W I połowie 2017 r. wzrosła liczba wypadków śmiertelnych przy pracy

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
07.09.2017AKTUALNE

W I połowie 2017 r. wzrosła liczba wypadków śmiertelnych przy pracy

Aż o ponad o 13 % wzrosła liczba wypadków śmiertelnych w I półroczu 2017 r. względem tego samego okresu roku ubiegłego. Już 93 osób poniosło śmierć w pracy. Mimo, że ogólna liczba wypadków przy pracy zmalała, dane o wypadkach śmiertelnych w ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy są alarmujące. W branży budowlanej śmiertelnemu wypadkowi uległy już 23 osoby, a w branży transportowo-magazynowej 22 osoby. Poznaj najnowsza dane GUS o wypadkach przy pracy w I półroczu 2017 r.

Jak wskazują najnowsze dane GUS w I półroczu 2017 r. liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy wyniosła ogółem 39093 osoby. Jest to o 0,4% mniej niż w I półroczu 2016 r, wówczas to poszkodowanych ogółem zostało 39 233 osób.

Mniej wypadków przy pracy ale więcej ze skutkiem śmiertelnym

Zmniejszyła się również liczba wypadków ze skutkiem lekkim – 38778 osób uległo takim wypadkom w ciągu pierwszych 6 miesięcy br. W analogicznym okresie 2016 roku wypadków ze skutkiem lekkim było o 0,4% więcej, uległo im bowiem 38927osób.

GUS odnotował w I półroczu 2017 r. także spadek wypadków przy pracy ze skutkiem ciężkim. W tym roku wypadkom z ciężkimi obrażeniami ciała do czerwca uległy 222 osoby. W roku ubiegłym w tym samym czasie takich wypadków przy pracy było o 0,9% więcej – 224 osoby.  

Wydałoby się, że zmniejszające się statystyki liczby wypadków przy pracy to dobry znak w kwestii zapewniania bezpieczeństwa pracownikom. Jednak nie jest tak dobrze jak mogłoby się wydawać. Alarmujący jest bowiem wzrost wypadków przy pracy ze skutkiem śmiertelnym. Od stycznia do czerwca br. włącznie w wypadkach przy pracy śmierć poniosły 93 osoby. Jest to o 13,4% więcej niż w I półroczu 2016 r. kiedy to zginęły 82 osoby.

Pierwsza trójka niebezpiecznych i wypadkowych branż wciąż ta sama

Niestety nadal branżą dominująca w kwestii śmiertelnych wypadków przy pracy jest budownictwo. W ciągu pierwszych 6-ciu miesięcy tego roku pochłonęło już 23 ofiary śmiertelne. Nie wiele mniej jest w przypadku branży transportowo-magazynowej, tu śmierć poniosły już 22 osoby. Kolejne miejsce zajmuje przemysł z 16-ma ofiarami śmiertelnymi wypadków przy pracy.

Ważne

Jak wynika ze statystyk najbardziej wypadkową branża pozostaje jednak przemysł (16 wypadków śmiertelnych + 118 wypadków ciężkich) Tu zaś najbardziej wypadkowa jest gałąź wyrobów z metali (2 wypadki śmiertelne i aż 21 wypadków ciężkich). Zaraz za przemysłem plasuje się budownictwo (23 wypadki śmiertelne + 38 wypadki ciężkie).      

Niewłaściwe zachowanie pracownika najczęstszą przyczyną wypadów przy pracy

Natomiast najczęstszą przyczyną wypadków przy pracy nadal jest nieprawidłowe zachowanie się pracownika. Stanowiło ono aż 61 % przyczyn wszystkich wypadków przy pracy w ciągu pierwszych 6-ciu miesięcy tego roku.

Należałoby się zastanowić gdzie leży przyczyna takiego stanu. Nie od dziś wiadomo, że głównym źródłem wiedzy na temat bezpieczeństwa pacy dla pracownika są szkolenia bhp. Tu zaś na właściwe ich przeprowadzanie składa się wiele czynników, jednak zasadnicze jest przygotowanie programu szkolenia adekwatnego do określonej grupy pracowników. A idąc daje konieczne jest właściwe rozpoznanie terenu – warunków pracy danych pracowników, czyli przeprowadzanie oceny ryzyka zawodowego.

Niestety, jak pokazują wyniki kontroli PIP, nadal wielu pracodawców, szczególnie w małych i średnich firmach, nie poddaje pracowników odpowiednim szkoleniom bhp lub są one nieprawidłowo przeprowadzane – na podstawie nieodpowiednich programów lub w ogóle bez programów. Pracodawcy z tej grupy mają również problem z przeprowadzaniem oceny ryzyka zawodowego. Pracownicy zatem przystępują do pracy bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania, dlatego też często ich zachowanie staje się przyczyną wypadków.

Ważne

Pamiętajmy, że profilaktyka i zapobieganie wypadkom przy pracy to proces złożony. Nawet najlepiej opracowane procedury bhp zdadzą się na nic, jeżeli pracownicy nie będą ich znać, a co zatem idzie nie będą ich przestrzegać.     

Oczywiście wśród przyczyn wypadków przy pracy znalazły się również:

  • niewłaściwy stan czynnika materialnego (8,4% )
  • brak lub niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym (7, 1%)
  • niewłaściwe samowolne się zachowanie pracownika (6,5%)
  • niewłaściwa organizacja stanu pracy (5,4%).

Warto zatem zwrócić również w firmie uwagę na stan np. narzędzi, maszyn i samych pomieszczeń pracy. Weryfikacja organizacji pracy także wydaje się zasadna. W tej kwestii warto wysłuchać uwag pracowników, bowiem to oni na co dzień zmagają się z nią bezpośrednio i najszybciej dostrzegają jej słabe punkty.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Prawnik specjalizujący się w prawie pracy, w tym bhp

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.