Uznawanie kwalifikacji dla zawodów monter rusztowań, operator wózków jezdniowych podnośnikowych i in. zdobytych poza Polską

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
10.01.2017AKTUALNE

Uznawanie kwalifikacji dla zawodów monter rusztowań, operator wózków jezdniowych podnośnikowych i in. zdobytych poza Polską

Jest nowe rozporządzenie określające warunki stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania niektórych zawodów regulowanych m.in.: montera rusztowań, operatora wózków jezdniowych podnośnikowych. To kolejne już rozporządzenie dotyczące osób, które zdobyły kwalifikacje do wykonywania zawodu poza granicami naszego kraju, a chciałyby wykonywać go w Polsce.

Od 6 stycznia 2017 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 29 grudnia 2016 r. w sprawie stażu adaptacyjnego oraz testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji zawodowych do wykonywania niektórych zawodów regulowanych należących do działu gospodarka (Dz.U. z 2017 r. poz. 35).

Rozporządzenie to odnosi się do osób, które zdobyły kwalifikacje do wykonywania takich zawodów jak:

  1. Obsługujący dźwigi;
  2. Obsługujący dźwignice;
  3. Konserwator dźwigów;
  4. Konserwator dźwignic;
  5. Operator wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia;
  6. Konserwator wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia;
  7. Napełniający zbiorniki przenośne;
  8. Operator sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych;
  9. Operator maszyn i urządzeń do produkcji betonu, asfaltobetonu, elementów betonowych, kamiennych i pokrewnych;
  10. Monter rusztowań;
  11. Pirotechnik;
  12. Specjalista ds. oczyszczania terenu z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych;
  13. Technik oczyszczania terenu z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych;
  14. Rusznikarz;
  15. Operatorzy urządzeń do produkcji materiałów wybuchowych i pokrewni,

jednak nabyli te umiejętności w innych niż Polska państwach. Chodzi tu o osoby, które powyższe kwalifikacje zdobyły w państwach członkowskich Unii Europejskiej, państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej.

Staż adaptacyjny

Zatem aby takie osoby mogły nadal wykonywać swój zawód w naszym kraju muszą przejść procedurę uznania ich kwalifikacji zawodowych. Można to zrobić przez przystąpienie do stażu adaptacyjnego i następnie do testu bądź bezpośrednio do testu. Choć nie wszystkie osoby mają taką możliwość wyboru.

Wyjątkiem są przypadki, o których mowa w art. 21 ust. 2 pkt 1 lit. c i d oraz ust. 3 ustawy z 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Chodzi tu o osoby chcące pracować w zawodach do wykonywania których jest wymagane posiadanie kwalifikacji zawodowych na poziomie:

  • trzecim, a wnioskodawca posiada kwalifikacje zawodowe na poziomie pierwszym, albo
  • czwartym albo piątym, a wnioskodawca posiada kwalifikacje zawodowe na poziomie drugim;
  • pierwszym, a do wykonywania zawodu regulowanego jest wymagane posiadanie kwalifikacji zawodowych na poziomie czwartym – tu właściwy organ może zobowiązać wnioskodawcę zarówno do odbycia stażu adaptacyjnego, jak i do przystąpienia do testu umiejętności.

W przypadku stażu adaptacyjnego odbywa się on w instytucji właściwej ze względu na rodzaj zawodu, którego dotyczy postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji. Instytucję taką może wskazać osoba ubiegająca się o uznanie jej kwalifikacji zawodowych (dalej: wnioskodawca). Jednak organ prowadzący postępowanie, musi zaakceptować instytucję wybraną przez wnioskodawcę.

Uwaga!

Do oświadczenia o wyborze odbycia stażu wnioskodawca dołącza dokument zawierający zobowiązanie instytucji do nawiązania z wnioskodawcą stosunku pracy lub zawarcia umowy cywilnoprawnej.

Kierownik zaakceptowanej do odbywania stażu instytucji wyznacza jako opiekuna stażu osobę posiadającą kwalifikacje zawodowe odpowiednie ze względu na rodzaj zawodu, którego dotyczy postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji. Opiekun stażu wspólnie z kierownikiem instytucji, w terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu, sporządzają pisemną opinię w sprawie przygotowania wnioskodawcy do samodzielnego wykonywania zawodu wraz ze szczegółowym opisem przebiegu stażu.

Warto tez nadmienić, że to wnioskodawca ponosi koszty odbywania stażu. Koszty ostateczne wylicza zaś instytucja, w której staż jest odbywany, na dzień zakończenia przez wnioskodawcę stażu na podstawie faktycznych kosztów poniesionych w związku z jego odbyciem. Opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącona z jego wynagrodzenia.

Test umiejętności

Natomiast test umiejętności przeprowadza komisja egzaminacyjna, powołana przez organ prowadzący postępowanie, w składzie trzyosobowym. Każda z osób wchodzących w skład komisji posiada wiedzę teoretyczną, umiejętności i doświadczenie praktyczne w zakresie zagadnień będących przedmiotem testu.

Test składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczną testu przeprowadza się w formie pisemnego testu, który składa się z nie więcej niż 40 pytań dotyczących wiedzy zawodowej niezbędnej do wykonywania wnioskowanego zawodu regulowanego, opracowanych przez organ prowadzący postępowanie.

Część praktyczna testu polega na sprawdzeniu umiejętności praktycznych, zgodnie z zakresem określonym przez organ prowadzący postępowanie i adekwatnym dla wnioskowanego zawodu regulowanego. Trwa nie dłużej niż 180 minut. Odbywa się w instytucji wskazanej przez wnioskodawcę i zaakceptowanej przez organ prowadzący postępowanie, po uprzedniej zgodzie wyrażonej na piśmie przez jej kierownika.

Trzeba nadmienić, że wnioskodawca musi również przed przystąpieniem do testu uiścić opłatę.

Część teoretyczna testu zostaje zaliczona, gdy wnioskodawca udzieli poprawnej odpowiedzi na co najmniej 60% pytań. Natomiast część praktyczna testu zostaje zaliczona, gdy wnioskodawca wykaże się umiejętnościami praktycznymi właściwymi dla wnioskowanego zawodu regulowanego. Aby uzyskać pozytywny wynik testu trzeba zaliczyć zarówno jego części teoretyczną, jak i praktyczną.

Proszę mieć na uwadze, że wcześniej (przed 1 stycznia 2017 r.) te kwestie regulowało rozporządzenie Ministra Gospodarki z 2 listopada 2009 r. w sprawie stażu adaptacyjnego oraz testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania niektórych zawodów regulowanych należących do działu gospodarka (Dz.U. poz. 1533). Utraciło ono moc z dniem 1 stycznia 2017 r. zgodnie z art. 87 pkt 3 ustawy z 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. z 2016 r. poz. 65).

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.