Uznawanie zdarzenia za wypadek przy pracy - szykują się zmiany

Marcin Papierz
08.11.2011AKTUALNE

Uznawanie zdarzenia za wypadek przy pracy - szykują się zmiany


Na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej 4 listopada br. opublikowany został projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia.


Projektowane zmiany obejmują m.in. uporządkowanie kręgu osób zaliczanych do prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych po ostatnich zmianach. Krąg osób został również rozszerzony o osoby wykonujące pracę na podstawie umowy uaktywniającej, czyli o nianie zgłoszone do ubezpieczeń przez rodziców dziecka.


Proponuje się również, aby zgłoszenia wypadku w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS-u mógł dokonywać również członek rodziny.


Zmienione przepisy wskazywałyby, że zdarzenie uznaje się za wypadek przy pracy na podstawie ustalenia jego okoliczności i przyczyn m.in. przez wysłuchanie wyjaśnień poszkodowanego, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala i zebranie informacji dotyczących wypadku od świadków tego zdarzenia. Zapis ten jest konsekwencją postanowienia Sądu Najwyższego z 2 lutego 2004 r. (sygn. akt V KK 168/03) i rozwiązań przyjętych w następstwie tego orzeczenia w przepisach dotyczących ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy.


W nowym załączniku do rozporządzenia, stanowiącym wzór karty wypadku w części I „Dane identyfikacyjne płatnika składek” w pkt 3 w zakresie dotyczącym NIP dodano odnośnik z opisem „Numer NIP podaje się, jeżeli płatnik składek obowiązany jest posługiwać się tym numerem na podstawie przepisów o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. W części II „Dane identyfikacyjne poszkodowanego” w pkt 2 usunięte zostało miejsce przeznaczone dotychczas na wpisanie numeru NIP. Zatem wystarczy tylko PESEL ubezpieczonego.


Źródło: www.mpips.gov.pl

Autor: 


Marcin Papierz
Redaktor
PortalBHP.pl

Autor
Prawnik, redaktor PortaluBHP.pl, redaktor naczelny kwartalnika NORMAbhp.pl.