., poz. 2176)

  • niebezpieczne uszkodzenie - nieprzewidziane uszkodzenie UTB, w wyniku którego UTB nie nadaje się do eksploatacji lub jego dalsza eksploatacja stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, mienia lub środowiska;
  • nieszczęśliwy wypadek - nagłe zdarzenie, które spowodowało obrażenia ciała albo śmierć.
Ważne

Eksploatacja urządzenia technicznego które uległo niebezpiecznemu uszkodzeniu stanowi nie tylko naruszenie zasad jego prawidłowej eksploatacji. W zależności od rodzaju urządzenia kontynuacja jego eksploatacji może wiązać się z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia. Tym samym eksploatowanie uszkodzonego w sposób niebezpieczny urządzenia, może wypełniać znamiona wykroczenia nieprzestrzegania przepisów oraz zasad bhp, jak również przestępstwa narażenia pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwa utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Jakie są obowiązki pracodawcy w przypadku niebezpiecznego uszkodzenia urządzenia lub nieszczęśliwego wypadku?

Niebezpieczne uszkodzenie urządzenia technicznego, z uwagi na zagrożenia jakie wiążą się z jego eksploatacją nakładają na pracodawcę, obok obowiązku zawiadomienia UDT konieczność podjęcia działań zmierzających do usunięcia zagrożenia. W przypadku gdy według oceny pracodawcy ma ono bezpośredni charakter niezbędne jest wstrzymanie prac i wydanie pracownikom polecenia oddalenia się w miejsce bezpieczne.

Warto zauważyć, że w przypadku gdy „nieszczęśliwy wypadek” z udziałem urządzenia technicznego nosi cechy wypadku przy pracy, rolą pracodawcy u którego zdarzenie miało miejsce jest podjęcie działań powypadkowych przewidzianych w „powszechnych” przepisach bhp.

W sytuacji gdy wypadek ma charakter zbiorowy, śmiertelny lub ciężki, obok obowiązku zawiadomienia UDT niezbędne jest zawiadomienie właściwej miejscowo jednostki organizacyjnej PIP – okręgowego inspektora pracy oraz prokuratury.

Uwaga!

Zawiadomienie powyższych instytucji – UDT i PIP oraz prokuratury – również powinno nastąpić w trybie niezwłocznym.

W tym miejscu powstaje problem – kogo należy zawiadomić w pierwszej kolejności – UDT, PIP, czy prokuraturę. Niestety przepisy nie rozstrzygają wprost kolizji w zakresie jaki organ powinien zostać zawiadomiony jako pierwszy. Zakładając jednak, że źródło zagrożenia powodujące niebezpieczny wypadek, noszący jednocześnie cechę wypadku przy pacy ma związek z urządzeniem technicznym, względem którego szczególne formy dozoru realizowane są przez UDT należy uznać, że właściwa miejscowo jednostka dozoru technicznego powinna być zawiadomiona w pierwszej kolejności – przed PIP i prokuraturą.

Ważne

Ponieważ przepisy nie regulują kolejności w jakiej należy dokonać niezwłocznego zawiadomienia poszczególnych organów w przypadku gdy nieszczęśliwy wypadek nosi cechy wypadku przy pracy – zbiorowego, śmiertelnego lub ciężkiego należy przyjąć, że żadna z instytucji do których należy skierować zawiadomienie nie powinna stawiać zarzutu niedopełnienia obowiązku – pod warunkiem, że zawiadomienie miało charakter niezwłoczny.

Należy pamiętać, że zawiadomienie w pierwszej kolejności jednej z powyższych instytucji – przykładowo UDT, nie zwalnia eksploatującego urządzenie techniczne z konieczności zawiadomienia pozostałych podmiotów. Inaczej mówiąc, zawiadamiający w żadnym razie nie powinien próbować cedować obowiązku zawiadomienia na zawiadamianą instytucję.

Ważne

Zawiadomienie UDT w sprawie niebezpiecznego wypadku do jakiego doszło z udziałem urządzenia technicznego nie zwalnia pracodawcy z obowiązku podjęcia właściwych, przewidzianych przepisami działań powypadkowych. W sytuacji gdy nieszczęśliwy wypadek wypełnia znamiona definicji wypadku przy pracy – wówczas niezbędne jest podjęcie działań zmierzających do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.

Co grozi za niedopełnienie obowiązków zawiadomienia UDT?

W praktyce nie można wykluczyć sytuacji, w ramach której pracodawca (przedsiębiorca) eksploatujący urządzenie techniczne, które uległo niebezpiecznemu uszkodzeniu lub uczestniczyło w zdarzeniu jakim jest nieszczęśliwy wypadek uzna, że nie ma potrzeby zawiadomienia UDT. Zanim zobowiązany do zawiadomienia podejmie decyzję o zaniechaniu tej czynności powinien mieć świadomość, że obowiązek prawny jakim jest zawiadomienie zagrożony jest karą grzywny – w przypadku braku jego realizacji. Procedura ukarania za brak zawiadomienia przebiega w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, na podstawie wniosku o ukaranie złożonego przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.