Uwaga na pyły przy mechanicznej obróbce włókna!

07.04.2014AKTUALNE

Nieprzestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w firmach produkujących wyroby włókiennicze w prostej linii prowadzi do wielu zagrożeń. Aby je skutecznie eliminować, należy znać szczegółowe wymagania bezpiecznej pracy przy produkcji wspomnianych wyrobów, m.in. gdzie powinna się odbywać mechaniczna obróbka włókna, przy której wydziela się pył, aby była bezpieczna dla pracowników.

Mechaniczna obróbka włókna, przy której wydziela się pył, powinna odbywać się w urządzeniach zhermetyzowanych. W przypadku braku możliwości zhermetyzowania urządzenia te powinny być wyposażone w miejscowe wyciągi odprowadzające pyły.

Natomiast ręczna obróbka włókna, w szczególności: czesanie i wytrząsanie, przy której powstaje pył, powinna odbywać się przy miejscowych wyciągach do pyłu w miejscu jego powstawania.

Ważne

Podczas produkcji należy przestrzegać przepisów rozporządzenia ministra gospodarki z 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej (Dz.U. nr 138, poz. 931).

Usuwanie pyłów włókienniczych

W pomieszczeniach produkcyjnych, w których występują pyły włókiennicze, należy zapewnić systematyczne usuwanie pyłu osiadłego na podłodze oraz elementach maszyn i konstrukcji budynku. Częstotliwość usuwania pyłów powinna być dobrana w taki sposób, aby całkowita masa pyłu osiadłego, w przeliczeniu na kubaturę pomieszczenia, była mniejsza niż 50% dolnej granicy wybuchowości, określonej dla danego rodzaju pyłu.

Ważne

Zabronione jest lokalizowanie zbiorczych baterii worków filtracyjnych wewnątrz pomieszczeń produkcyjnych i pomocniczych, w których przebywają ludzie.

Wymiana i parametry powietrza

W pomieszczeniach, w których przy obróbce wydziela się para, w szczególności przy:

  1. gotowaniu,

  2. praniu,

  3. bieleniu,

  4. barwieniu,

  5. niezależnie od miejscowych wyciągów zainstalowanych bezpośrednio przy urządzeniach,

należy zapewnić 6-krotną wymianę powietrza w ciągu godziny.

Warto przy tym pamiętać, że wszelkie parametry powietrza w pomieszczeniach produkcyjnych oraz pomocniczych, w których przewiduje się przebywanie ludzi, powinny być zgodne z wymogami określonymi w:

  1. rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.),

  2. rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 217, poz. 1833 ze zm.).

Ponadto w pomieszczeniach tych, niezależnie od instalacji wentylacyjnej, powinny znajdować się urządzenia do powodowania przepływu powietrza o szybkość co najmniej 0,7 m/s.

Przygotowanie chemikaliów

Przygotowywanie chemikaliów, w szczególności: mieszanie, przelewanie i innego rodzaju czynności, przy których wydzielają się pary, gazy i pył, powinno odbywać się w wydzielonych pomieszczeniach pracy, w urządzeniach zhermetyzowanych.

W przypadku braku praktycznych możliwości zhermetyzowania powinno się przy wspomnianych czynnościach stosować wyciągi miejscowe, natomiast pracownicy powinni używać odpowiednich środków ochrony indywidualnej.

Wanny i kadzie, zawierające roztwory, które wydzielają niebezpieczne substancje chemiczne, np. drażniące, duszące, toksyczne i bardzo toksyczne, powinny mieć wyciągi miejscowe lub okapy z wyciągami.

Przemysław Ł. Siemiątkowski - prawnik specjalizujący się w zakresie prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy

Słowa kluczowe:
obróbka drewnapyły


Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.